SVIBOR - Radovi - projekt broj: 1-08-324

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 1-08-324


Broj radova citiranih u CC: 1
Broj ostalih radova: 17
Ukupno objavljenih radova: 18


  1. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Aedes riparius (Dyar & Knab) nova vrsta komaraca (Dipt., Culicidae) u fauni komaraca Hrvatske

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Časopis: Biološki vestnik
    Broj: 1
    ISSN: 0520-1969
    Volumen: 40
    Godina: 1992
    Stranice: od 13 do 17
    Broj referenci: 10
    Jezik: engleski
    Sažetak: Vrstu Aedes riparuus opisali su Dyar i Knab 1907 godine. Jedinkeove vrste usko su srodne jedinkama vrste Ae. cantans, ali serazlikuju od njih u stadiju ličinki i građi muškog genitalnogaparata. Obje vrste ubrajamao u cantans grupu, koja naseljavašumska područja Europe, Azije i Sjeverne Amerike. Materijal koji posjedujem sakupljen je 23. svibnja 1989. godine ušumi Muško ostrvo kod Starih Mikanovaca (UTM CR2/11).Determinacija vrste potvrđena je od strane Jana Minara iz Praga. Glavne karakteristike po kojima je određena ova vrsta dane su učetiri fotografije u tekstu. To su unutrašnje i medijalnefrontalne dlake, 8 zubića na češlju u nepravilnom nizu, zubićipektena i čuperci dlaka prije zajedničke baze. Ovaj nalaz proširuje poznatu granicu areala ove vrste znatnojužnije, a i dokaz je prisustva reliktne vrste u Hrvatskoj.Budući da ekološki uvjeti u Sloveniji odgovaraju ovoj vrsti trebaočekivati prisustvo ove vrste i u Sloveniji.
    Ključne riječi: Aedes riparius, novozabilježena vrsta, južna granica areala

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Komarci (Diptera, Culicidae) Specijalnog zoološkog rezervata Kopački rit (SI Hrvatska)

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Časopis: Natura Croatica
    Broj: 1
    ISSN: 1330-0520
    Volumen: 2
    Godina: 1993
    Stranice: od 47 do 54
    Broj referenci: 8
    Jezik: engleski
    Sažetak: Kopački rit je područje s bogatom i raznolikom florom i faunomzbog toga ga je hrvatska vlada proglasila Specijalnim zoološkimrezervatom. Zbog svoje klime, utjecaja dvaju velikih rijeka,reljefa, vegetacije, i drugih ekoloških faktora, ovo je područjeizuzetno povoljno za nastajanje i razvoj velikih populacijakomaraca. Komarci su sakupljani metodom CDC klopka + suhi led kaoatraktant. Uzorci su uzimani jedanput mjesečno od Svibnja doRujna, i to 24 sata na dan, na pet postaja u Kopačkom ritu.Ukupno je uhvaćeno oko 230.000 komaraca. Od tog materijalautvrđena je prisutnost 11 vrsta komaraca: An. meseae, An.hyrcanus, Cs. annulata, Cq. richiardii, Ae. caspius, Ae.excrucinas, Ae. sticticus, Ae. geniculatus, Ae. vexans, Ae.cinereus, Cx. pipiens. Sedam od ovih 11 vrsta ima svoje leglo u samom Kopačkom ritu, aostale u obližnjim šumama. Zahvaljujući idealnim ekološkimuvjetima i tome što su ženke autogene, Ae. vexans čini 95%populacije komaraca Kopačkog rita. Početkom Lipnja 1990. godinepodručje rita je djelomično i kratkotrajno poplavljeno što jestvorilo izuzetno povoljne uvjete za razvoj vrlo velikihpopulacija komaraca. Poslije izlijeganja, odrasli komarci kreću umigraciju. Ovaj rad pokazuje da migracija komaraca postoji i dase jednim dijelom obavlja u trasi Kopački rit - Tikveš - Haljevo.
    Ključne riječi: fauna komaraca, Kopački rit, migracije

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Vertikalna distribucija komaraca (Dipt., Culicidae) na planini Papuk, Hrvatska

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Časopis: Entomologia Croatica
    Broj: 1
    ISSN: 1330-6200
    Volumen: 1
    Godina: 1995
    Stranice: od 25 do 33
    Broj referenci: 13
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U razdoblju od travnja do listopada odnosno siječnja 1989 i 1990. godine uhvaćeno je 1930 jedinki komaraca. Ustanovljeno je prisustvo 12 vrsta komaraca. Među pronađenim je i vrsta Aedes pulchritarsis Rondani, 1872 koja je prvi put nađena na području Slavonije. Visinska distribucija istraživana je na 4 postaje od125 do 728 m n. m. Najveći broj jedinki i najveći broj vrsta ustanovljen je na nižim postajama, a kako krećemo prema vrshu Papuka broj jedinki i broj vrsta se smanjuje. Utvrđene su razlike u vrstama i brojnosti Sorensenovom metodom.
    Ključne riječi: Diptera-Culicidae, fauna, ekologija, visinska distribucija, planine, Papuk, Hrvatska

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Stav pčelara prema varoozi u Slavoniji

    Autori:
    Takač, Boris
    Merdić, Enrih (141743)
    Časopis: Stočarstvo
    Broj: 5-6
    ISSN: 0351-0832
    Volumen: 48
    Godina: 1994
    Stranice: od 155 do 160
    Broj referenci: 6
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U ovom radu izneseni su rezultati ankete koja je provedena među slavonskim pčelarima. Osnovni cilj ankete bio je utvrditi a) iskustvo i opseg pčelarenja pojedinog pčelara, b) pozvavanje varooze, c) način tretiranja varooze. Rezultati ankete pokazuju da su pčelari u Slavoniji (iako im je ratom bitno smanjen broj košnica) našli način borbe protiv grinje Varooa jacobsoni. Podaci mogi u zabrinjavati jer uvjerljivo najviše (75%) primjenjuju čista kemijska metoda, dok su biološka (2%) i kombinirana biološko kemijska metoda (32%) slabo zastupljene. Najveći problem pčelarenja u Slavoniji je taj, što pčelari još uvijek nisu shvatilli V. jacobsoni kao najvećeg neprijatelja pčelarenja, budući da se 29% anketiranih pčelara izjasnilo protiv organiziranog tretiranja te grinje.
    Ključne riječi: pčelari, varooza, stav, anketa, Slavonija - Hrvatska

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Distribution of Mosquitoes in different Forest Communities in Croatia

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Časopis: Natura Croatica
    Broj: 3
    ISSN: 1330-0520
    Volumen: 4
    Godina: 1995
    Stranice: od 160 do 166
    Broj referenci: 9
    Jezik: engleski
    Sažetak: Šume predstavljaju jedno od najboljih mjesta za život komaraca. Svaka šuma, ovisno o sastavu biljaka mo Ključne riječi: Komarci, šumske zajednice, sastav vrsta, dinamika populacije

  6. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Životni ciklus komaraca

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Urednici
    Kanazir, Valburga
    Naslov zbornika: Problemi u zaštiti okoliša Osijeka
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Osijek
    Godina: 1994
    Stranice: od 61 do 69
    Skup: Ciklus predavanja Pokret Lijepa Naša
    Održan: od 01.03.94 do 30.05.94

  7. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Najjužniji nalaz vrste Aedes riparius (Dyar & Knab) u Europi

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Urednici
    Zombori, Laslo
    Naslov zbornika: Fourth European Congress of Entomology Apstract Volume
    Jezik: engleski
    Mjesto: Godollo, Mađarska
    Godina: 1991
    ISBN/ISSN: 963-7093-02-8
    Stranice: od 150 do 150
    Skup: Fourth European Congress of Entomology
    Održan: od 31.08.91 do 04.09.91
    Ključne riječi: W

  8. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Komarci (Diptera, Culicidae) Vinodola

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Urednici
    Milošević, Bogomir
    Naslov zbornika: Entomofauna Hrvatske, Drugi kolokvij i savjetovanje, Sažeci i referati
    Jezik: engleski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1992
    Stranice: od 21 do 21
    Skup: Entomofauna Hrvatske
    Održan: od 15.10.92 do 16.10.92
    Sažetak: Istraživanja u Vinodolu (VL4/VK3) obavljena su tijekom lipnjasrpnja i kolovoza 1991. godine. Odrasle jedinke i ličinkeskupljene su standardnim metodama pompću hvataljki, te CDCklopkama uz suhi led kao atraktant CDC klopke radile su 20 satina dan. Klopke su bile postavljene na 8 postaja duž Vinodolajedanput mjesečno. Faunističkim istraživanjem komaraca u Vinodoluutvrđeno je prosustvo 10 vrsta komaraca: Anopheles claviger, An.plumbeus, An. maculipennis, Culiseta annulata, Aedes sticticus,Ae. vexans, Ae. geniculatus, Ae. cinereus, Ae. rossicus i Culexpipiens kompleks. Legla komaraca u Vinodolu mogu se podijeliti udvije grupe. Prvo su legla koja su vezana na prirodna staništa idruga grupa su umjetno načinjena legla. Prva grupa legala važnijaje za razvoj komaraca u proljetnim danima dok je druga grupalegala aktivna tijekom cijele sezone, a posebno je interesantna udrugoj polovici ljeta. Od navedenih 10, 8 vrsta legu se uprirodnim leglima, a dvije u umjetnim leglima. Ae. vexans jevrsta koja je u kasnim proljetnim i ranim ljetnim mjesecimanajbrojnija. Njena legla su ru Jezera i sve vode koje sunastale isušivanjem potoka. Najveći problem Vinodola gledekomaraca, je vrsta Culex pipiens kompleks. Njemu su legla svevode stajaćice od čaše vode preko buradi do otpadnih voda. Poredtoga ta legla se najčešće nalaze uz kuće pa jedinke ove vrste nemoraju letjeti daleko da bi našle hranu.
    Ključne riječi: Komarci Vinodol

  9. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Faunističko - ekološka i biometrijska istraživanja komaraca (Diptera, Culicidae) u Slavoniji i Baranji
    Fakultet: Prirodoslovnomatematički fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Autor: ADLER NEVENKA
    Datum obrane: 10.05.91
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 132
    Sažetak: Unutar ovog rada detaljnija faunističko ekološka i biometrijskaistraživanja obavljena su standardnim metodama u razdoblju od1987 do 1990. Ukupno sam uhvatio 230.000 komaraca, a obradio24.572 odrasle jedinke i 1009 ličinki. Iz navedenog materijaladeterminirao sam 27 vrsta komaraca. Od pronađenih vrsta, Aedes riparius prvi je put zabilježen zafaunu komaraca Jgoslavije, a vrste Aedes dorsalis, Ae.pulchritarsis i Ae. annulipes za faunu komaraca Slavojije iBaranje. Utvrđene vrsta komaraca u Slavojiji i Baranje podijeliosam po raširenosti u pet grupa. Te grupe jesu: vrlo rašireni,rašireni, umjereno rašireni, rijetki i vrlo rijetki. Od ovihgrupa samo su prve dvije interesantne sa stanovišta racionalnogsmanjenja broja komaraca. U prvu grupu ubraja se vrsta Ae.vexans, a u drugu grupu ubrajaju se vrste Cx. pipiens k., An.maculipennis k., Ae. sticticus, Ae. geniculatus i Ae. cinereus.Aedes vexnas je najbrojnija vrsta (65.5% od ukupnog brojadeterminiranih komaraca) i najraširenija (zabilježene u 69 UTMkvadratića) vrsta na istraživanom području. Komarci u Specijalnomzoološkom rezervatu Kopački rit imaju legla u močvarama Rita, akarakteristika im je da kod povoljnih uvjeta stvaraju enormnovelike populacije. Istraživanja komaraca u četiri šumskezajednice pokazuju da se fauna komaraca u njima razlikuje.Njasličnije zajednice su Genisto elete - Quercetum roboris iCarpino betuli - Quercetum roboris. Također je istraživana ivisinska distribucije komaraca na Papuku gdje je utvrđeno da brojvrsta i broj jedinki komaraca prema vrhu Papuka opada.Biometrijskim istraživanjem utvrdio sam da vleičina komaracavrste Ae. vexans ima normalnu Gausovu raspodjelu, dok sam kodvrste ae. geniculatus uočio dva pika u distribuciji veličinekrila i noge.
    Ključne riječi: Komarci, popis vrsta, distribucija komaraca u šumama, visinska distribucija, Slavonija i Baranja


  10. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Aktivnost komaraca (Diptera, Culicidae) u dvije šumske zajednice
    Fakultet: Pedagoški fakultet J. J. Strossmayer
    Mentor: MERDIĆ ENRIH
    Datum obrane: 12.12.93
    Broj stranica: 41
    Autor: Lauš prof. Vlatka
    Rad: Diplomski rad


  11. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Metoda uspješnog pčelarenja uz nazočnost grinje Varoa jacobsoni u Slavoniji
    Fakultet: Pedagoški fakultet J. J. Strossmayer
    Mentor: MERDIĆ ENRIH
    Datum obrane: 04.02.95
    Broj stranica: 43
    Autor: Takač prof Boris
    Rad: Diplomski rad


  12. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Učinak nekih faktora na prinos meda
    Fakultet: Pedagoški fakultet J. J. Strossmayer
    Mentor: MERDIĆ ENRIH
    Datum obrane: 22.07.94
    Broj stranica: 51
    Autor: Bosak prof Dubravka
    Rad: Diplomski rad


  13. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Entomofauna valpovačkog parka
    Fakultet: Pedagoški fakultet J. J. Strossmayer
    Mentor: MERDIĆ ENRIH
    Datum obrane: 27.05.94
    Broj stranica: 83
    Autor: Popović prof. Biljana
    Rad: Diplomski rad


  14. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Utjecaj ekoloških faktora na prezimljavanje komaraca (Diptera, Culicidae) u podrumima grada Osijeka
    Fakultet: Pedagoški fakultet J. J. Strossmayer
    Mentor: MERDIĆ ENRIH
    Datum obrane: 27.01.95
    Broj stranica: 44
    Autor: Damjanović prof. Zvjezdana
    Rad: Diplomski rad


  15. Tip rada: Studija/Elaborat

    Naslov: Komarci Tribaljske doline

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Naručitelj: Hrvatska elektroprivreda
    Depo ustanova: Hrvatska elektroprivreda
    Godina: 1991
    Stranica ukupno: 42
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U okviru ove faunističke studije istražio sam prisutnostrazličitih vrsta komaraca u navedenoj dolini. Mjesta njihovihlegala bila su glavna tema rada, jer je lokalno stanovništvomislilo da je osnovni izvor komaraca umjetno jezero koje jenačinila HEP. To mjeđutim nije tako, što je dokazano ovomstudijom.
    Ključne riječi: Komarci, mjesta legla, Umjetno jezero, kontrola komaraca

  16. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Kopački rit - raj za brojne vrste komaraca u Hrvatskoj

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Vrsta rada: Stručni rad Časopis Ekološki glasnik
    Jezik: hrvatski

  17. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Nedovoljno istraženi svijet beskraježnjaka u Kopačkom ritu

    Autori:
    Mikuska, Jozsef
    Vidaković, Jasna
    Merdić, Enrih (141743)
    Merdić, Enrih (141743)
    Vrsta rada: Stručni rad Časopis Ekološki glasnik
    Jezik: hrvatski

  18. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Gdje i kako prezimljuju komarci

    Autori:
    Merdić, Enrih (141743)
    Vrsta rada: stručni rad Časopis Priroda
    Jezik: hrvatski


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr