SVIBOR - Radovi - projekt broj: 3-02-283

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 3-02-283


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 7
Ukupno objavljenih radova: 7


  1. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Quantitative analysis of mast cells in normal and inflamed human gingiva.

    Autori:
    CINDRIĆ, NADA
    TAMARUT, TOMISLAV (85484)
    JONJIć, NIVES
    Časopis: Acta Fac med Flum 16
    Broj: 1-2
    ISSN: UDK -
    Volumen: 16
    Godina: 1991
    Stranice: od 1 do 6
    Broj referenci: 21
    Jezik: engleski
    Sažetak: Ispitivan je odnos između mastocita zdrave i upaljene gingive, testirane gingivnim indeksom (GI) i električnim potencijalom (EP) s namjerom da se ustanovi postoji li korelacija između promjene tih stanica i aktivnosti u progresiji parodontne bolesti. Rezultati pokazuju da u slučaju GI 1-2 većinom (80%) postoji povišen EP u odnosu na normalnu, karakterističnu za sve klinički zdrave gingive (GI 0). Suprotno tomu, u gingivi s jače izraženim upalnim promjenama i GI 3, pada vrijednosti EP (80%) u odnosu na normalu. Analiza broja mastocita na mmČ2 tkiva ukazuje na njihovu različitu zastupljenost, ovisno o stupnju upale. U slučaju GI 1-2 i povišenog EP postoje značajni stanični infiltrati, a srednja vrijednost mastocita (56.47 +/- 16.9) statistički je značajno veća (p<0.002) od srednje vrijednosti mastocita u gingivi s GI 0 (16.47 +/- 8.7) odnosno od srednje vrijednosti tih stanica (17.64 +/- 13.1) u gingivi s GI 3. Na temelju rezultata može se zaključiti da porast broja mastocita prati porast upale do GI 2 i povišenog EP, a nakon toga broj tih stanica pada kako stupanj kliničkih promjena postaje teži odnosno EP niži. Ovakvi zaključci ukazuju na važnost sudjelovanja mastocita u lokalnoj obrani tkiva, i na njihovu ulogu u razvoju kliničke slike parodontne bolesti.
    Ključne riječi: gingiva, mastociti, bioelektrični potencijal

  2. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Utjecaj koncentracije iona i promjena foramena na rezultat električkog mjerenja duljine kanala zuba sa simuliranim tkivom pulpe

    Autori:
    TAMARUT, TOMISLAV (85484)
    Uhač, Ivana
    Kovačević, Maja
    BERTOVIĆ, GORDANA (178443)
    Naslov zbornika: "1. svjetski kongres hrvatskih stomatologa"-programi knjiga sažetak
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1994
    Stranice: od 94 do 95
    Skup: 1. svjetski kongres hrvatskih stomatologa
    Održan: od 03.11.94 do 05.11.94
    Sažetak: Na rezultat el. mjerenja duljine korijenskog kanala (EMDKK) utječu brojni činbenici. Istraživanja koncentracije metalnih iona u humanim pulpama ukazala su na povezanost koncentracije nekih iona i točnosti mjerenja. Utjecaj promjera kanalnog otvora je od prije poznat, no naš cilj je bio ispitati ga u međusobnoj korelaciji sa utjecajem koncentracije iona. Eksperimentalni model je bio sastavljen od 21 ekstrahiranog humanog zuba podijeljena u tri grupe po 7 zubi. Vodene otopine određenih koncentracija Na+,K+ i Mg++ koje su odgovarale nalazima na humanim pulpama bile su zamješane s agarom. Agar željene koncentracije injiciran je u zub i tako pripravljen zub opet je uronjen u agar iste ili drugačije koncentracije iona. U svakoj eksperimentalnoj grupi vršena su EMDKK pri promjeru foramena 0.25, 0.45 i 0.75 mm.Rezultati pokazuju da postoji statistički značajna razlika u pojedinim grupama i u svezi sa promjerom kanalnog otvora.
    Ključne riječi: električno mjerenje duljine korijenskog kanala, koncentracija iona, promjer foramena

  3. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Utjecaj difuzijskog potencijala na lociranje kanalnog otvora u električnom mjerenju

    Autori:
    BERTOVIĆ, GORDANA (178443)
    Kovačević, Maja
    TAMARUT, TOMISLAV (85484)
    Naslov zbornika: "1. svijetski kongres hrvatskih stomatologa"-program i knjiga sažetak
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1994
    Stranice: od 94 do 95
    Skup: 1. svjetski kongres hrvatskih stomatologa
    Održan: od 03.11.94 do 05.11.94
    Sažetak: U našim prethodnim radovima primjetili smo da koncentracija iona unutar i izvan kanala utječe na točnost električnog mjerenja duljinekorijenskog kanala (EMDKK). Kada je ova koncentracija različita, a promjer kanalnog otvora je širok (0.70 mm), na mjestu dodira nastaju difuzijski potencijali koji još dodatno utječu na rezultat. Eksperimentalni model od ukupno 21 zuba bio je dijeljen u tri skupine od po sedam zubi. U dvije eksperimentalne skupine koncentracije otopina unutar i izvan kanala bile su različite. U kontrolnoj je koncentracija iona unutar i izvan kanala bila jednaka. U EMDKK kad je u kanalu bila viša koncentracija od one izvan kanala, utiskivanjem aktivne sonde do trenutka kad je položaj kazaljke na skali bio jedan podjeljak manje od referentnog položaja, vrh sonde je u eksperimentalnim skupinama u okolini foramena. Daljnjim utiskivanjem sonde uskoro nastane pomak na skali do referentne vrijednosti, a vrh sonde je tada bio duboko uronjen u medij izvan zuba. Udaljenost između prve i druge točke nazvali smo unutarnjom i vanjskom granicom difuzijskog potencijala. U kontrolnoj skupini nismo mogli pratiti opisanu pojavu, te su razlike u ove dvije skupine statistički značajne. Stoga zaključujemo da kod promjene 0.70 mm prilikom lociranja otvora prije ekstripacije pulpe treba vrijednost na skali našeg mjernog instrumenta na jedan podjeljak umanjiti u odnosu na referentnu vrijednost.
    Ključne riječi: električno mjerenje duljine korijenskog kanala, koncentracija iona, promjer foramena, difuzijski potencijal

  4. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Procjena uspješnosti farmakodinamskoga sredstva na eksperimentalnom modelu pulpe štakora
    Fakultet: Medicinski fakultet u Rijeci-Stomatološki studij Rijeka
    Autor: BRKIĆ NEDA
    Datum obrane: 26.07.91
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 110
    Sažetak: U disertacijskom radu autorica je na eksperimentalnom modelu pulpe štakora provela ispitivanje uspješnosti dva standardna sredstva namijenjena terapijskom postupku pulpotomije zuba. Eksperimentalni model se sastojao od 23 životinje albino štakora soja "y" podijeljene prema vremenu trajanja eksperimenta u tri grupe. Na svakoj životinji provedena je Ca(OH)2 pulpotomija i formokresol pulpotomija. Analogni zub u suprotnoj čeljusti je za svaku pulpotomiju bio kontrolni. U prvoj grupi je trajanje eksperimenta trajalo 3-5 dana, u drugoj 21-30 dana, a u trećoj 90 (+10,-10) dana stoga što su u pojedinim grupama eksponirane zubne pulpe bile različito dugo vrijeme izložene utjecaju oralne flore. Stupanj oštećenja tkiva usljed ovog utjecaja autorica je testirala pomoću bioelektričnog potencijala, te histopatološkom i mikrobiološkom analizom uzoraka. Dokazala je da su na zdravim pulpama oba sredstva približno jednako uspješna, dok se na patološkii promjenjivim zubima tipična reaktivnost na aplicirane preparate mijenjala, te je bila u korelaciji sa promjenama bioelektričnih osobitosti pulpnog tkiva koje su bile objektivizirane mjerenjem bioelektričnog potencijala.
    Ključne riječi: zubna pulpa, kalcij hidroksid pulpotomija, formokresol pulpotomija, test vitaliteta pulpe, električni potencijal.


  5. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Utjecaj koncentracije iona na rezultate mjerenja duljine korijenskoga kanala zuba električnom metodom-studija "in vitro"
    Fakultet: Medicinski fakultet u Rijeci-Stomatološki studij Rijeka
    Datum obrane: 18.02.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 79
    Sažetak: Na rezultat el. mjerenja duljine korijenskog kanala utječu brojni činbenici. Istraživanja koncentracije metalnih iona u humanim pulpama ukazala su na povezanost koncentracije nekih iona i točnosti mjerenja. Utjecaj promjera kanalnog otvora je otprije poznat, no naš je cilj bio ispitati ga u međusobnoj korelaciji sa utjecajem koncentracije iona. Eksperimentalni model je bio sastavljen od 21 ekstrahiranog zuba podijeljena u tri grupe po 7 zubi. Vodene otopine određenih koncentracija Na+, K+, Ca++ i Mg++ koje su odgovarale nalazima na humanim pulpama bile su zamješane s agarom. Agar željene koncentracije injiciran je u zub i tako pripravljen zub opet je uronjen u agar iste ili drugačije koncentracije iona. U svakoj eksperimentalnoj grupi vršena su EMDKK pri promjeru foramena 0.25, 0.45 i 0.70 mm. Rezultati pokazuju da postoji statistički značajna razlika u pojedinim grupama i u svezi sa različitom koncentracijom iona i u svezi sa promjerom kanalnog otvora.
    Ključne riječi: koncentracija iona, el. mjerenje, duljina korijenskog kanala


  6. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Procjena uspješnosti farmakodinamskog sredstva na eksperimentalnom modelu pulpe štakora.
    Fakultet: Medicinski fakultet u Rijeci-Stomatološki studij Rijeka
    Mentor: TAMARUT TOMISLAV
    Datum obrane: 26.07.91
    Broj stranica: 110
    Autor: BRKIĆ NEDA
    Rad: Doktorat


  7. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Utjecaj koncentracije iona na rezultate mjerenja korjenskoga kanala zuba električnom metodom-situacija "in vitro"
    Fakultet: Medicinski fakultet u Rijeci-Stomatološki studij Rijeka
    Mentor: TAMARUT TOMISLAV
    Datum obrane: 18.02.94
    Broj stranica: 79
    Autor: Kovačević mr Maja
    Rad: Magisterij



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr