SVIBOR - Radovi - projekt broj: 3-01-089

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 3-01-089


Broj radova citiranih u CC: 5
Broj ostalih radova: 6
Ukupno objavljenih radova: 11


  1. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Steroidogeneza

    Autori:
    Suchanek, Ernest (98740)
    Urednici
    Dražančić, Ante (100565)
    Izdavač: Školska knjiga
    ISBN: 935-0-30504-4
    Godina: 1994
    Stranice: od 52 do 59
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Stanice koje grade jajni folikul obavljaju nekoliko važnih fizioloških uloga bitnih za reprodukciju. Najpoznatiji sekrecijski proizvodi jajnog folikula su steroidni hormoni. Steroidni hormoni mogu se klasificirati prema svojoj kemijskoj građi i prema fiziološkom djelovanju na gestagene, androgene i estrogene. Steroidne stanice jajnika kontroliraju dva hormona: folitropin i lutropin. Steroidni hormoni su u cirkulaciji vezani na proteinske nosače a u stanici djeluju vezanjem na specifične receptore.
    Ključne riječi: jajnik, steroidni hormoni, menstruacijski ciklus

  2. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Hormonska funkcija posteljice. Endokrine promjene u trudnoći

    Autori:
    Suchanek, Ernest (98740)
    Urednici
    Dražančić, Ante (100565)
    Izdavač: Školska knjiga
    ISBN: 953-0-30504-4
    Godina: 1994
    Stranice: od 82 do 94
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Endokrina zbivanja u trudnoći jedinstven su proces u fiziologiji ljudskog organizma. Posteljica kao poseban endokrini organ stvara hormone svojstvene trudnoći: korionski gonadotropin (HCG) i placentni laktogen (HPL), ali i spolne steroidne hormone i mineralokortikoide, renin, angiotenzinogen, angiotenzin II, kortikotropin (ACTH), gonadoliberin (GnRH), somatostatin, inhibin, relaksin i niz proteina specifičnih za trudnoću. U toku trudnoće biomolekularno djelovanje između fetusa i majke upravljano je feto-maternim sistemom povezanim posteljicom, a anatomske dijelove čine: nadbubrežne žlijezde, jetra i krv fetusa, posteljica i krv majke. Ciljni organi majke i fetusa su endokrine završnice u djelovanju tog jedinstvenog sistema. Određivanje hormona u cirkulaciji majke omogućuje procjenu stanja fetusa i funkcioniranja posteljice jer se hormonski prethodnici stvaraju u fetusu, a metaboliziraju u posteljici.
    Ključne riječi: posteljica, hormoni posteljice, trudnoća

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Omjer serumskog estradiola i progesterona u induciranoj ovulaciji i korelacija s rezultatima izvantjelesne oplodnje

    Autori:
    Huderer, Koraljka
    Hlavati, Visnja
    Dobec, Danko
    Suchanek, Ernest (98740)
    Časopis: Biochemia Medica
    Broj: 6
    ISSN: 1330-0962
    Volumen: 3
    Godina: 1993
    Stranice: od 214 do 220
    Broj referenci: 14
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Predovulacijski omjer serumskog estradiola i progesterona istražen je u različitim vrstama indukcije ovulacije: klomifen citrat+humani menopauzalni gonadotropini, humani menopauzalni gonadotropini, agonist gonadoliberina+humani menopauzalni gonadotropini, čisti folikul-stimulirajući hormon. Cilj je bio utvrditi postoji li prognostičko značenje tih podataka u primjeni izvantjelesne oplodnje. Najviše jajnih stanica (5.5+0.5) i zametaka (3.3+0.3) dobiveno je u bolesnica stimuliranih agonistom gonadoliberina i humanim menopauzalnim gonadotropinima. Omjer estradiola i progesterona bio je značajno niži od -3. do -1. dana ciklusa u bolesnica koje su primale čisti folikul-stimulirajući hormon. Omjer estradiola i progesterona pozitivno korelira s brojem predovulacijskih folikula u -4. danu ciklusa. Određivanje omjera serumskoga estradiola i progesterona u induciranomu menstruacijskom ciklusu daje dobar prognostički podatak u primjeni oplodnje izvan tijela majke.
    Ključne riječi: indukcija ovulacije, in-vitro fertilizacija, omjer estradiola i progesterona

  4. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Preinkubacija humanih spermija u homogeniziranom mlijeku poboljšava oplodnju izvan tijela
    Fakultet: Medicinski fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Autor: BARIŠIĆ DUBRAVKO
    Datum obrane: 19.12.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 84
    Sažetak: Da bi se procijenila učinkovitost mlijeka kao medija za obradu humanog sjemena, izvedeno je više pokusa, a rezultati uspoređeni sa rezultatima dobivenim koristeće TEST-yolk medij. Isprani spermiji su bili podijeljeni u dva jednaka dijela, jednom dijelu je dodana jednaka zapremina mlijeka, ugrijanog na 95 C kroz 10 minuta, a drugom dijelu TEST-yolk medij. Nakon inkubacije na 5 C, spermiji su isprani i ocjenjena je pokretljivost i svojstva kretanja spermija, te fizička i funkcionalna cjelovitost njihove stanične ovojnice. Isto tako, ocijenjena je i njihova oplodna moć, mjerena sposobnošću spermija za kapacitaciju i akrosomsku reakciju, te testom prodiranja, hemizona testom, i postupkom izvantjelesne oplodnje. Nije bilo značajne (p<0.05) razlike u postotku spermija sa akrosomskom reakcijom nakon različitih razdoblja inkubacije 18 ejakulata u oba medija. Zbog toga je razdoblje od dva sata odabrano kao standardno za ostale pokuse. Spermiji preinkubirani u mlijeku na 5 C su imali značajno više (p<0.05) postotke inducirane akrosomske reakcije (25.1+-4.1) nego spermiji preinkubirani u mlijeku na 37 C (13.6+-2.0). Nije bilo značajne razlike u pokretljivosti i postotku HOS pozitivnih spermija između spermija inkubiranih u običnom mlijeku (pH 6.6) i spermija inkubiranih u mlijeku sa pH 7.4. Pokretljivost spermija i svojstva kretanja, osim amplitude lateralnog pomicanja glave spermija (ALH), su bile značajno niže (p<0.05) nakon inkubacije u mlijeku nego u TEST-yolku. Međutim, spermiji preinkubirani u mlijeku su pokazali značajno (p<0.001) više postotke prodiranja u testu prodiranja (5.4+-8.6) nego u TEST-yolku (13.9+-4.5). Indeksi prodiranja nisu bili značajno različiti (1.4+-0.2 prema 1.1+-0.1). Veći broj spermija se vezao na zonu pellucidu kada su spermiji bili preinkubirani u mlijeku (101.8+-14.5), nego u TEST-yolku (81.3+-7.8). U kliničkom pokusu, slučajnim odabirom je 41 par u programu izvantjelesne oplodnje podijeljen u dvije skupine, ejakulati iz jedne skupine su preinkubirani u mlijeku, a iz druge skupine u TEST-yolku. Nije bilo značajne razlike u postotku oplođenih jajnih stanica između skupina (mlijeko: 75/100, 75%; TEST-yolk: 45/64, 70%). Mlijeko je prirodan, učinkovit, lako pripravljiv i raspoloživ medij za obradu sjemena u humanoj reprodukciji.
    Ključne riječi: Preinkubacija spermija, mlijeko, TEST-yolk, izvantjelesna oplodnja


  5. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Preinkubacija humanih spermija u homogeniziranom mlijeku poboljšava oplodnju izvan tijela
    Fakultet: Medicinski fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Mentor: SUCHANEK ERNEST
    Datum obrane: 19.12.94
    Broj stranica: 84
    Autor: Barišić Dr med., dr sc. Dubravko
    Rad: Doktorat


  6. Tip rada: Pozvano predavanje

    Naslov: Correlation between follicular fluid hyaluronic acid and in vitro fertilization of human oocytes
    Ustanova: University of Rochester Medical Center
    Godina: 1992



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr