SVIBOR - Radovi - projekt broj: 4-04-091

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 4-04-091


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 37
Ukupno objavljenih radova: 37


  1. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Varijacije dužine vlakanaca drva breze (Betula pendula, Roth.) iz prirodne populacije na području Hrvatske

    Autori:
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Despot, Radovan (137026)
    Krstinić, Ante
    Časopis: Šumarski list
    Broj: 6
    ISSN: 0373-1332
    Volumen: 115
    Godina: 1991
    Stranice: od 273 do 284
    Broj referenci: 22
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu su prikazani rezultati istraživanja varijacija dužinevlakanaca drva obične breze (Betula pendula, Roth.) iz prirodnihpopulacija na području Hrvatske. Dužina vlakanaca varira od 0.38 do 1.77 mm, sa srednjomvrijednošću od 0.98 mm. Dužina vlakanaca u godovima debla i granaraste od srčike prema kori. Utjecaj starosti goda na promjenedužine vlakanaca veći je u deblima od istog u granama. Dužinavlakanaca duž debla je veća na prsnoj visini od iste na 9.3 m odtla, za svega 4%. Vlakanca u granama u prosjeku su za 15% kraćaod vlakanaca u deblovini. Vlakanca u stablima iz lokalitetaDuboka za 12% su duža u deblima a za 11% u granama od vlakanaca ustablima iz lokaliteta Duge Rese.
    Ključne riječi: Dužina vlakanaca drva, obična breza, varijacije u deblima i granama

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Poboljšanje permeabilnosti jelovine djelovnjem bakterija

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 1
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 44
    Godina: 1993
    Stranice: od 5 do 14
    Broj referenci: 94
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu je prikazan utjecaj anaerobnih bakterija na poboljšanje permeabilnosti jelovih stupova. Stupovi dužine 6m podjeljeni su u tri skupine. U prvoj skupini bili su stupovi koji su odmah nakon rušenja podvrgnuti prirodnom sušenju. Stupovi druge i treće skupine odmah su potopljeni u vodu jezera Bajer u Fužinama gdje su ležali mjesec, odnosno dva mjeseca i zatim prirodno sušeni. Od svih su stupova nakon sušenja ispiljeni trupčići za izradu probnih uzoraka za ispitivanje permeabilnosti, a nakon sušenja stupovi su podvrgnuti procesu impregnacije vodenim otopinama soli i to metodom punih stanica. Ispitivanjima je utvrđeno da je povećana permeabilnosti zbog djelovanja anaerobnih bakterija zamjećena samu u zoni bjeljike potopljenih stupova, a srž je ostala slabo permeabilna. Prosječna permeabilnost bjeljike dva mjeseca potapanih stupova( 10.69 darcyja) povećala se 3,9 puta, a jednomjesečno potapanih stupova (8,71 darcyja) 3,17 puta u odnosu prema prosječnoj permeabilnost bjeljike nepotapanih stupova, koja je iznosila 2,74 darcyja. Povećanje permeabilnosti bjeljike potapanih stupova potvrđeno je povećanom retencijom i boljom penetracijom zaštitnog sredstva u drvo tih stupova što je utvrđeno nakon impregnacije. Prosječna retencija zaštitnog sredstva u drvu jedan mjesec odnosno dva mjeseca potapanih stupova bila je 73% odnosno 75% veća od prosječne retencije zaštitnog sredstva u drvu nepotapanih stupova. Istodobno je ustanovljeno da je prosječna lateralna penetracija zaštitnog sredstva u drvu dvomjesečno potapanih stupova, u iznosu od 50,35 mm, bila 5,52 puta veća, a prosječna lateralna penetracija zaštitnog sredstva u drvu jedan mjesec potapanih stupova, što je iznosila 50,53 mm , bila 5,54 puta veća od prosječne lateralne penetracije zaštitnog sredstva u drvu nepotapanih stupova (9,12 mm). Aksijalna penetracija zaštitnog sredstva u nepotapanih je stupova iznosila najviše 0,05m, a u jedan mjesec odnosno dva mjeseca potapanih stupova od 0,05 do 2,5 m. Mjerenja čvrstoće na tlak paralelan sa vlakancima drva jednomjesečno i dvomjesečno potapanih stupova, pokazala su da tijekom potapanja nije nastalo signifikatno smanjenje te čvrstoće.
    Ključne riječi: Jelovina, permeabilnost, anaerobne bakterije

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Bakterijsko djelovanje na svojstva drva

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 4
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 43
    Godina: 1992
    Stranice: od 127 do 135
    Broj referenci: 81
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U ovom je radu prikazano djelovanje bakterija na drvo i posljedice tog djelovanja. Opisanii su svi oblici bakterijske razgradnje drva , neovisno o tome da li su bakterije napadale vlažno ili zrakosuho, nezaštićeno ili kemijski zaštićeno drvo. Akcenat je stavljen na bakterije, koje kod četinjača, u anaerobnim uvijetima, razaraju membrane velikih ograđenih jažica i torusa traheida ranog drva. Rezultat takove bakterijske razgradnje je povećanje permeabilnosti drva, a u isto vrijeme, nesignifikantno smanjenje mehaničkih svojstava drva.
    Ključne riječi: Bakterije, drvo četinjača, permeabilnost

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Neka fizička svojstva jelovine iz Gorskog kotara

    Autori:
    Sinković, Tomislav (154003)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 1
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 42
    Godina: 1991
    Stranice: od 17 do 21
    Broj referenci: 4
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Cilj ovog ispitivanja bilo je određivanje nekih fizičkihsvojstava jelovine: volumne mase u standardno suhom stanju,nominalne volumne mase, volumnog utezanja i točke zasićenostivlakanaca. Prikazani su podaci o sadržaju vode u jelovini nakonsječe. Rezultati tog ispitivanja mogu pomoći pri određivanjutehnoloških svojstava jelovine.
    Ključne riječi: Jelovina, volumna masa u standardno suhom stanju, točka zasićenosti vlakanaca, volumno utezanje, sadržaj vode nakon sječe

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: HPLC analiza monosaharida nekih domaćih vrsta drva

    Autori:
    Tišler, Vesna
    Kanop, Majda
    Sertić, Vladimir (42956)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 1
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 44
    Godina: 1993
    Stranice: od 15 do 18
    Broj referenci: 9
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu je istražen kvalitativni i kvantitativni sastavmonosaharida pojedinih vrsta listača koje su najrasprostranjenijena našem području. Cilj istraživanja bio je nalaženje mogućnosti iskorištenja drvnihotpadaka ispitivanih vrsta listača za proizvodnju šećera. Analiza monosaharida obavljena je tekućinskom kromatografijomvisokog stupnja razdvajanja (HPLC - High Performance LiquidChromatography), a otopina monosaharida pripremljena jehidrolitičkom razgradnjom uzoraka drva pomoću sulfatne kiseline. Istraženi su uzorci drva hrasta, bukve, javora, kestena,brijesta, oraha, jasena, johe i trešnje.
    Ključne riječi: Monosaharidi, listače, hidroliza, tekućinska kromatografija

  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Fizička svojstva juvenilnog drva jele (Abies alba Mill) iz Gorskog Kotara

    Autori:
    Sinković, Tomislav (154003)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 2
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 46
    Godina: 1995
    Stranice: od 59 do 68
    Broj referenci: 25
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Ugroženost jelovine (Abies alba Mill.) u Gorskom kotaru rezultat je sječe stabala manjeg promjera. Među šumskim sortimentima izrađenim od stabala manjeg promjera povećan je udio juvenilnog drva. Poznavanje svojstava juvenilnog drva jele bitno je za točnije definiranje režima prerade takove sirovine. Juvenilno drvo jele obuhvaća središnji dio debla, od 30-40 godova od srca. Širina goda juvenilnog jelova drva veća je od širine goda zrelog drva. Gustoća juvenilne jelovine u standardno suhom stanju manja je od gustoće zrelog drva jele u standardno suhom stanju. Juvenilno drvo jele ima manje radijalno, tangentno i volumno utezanje od zrelog drva jele. Točka zasićenosti vlakanaca juvenilnog drva jele manja je od točke zasićenosti vlakanaca zrelog drva jele.
    Ključne riječi: jelovina (Abies alba Mill.), juvenilno drvo, širina goda, gustoća,utezanja i točka zasićenosti vlakanaca

  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Neka fizička svojstva juvenilnog i zrelog drva jelovine (Abies alba Mill.) iz Zalesine

    Autori:
    Sinković, Tomislav (154003)
    Časopis: Šumarski list
    Broj: 7/8
    ISSN: 0373-1332
    Volumen: 119
    Godina: 1995
    Stranice: od 237 do 244
    Broj referenci: 9
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U ovom istraživanju obrađena su neka fizička svojstva juvenilnog i zrelog drva jele. Materijal za istraživanje uzet je iz šestog odjela gospodarske jedinice Belevine u kojoj se gospodari potrajnim načinom. Prijelazna zona juvenilnog u zrelo drvo kod jelovine nalazi se između 30-40 goda od srca. Širina goda, nominalna gustoća i gustoća u standardno suhom stanju juvenilnog drva signifikantno se razlikuju od istih svojstava zrelog drva jele.
    Ključne riječi: jelovina (Abies alba Mill.), juvenilno drvo, širina goda, nominalna gustoća, gustoća u standardno suhom stanju.

  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Some physical and mechanical properties of the Bednja abonos

    Autori:
    Govorčin, Slavko (27985)
    Sinković, Tomislav (154003)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 1
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 46
    Godina: 1995
    Stranice: od 9 do 14
    Broj referenci: 7
    Jezik: engleski
    Sažetak: Abonos ili eban (crni hrast) drvo je odležalo u zemlji koje je dugo godina bilo izloženo procesu humifikacije pod utjecajem vode tekućice. Drvo abonosa hrasta crne je boje, što je posljedica međusobne kemijske reakcije triejslovine u drvu i željeza u vodi. Osim promjene prirodnog tona boje, nastaju i znatne promjene fizičkih i mehaničkih svojstava hrastovine. Unatoč nekim lošijim svojstvima drva, ali i izrazito velikoj trajnosti u odnosu prema normalnoj hrastovini, drvo abonosa hrasta je vrlo traženo i cijenjeno, posebno kad se upotrebljava kao furnir, za unutrašnje uređenje i izradu skupocjenog pokućstva, izradu dijelova glazbala i za rezbarske radove. Ispitivanjem dobiveni rezultati nekih svojstava abonosa hrasta (Quercus sp.) procijenjenoga na oko 4 000 godina starosti, upozoravaju da je kemijski sastav gotovo jednak kemijskom sastavu recentnog hrastova drva, ali sa znatnim povećanjem udjela ekstraktivnih tvari i pepela. Gustoća abonosa hrasta podjednaka je ili malo veća od gustoće recentnog hrastova drva. Utezanja abonosa hrasta su u odnosu prema recentnom hrastovu drvu dvostruko veća. Ispitana mehanička svojstva abonosa hrasta znatno su smanjena, s tim da je to očitije kad je riječ o čvrstoći na savijanje. Iz dobivenih odnosa širine goda i gustoće, odnosa širine goda i utezanja, odnosa gustoće i utezanja, te odnosa gustoće i mehaničkih svojstava abonosa hrasta vidljivo je da oni pokazuju karakteristike recentnog hrastova drva odnosno karakteristike prstenasto-poroznih listača.
    Ključne riječi: abonos, eban (crni hrast zakopan u zemlji), boja drva, fizička i mehanička svojst a drva abonosa.

  9. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: The influence of microwave drying on the permeability of fir wood

    Autori:
    Trajković, Jelena (137030)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 4
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 45
    Godina: 1994
    Stranice: od 117 do 123
    Broj referenci: 21
    Jezik: engleski
    Sažetak: U ovom radu uspoređena je permeabilnost za zrak bjeljike jelovine osušene prirodno na zraku od sirova stanja do ispod točke zasićenosti vlakanaca s permeabilnošću bjeljike jelovine osušene mikrovalovima od sirova stanja do ispod točke zasićenosti vlakanaca, te s permeabilnošću bjeljike jelovine osušene prirodno nakon zamjene vode iz sirova drva alkoholom. Ispitivanja su pokazala da mikrovalno osušena bjeljika jelovine ima 10 puta manju permeabilnost u uzdužnom smjeru (0.07 darcyja) od prirodno osušene bjeljike jelovine (0.77 darcyja), dok je permeabilnost u tangentnom smjeru jednaka nakon prirodnog (0.0007 darcyja) i mikrovalnog (0.00067 darcyja) sušenja, a nakon sušenja poslije konverzije vode alkoholom permeabilnost u tangentnom smjeru je 0.82 darcyja. Vrijednosti permeabilnosti mikrovalno sušene bjeljike jelovine pokazuju veću homogenost (manje rasipanje) od vrijednosti permeabilnosti prirodno sušenoga drva. Omjer tangentne i uzdužne permeabilnosti mikrovalno sušene bjeljike jelovine pokazao se signifikantno 10 puta manji od istog omjera prirodno sušene bjeljike jelovine. To upućuje na smanjenje anizotropije, što bi trebalo ispitati detaljnije na većem uzorku i na više vrsta drva. Daljnja istraživanja morala bi biti popraćena pregledavanjem drva elektronskim mikroskopom.
    Ključne riječi: bjeljika jelovine, permeabilnost, sušenje mikrovalovima.

  10. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Hrast lužnjak

    Autori:
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 1
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 46
    Godina: 1995
    Stranice: od 45 do 45
    Jezik: hrvatski

  11. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Trešnja

    Autori:
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 2
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 46
    Godina: 1995
    Stranice: od 110 do 110
    Jezik: hrvatski

  12. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Zaštita drva i europski propisi (I dio)

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 2
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 46
    Godina: 1995
    Stranice: od 80 do 85
    Broj referenci: 13
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Drvo je kao biogeni materijal podložno razgradnji djelovanjem abiotskih i biotskih uzročnika. Brzina razgradnje drva ovisi o njegovoj prirodnoj otpornosti, a ona nije za sve vrste drva jednaka. Da bi se slabo otpornim vrstama drva produžio vijek uporabe, moraju se površinski ili dubinski kemijski zaštititi. Jačina zaštite ovisi o uvjetima okoline u kojoj se drvo upotrebljava. S time u vezi izrađeni su europski propisi koji uređuju načela izbora vrsta drva, odabir zaštitnog sredstva i jačinu kemijske zaštite u ovisnosti o mjestu uporabe drva. Kako je cilj hrvatskoga gospodarstva da se probije na europsko tržište, zadaća ovog članka je prikaz europskih propisa s područja zaštite drva, kako bi se pomoglo usklađivanju hrvatskih propisa s europskima. U prvom dijelu članka opisano je djelovanje najvažnijih činitelja razgradnje drva, a u drugome su prikazani europski propisi za zaštitu drva odnosno drvnih proizvoda.
    Ključne riječi: razgradnja drva, zaštita drva, norme za zaštitu drva.

  13. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Some structural characteristics of ashwood (Fraxinus angustifolia Vahl.) from the Lipovljani region in Croatia

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 1
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 46
    Godina: 1995
    Stranice: od 15 do 20
    Broj referenci: 8
    Jezik: engleski
    Sažetak: U sklopu racionalne preradbe tanke oblovine, u ovom je radu ispitana struktura juvenilnog i zelog drva jasena iz područja NPŠO Lipovljani. Istražene su varijacije duljine i promjera libriformskih vlakanaca, debljine njihovih stijenki, promjeri članaka traheja ranog i kasnog drva i njihov udio, te udio drvnih trakova, njihove visine i širine. Potrebna mjerenja obavljena su u godovima starosti od 5, 10, 20, 40, 70 i 100 godina. Duljina, promjer i debljina stijenki libriformskih vlakanaca, promjer članaka traheja, te visina i širina drvnih trakova rastu od srčike do približno 40-og goda, a dalje prema kori ostaju jednake veličine ili rastu znatno sporije. Volumni udjel članaka traheja ranog i kasnog drva te drvnih trakova raste u istom smjeru, dok volumni udjel vlakanaca ranog i kasnog drva opada. Utvrđeno je da se juvenilno drvo jasena prostire od srčike do približno 40 godina starosti.
    Ključne riječi: varijacije elemenata građe, juvenilno drvo, zrelo drvo, jasenovina

  14. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prilog poznavanju morskih štetnika drva u Jadranu

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Časopis: Drvna industrija
    Broj: 3
    ISSN: 0012-6772
    Volumen: 45
    Godina: 1994
    Stranice: od 90 do 97
    Broj referenci: 8
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu su navedene vrste morskih štetnika na drvu koji žive u svjetskim morima odnosno u Sredozemnome i Jadranskome moru. Koristeći se podacima svijetske literature autor je napravio popis vjerojatnih vrsta štetnika koji, pretpostavlja se žive u Jadranskomu moru. S obzirom na ubrzanu izgradnju marina na cijelokupnom priobalju Jadrana i na činjenicu da se morski štetnici katkada javljaju epidemijski, autor upozorava na važnost i oblike zaštite drva u moru od spomenutih štetnika.
    Ključne riječi: morski štetnici drva, Sredozemno i Jadransko more, kemijska zaštita drva u moru

  15. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Zakonski normativi s področja industrijskih odpadnih voda v treh članicah delovne skupnosti Alpe-Jadran

    Autori:
    Sertić, Vladimir (42956)
    Tišler, Vesna
    Šantelj, Danica
    Časopis: Les
    Broj: 6
    ISSN: 0024-1067
    Volumen: 46
    Godina: 1994
    Stranice: od 179 do 182
    Broj referenci: 5
    Jezik: slovenski

  16. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Povećanje permeabilnosti drva obične jele (Abies alba,Mill.) s aspekta njegove zaštite

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Urednici
    Grbac, Ivica (85982)
    Naslov zbornika: Razvoj i perspektive finalne obrade drva
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1991
    Stranice: od 89 do 95
    Skup: Razvoj i perspektive finalne obrade drva
    Održan: od 18.04.91 do 18.04.91
    Sažetak: U ovom radu prikazano je poboljšanje permeabilnosti jelovihstupova, utjecajem anaerobnih bakterija. Stupovi su bili potapaniu vodi jezera Bajer kod Fužina i potom prirodno sušeni. Dopovećanja permeabilnosti došlo je samo u zoni bjeljike, dok jesrž ostala slabo permeabilna. Između permeabilnosti bjeljikestupova potapanih jedan odnosno dva mjeseca, nije bilosignifikantnih razlika. Potapanjem stupova u vodu i vjerojatnomizlaganju djelovanja anaerobnih bakterija, prosječnapermeabilnost bjeljike jednomjesečno potapanih stupova povećalase 3.9 puta, a prosječna permeabilnosti bjeljike dvomjesečnopotapanih stupova povećala se 4.8 puta, u odnosu na prosječnupermeabilnost bjeljike u vodi nepotapanih stupova.
    Ključne riječi: Jelovina, permeabilnost
    Ostalo: Prethodno priopćenje

  17. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Fizička svojstva jelovine (Abies alba, Mill.) iz područja Gorskog kotara

    Autori:
    Govorčin, Slavko (27985)
    Sinković, Tomislav (154003)
    Urednici
    Grbac, Ivica (85982)
    Naslov zbornika: Razvoj i perspektive finalne obrade drva
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1991
    Stranice: od 109 do 115
    Skup: Razvoj i perspektive finalne obrade drva
    Održan: od 18.04.91 do 18.04.91
    Sažetak: Poznavanje osnovnih fizičkih svojstava drva je pokazatelj naosnovu kojeg se može stvoriti zaključak o tehničkim svojstvimapojedinog drva. Poznavanje srednjih vrijednosti svojstava kaoi njihova varijabilnost omogućuje usporedbu istraženih svojstavasa rezultatima drugih istraživanja, a na osnovu čega se određujuoptimalni tehnološki procesi prerade i obrade drva, odnosnoprimjena drva s obzirom na njegove karakteristike. Uočava sepotreba poznavanja i rasporeda svojstava drva s obzirom nadijelove stabla promatrane u longitudinalnom i transverzalnomsmjeru. Varijabilnost distribucije određenog svojstva ukazuje napotrebu adekvatne primjene određenog tehnološkog procesa preradeili obrade drva s obzirom na zone u dubećem stablu.
    Ključne riječi: Fizička svojstva drva, varijabilnost, distribucija svojstava u longitudinalnom i transverzalnom smjeru

  18. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Primjena sunčane energije u sušenju masivnog drva za proizvodnju namještaja

    Autori:
    Pavlin, Zdenko (35655)
    Urednici
    Grbac, Ivica (85982)
    Naslov zbornika: Razvoj i perspektive finalne obrade drva
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1991
    Stranice: od 39 do 44
    Skup: Razvoj i perspektive finalne obrade drva
    Održan: od 18.04.91 do 18.04.94
    Sažetak: Sušenje sunčanom energijom postaje, u današnjim uvjetima uštedena energiji i ekonomske krize, sve atraktivnije za manje radneorganizacije koje se bave proizvodnjom namještaja. Za nas je udanašnjoj ekonomskoj situaciji i energetskoj krizi neobično važnovršiti istraživanja u smjeru razvoja alternativnih izvoraenergije.
    Ključne riječi: Primjena sunčane energije, racionalno korištenje energije, troškovi procesa sušenja

  19. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Študium vodorozpustnych latok bukoveho (Fagus silvatica L.) pro jeho skladovani vo vode

    Autori:
    Melcer, Imrich
    Kačik, František
    Solar, Rastislav
    Melcer, Anna
    Šindler, Jan
    Sertić, Vladimir (42956)
    Urednici
    Babiak, Marian
    Naslov zbornika: Zbornik vedeckyh prac Drevarskej Fakulty Technickej Univerzity vo Zvolene
    Jezik: slovački
    Mjesto: Bratislava, Slovačka
    Godina: 1992
    ISBN/ISSN: 80-05-00984-4
    Stranice: od 41 do 56
    Sažetak: Autori u ovom radu detaljno istražuju procese otapanja drvnihtvari bukovine pri skladištenju bukovine u vodi. U istraživanjimasu primijenjene moderne analitičke metode, a provedene su analizeotopljenih tvari u toku 1, 3, 7, 30, 80 i 90 dana. U vodenomekstraktu vršene su analize pH vrijednosti, gubitka mase uzoraka,sadržaj šećera i fenolnih tvari. Rezultati provedenihistraživanja značajan su znanstveni prilog poznavanju procesadestrukcije drvne tvari pri dužem vremenskom utjecaju vode zavrijeme skladištenja bukovih trupaca u vodi.
    Ključne riječi: Bukovina, topive tvari u vodi, gubitak mase, šećeri, fenolne tvari

  20. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Študium polysacharidickeho podielu kmena a vetvi dreva borovice (Pinus silvestris L.) vo vztahu k obdobiu tažby

    Autori:
    Melcer, Imrich
    Solar, Rastislav
    Melcer, Anna
    Sertić, Vladimir (42956)
    Urednici
    Babiak, Marian
    Naslov zbornika: Zbornik vedeckyh prac Drevarskej Fakulty Technickej University vo Zvolene
    Jezik: slovački
    Mjesto: Bratislava, Slovačka
    Godina: 1992
    ISBN/ISSN: 80-05-00984-4
    Stranice: od 57 do 75
    Sažetak: U radu su provedena opsežna istraživanja sadržajaugljikohidratnog dijela u stablu i granama bora (Pinus silvestrisL.) u odnosu na vrijeme sječe. Rezultati istraživanja ukazuju napotrebu poznavanja detaljnog kemijskog sastava drvne tvaripojedinih vrsta kao uvjet za pravilnu tehnološku upotrebu drva.Autori ističu da je najbolja metoda za izolaciju ugljikohidratnekomponente iz drva bora metoda po Wise-u. Rezultati istraživanja pokazuju da u odnosu na grane bora, ima,uz korekciju sadržaja pepela i lignina, 4% veći sadržajugljikohidratne komponente. Što se tiče vremena sječe, autorinisu našli veći utjecaj na ukupnu količinu holoceluloze uistraživanim uzorcima stabla i grana borovine.
    Ključne riječi: Bor, vrijeme sječe, ukupni polisaharidi, stablo, grana

  21. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Vplyv melaminu na množstvo volneho formaldehydu v močovinoformaldehydovych lepidlach v aplikacii na lepene spoje brezoveho

    Autori:
    Melcer, Imrich
    Melcer, Anna
    Kačik, František
    Šindler, Jan
    Sertić, Vladimir (42956)
    Urednici
    Babiak, Marian
    Naslov zbornika: Zbornik vedeckych prac Drevarskej Fakulty Technickej Univerzity vo Zvolene
    Jezik: slovački
    Mjesto: Bratislava, Slovačka
    Godina: 1992
    ISBN/ISSN: 80-05-00984-4
    Stranice: od 77 do 114
    Sažetak: U ovom radu autori istražuju utjecaj melamina kao modifikatora nasvojstva urea-formaldehidnog ljepila. Autori uspoređuju svojstvaurea-formaldehidnih smola sa svojstvimaurea-melamino-formaldehidnih smola pri različitom molnom odnosuuree i formaldehida uz isti sadržaj melamina. Dodatak melaminapri nižim odnosima uree i formaldehida skraćuje vrijemekondenzacije smole, smanjuje ukupan sadržaj formaldehida u smolii značajno utječe na smanjenje emisije formaldehida i smole.Autori ističu daje najbolji učinak melamina u smolama s molarnimodnosom uree i formaldehida 1:1.2.
    Ključne riječi: Brezovina, ljepila, melamin, formaldehid, molarni odnos

  22. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Some physical and mechanical properties of the Bednja abonos

    Autori:
    Govorčin, Slavko (27985)
    Sinković, Tomislav (154003)
    Urednici
    Babiak, Marian
    Požgaj, Alexander
    Naslov zbornika: Wood structure and properties '94
    Jezik: engleski
    Mjesto: Zvolen, Slovačka
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 80-228-0377-4
    Stranice: od 143 do 150
    Skup: Wood structure and properties '94
    Održan: od 05.09.94 do 09.09.94
    Sažetak: Abonos ili eban (crni hrast) drvo je odležalo u zemlji koje je dugo godina bilo izloženo procesu humifikacije pod utjecajem vode tekućice. Drvo abonosa hrasta crne je boje, što je posljedica međusobne kemijske reakcije triejslovine u drvu i željeza u vodi. Osim promjene prirodnog tona boje, nastaju i znatne promjene fizičkih i mehaničkih svojstava hrastovine. Unatoč nekim lošijim svojstvima drva, ali i izrazito velikoj trajnosti u odnosu prema normalnoj hrastovini, drvo abonosa hrasta je vrlo traženo i cijenjeno, posebno kad se upotrebljava kao furnir, za unutrašnje uređenje i izradu skupocjenog pokućstva, izradu dijelova glazbala i za rezbarske radove. Ispitivanjem dobiveni rezultati nekih svojstava abonosa hrasta (Quercus sp.) procijenjenoga na oko 4 000 godina starosti, upozoravaju da je kemijski sastav gotovo jednak kemijskom sastavu recentnog hrastova drva, ali sa znatnim povećanjem udjela ekstraktivnih tvari i pepela. Gustoća abonosa hrasta podjednaka je ili malo veća od gustoće recentnog hrastova drva. Utezanja abonosa hrasta su u odnosu prema recentnom hrastovu drvu dvostruko veća. Ispitana mehanička svojstva abonosa hrasta znatno su smanjena, s tim da je to očitije kad je riječ o čvrstoći na savijanje. Iz dobivenih odnosa širine goda i gustoće, odnosa širine goda i utezanja, odnosa gustoće i utezanja, te odnosa gustoće i mehaničkih svojstava abonosa hrasta vidljivo je da oni pokazuju karakteristike recentnog hrastova drva odnosno karakteristike prstenasto-poroznih listača.
    Ključne riječi: abonos, eban (crni hrast zakopan u zemlji), boja drva, fizička i mehanička svojst a drva abonosa.
    Ostalo: Radi bolje obavještenosti domaće javnosti, ovaj je rad objavljen i u časopisu Drvna Industrija.

  23. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Raspored svojstava jelovine po poprečnom presjeku

    Autori:
    Govorčin, Slavko (27985)
    Sinković, Tomislav (154003)
    Urednici
    Butković, Jurica (70022)
    Naslov zbornika: Uključivanje znanosti u gospodarski sustav preradbe drva u Hrvatskoj
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Novi Vinodolski, Hrvatska
    Godina: 1994
    Stranice: od 36 do 41
    Skup: Uključivanje znanosti u gospodarski sustav preradbe drva u Hrvatskoj
    Održan: od 11.05.94 do 12.05.94
    Sažetak: Raspored svojstava drva praćen na poprečnom presjeku debla, odnosno kroz uočene zone, pokazuje velike razlike u ispitivanjem dobivenim vrijednostima. Utjecaj tih razlika u vrijednostima tehničkih svojstava drva zahtijeva pri optimalnoj uporabi drva kao sirovine njihovo poznavanje i unutar iste vrste i između vrsta. Razlike svojstava i njihov značaj pri upotrebi drva kao sirovine povećavat će se sa smanjenjem sječive dobi stabla, padom veličine promjera stabla, odnosno sve većim udjelom tanke oblovine.
    Ključne riječi: raspored svojstava drva, zone svojstava drva, tehnička svojstva drva.

  24. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Some structural characteristics of ashwood (Fraxinus angustifolia Vahl.) from the Lipovljani region in Croatia

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Urednici
    Požgaj, Alexander
    Babiak, Marian
    Naslov zbornika: Wood structure and properties '94
    Jezik: engleski
    Mjesto: Zvolen, Slovačka
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 80-228-0377-4
    Stranice: od 5 do 12
    Skup: Wood structure and properties '94
    Održan: od 05.09.94 do 09.09.94
    Sažetak: U sklopu racionalne preradbe tanke oblovine, u ovom je radu ispitana struktura juvenilnog i zelog drva jasena iz područja NPŠO Lipovljani. Istražene su varijacije duljine i promjera libriformskih vlakanaca, debljine njihovih stijenki, promjeri članaka traheja ranog i kasnog drva i njihov udio, te udio drvnih trakova, njihove visine i širine. Potrebna mjerenja obavljena su u godovima starosti od 5, 10, 20, 40, 70 i 100 godina. Duljina, promjer i debljina stijenki libriformskih vlakanaca, promjer članaka traheja, te visina i širina drvnih trakova rastu od srčike do približno 40-og goda, a dalje prema kori ostaju jednake veličine ili rastu znatno sporije. Volumni udjel članaka traheja ranog i kasnog drva te drvnih trakova raste u istom smjeru, dok volumni udjel vlakanaca ranog i kasnog drva opada. Utvrđeno je da se juvenilno drvo jasena prostire od srčike do približno 40 godina starosti.
    Ključne riječi: SOME STRUCTURAL CHARACTERISTICS OF ASHWOOD (Fraxinus angustifolia, Vahl.) FROM THE LIPOVLJANI REGION IN CROATIA varijacije elemenata građe, juvenilno drvo, zrelo drvo, jasenovina
    Ostalo: Radi bolje obavještenosti domaće javnosti, ovaj je rad objavljen i u časopisu Drvna Industrija.

  25. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Ekologija i zaštita drva

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Urednici
    Butković, Jurica (70022)
    Naslov zbornika: Uključivanje znanosti u gospodarski sustav preradbe drva u Hrvatskoj
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Novi Vinodolski, Hrvatska
    Godina: 1994
    Stranice: od 19 do 22
    Skup: Uključivanje znanosti u gospodarski sustav preradbe drva u Hrvatskoj
    Održan: od 11.05.94 do 12.05.94
    Sažetak: Ovaj stručni rad je posvećen je ponajprije novim zaštitnim sredstvima i inovacijama u metodama zaštite drva i njihovim odrazom na ljudski okoliš i ekologiju uopće. Kratko rečeno, velika toksična moć kemijskih zaštitnih sredstava za drvo nalagala je potrebu zaštite čovjeka i njegove okoline od tih katkada vrlo opasnih supstancija. Otkrivanje novih ili modifikacija postojećih kemijskih sredstava izazvat će promjene u industriji i olakšati svake promjene u ponašanju prema okolini. Uporaba kombiniranih biocida mogla bi posve zamijeniti dosadašnja sredstva. Takvi kombinirani biocidi manje bi štetno utjecali na okolinu. Buduće tehnologije kemijske zaštite drva mogle bi dopustiti budućim zaštitarima da drvo zaštićuju takvim biocidima koji će biti učinkovitiji, ali i manje opasni za čovjekov okoliš i ekologiju uopće.
    Ključne riječi: kemijska sredstva za zaštitu drva, okoliš (ljudski), ekologija, postupci tretiranja drva zaštitnim sredstvima

  26. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Razvoj proizvodnje celuloze iz jednogodišnjih biljaka

    Autori:
    Kljajić, Filip
    Sertić, Vladimir (42956)
    Urednici
    Butković, Jurica (70022)
    Naslov zbornika: Uključivanje znanosti u gospodarski sustav preradbe drva u Hrvatskoj
    Jezik: engleski
    Mjesto: Novi Vinodolski, Hrvatska
    Godina: 1994
    Stranice: od 23 do 26
    Skup: Uključivanje znanosti u gospodarski sustav preradbe drva u Hrvatskoj
    Održan: od 11.05.94 do 12.05.94
    Sažetak: U radu je prikazana današnja svjetska proizvodnja celuloze, od slame kao i prednosti slame prema drugim izvorima vlakana. Nadalje, prikazani su instalirani kapaciteti za proizvodnju vlakana od slame u svijetu. Posebno se ističe potreba za podizanjem kapaciteta za proizvodnju vlakana od slame u Republici Hrvatskoj, kao i predviđanje proizvodnje slame do 2010. godine. U eksperimentalnom dijelu rada prikazana je proizvodnja celuloze od konoplje u kontinuiranom postrojenju Kamyr u Belišću. Laboratorijska proizvodnja celuloze od konoplje provedena je natronskim i sulfitnim postupkom. Svojstva celuloze dobivene natronskim postupkom bila su bolja u usporedbi s sulfitnim postupkom. Pri eksperimentu u industrijskom postupku korišten je sulfitni postupak, a dobiveni rezultati pokazuju da taj postupak, uz male modifikacije, može dati celulozu visoke kvalitete. Laboratorijsko bijeljenje provedeno je delignifikacijom s kisikom i jedan stupanj s peroksidom. Celuloza dobivena natronskim postupkom bolje se bijeljela od celuloze dobivene sulfitnim postupkom. Stupanj bjeline dobiven jednim peroksidnim stupnjem sasvim zadovoljava.
    Ključne riječi: Ključne riječi: celuloza, slama, konoplja, natronski postupak, sulfitni postupak, bijeljenje.

  27. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Utjecaj sušenja mikrovalnom energijom na permeabilnost drva domaće jele (Abies alba, Mill.)
    Fakultet: Šumarski Zagreb
    Autor: TRAJKOVIĆ JELENA
    Datum obrane: 08.10.93
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 42
    Sažetak: U ovom radu uspoređena je permeabilnost bjeljike jelovine osušene prirodno na zraku od sirovog stanja do ispod točke zasićenosti vlakanaca sa permeabilnošću bjeljike jelovine osušene mikrovalovima od sirovog stanja do ispod točke zasićenosti vlakanaca. Ispitivanja su pokazala da mikrovalno osušena bjeljika jelovine ima 10 puta manju permeabilnost u uzdužnom smjeru (0.07 darcy) od prirodno osušene bjeljike jelovine (0.77 darcy), dok je permeabilnost u tangentnom smjeru jednaka nakon prirodnog (0.0007 darcy) i mikrovalnog (0.00067 darcy) sušenja. Vrijednosti permeabilnosti mikrovalno sušene bjeljike jelovine pokazuju veću homogenost (manje rasipanje) od vrijednosti permeabilnosti prirodno sušenog drva. Omjer tangentne i uzdužne permeabilnosti mikrovalno sušene bjeljike jelovine pokazao se signifikantno 10 puta manji od istog omjera prirodno sušene bjeljike jelovine. Ovo upućuje na smanjenje anizotropije, što bi trebalo ispitati detaljnije na većem uzorku i na više vrsta drva. Daljnja istraživanja morala bi biti popraćena pregledavanjem uzoraka drva elektronskim mikroskopom.
    Ključne riječi: Bjeljika jelovine, permeabilnost, sušenje mikrovalovima


  28. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Poboljšanje permeabilnosti jelovine djelovanjem bakterija
    Fakultet: Šumarski Zagreb
    Autor: DESPOT RADOVAN
    Datum obrane: 21.06.91
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 89
    Sažetak: U radu je prikazan utjecaj anaerobnih bakterija na poboljšanje permeabilnosti jelovih stupova. Stupovi dužine 6m podjeljeni su u tri skupine. U prvoj skupini bili su stupovi koji su odmah nakon rušenja podvrgnuti prirodnom sušenju. Stupovi druge i treće skupine odmah su potopljeni u vodu jezera Bajer u Fužinama gdje su ležali mjesec, odnosno dva mjeseca i zatim prirodno sušeni. Od svih su stupova nakon sušenja ispiljeni trupčići za izradu probnih uzoraka za ispitivanje permeabilnosti, a nakon sušenja stupovi su podvrgnuti procesu impregnacije vodenim otopinama soli i to metodom punih stanica. Ispitivanjima je utvrđeno da je povećana permeabilnosti zbog djelovanja anaerobnih bakterija zamjećena samu u zoni bjeljike potopljenih stupova, a srž je ostala slabo permeabilna. Prosječna permeabilnost bjeljike dva mjeseca potapanih stupova( 10.69 darcyja) povećala se 3,9 puta, a jednomjesečno potapanih stupova (8,71 darcyja) 3,17 puta u odnosu prema prosječnoj permeabilnost bjeljike nepotapanih stupova, koja je iznosila 2,74 darcyja. Povećanje permeabilnosti bjeljike potapanih stupova potvrđeno je povećanom retencijom i boljom penetracijom zaštitnog sredstva u drvo tih stupova što je utvrđeno nakon impregnacije. Prosječna retencija zaštitnog sredstva u drvu jedan mjesec odnosno dva mjeseca potapanih stupova bila je 73% odnosno 75% veća od prosječne retencije zaštitnog sredstva u drvu nepotapanih stupova. Istodobno je ustanovljeno da je prosječna lateralna penetracija zaštitnog sredstva u drvu dvomjesečno potapanih stupova, u iznosu od 50,35 mm, bila 5,52 puta veća, a prosječna lateralna penetracija zaštitnog sredstva u drvu jedan mjesec potapanih stupova, što je iznosila 50,53 mm , bila 5,54 puta veća od prosječne lateralne penetracije zaštitnog sredstva u drvu nepotapanih stupova (9,12 mm). Aksijalna penetracija zaštitnog sredstva u nepotapanih je stupova iznosila najviše 0,05m, a u jedan mjesec odnosno dva mjeseca potapanih stupova od 0,05 do 2,5 m. Mjerenja čvrstoće na tlak paralelan sa vlakancima drva jednomjesečno i dvomjesečno potapanih stupova, pokazala su da tijekom potapanja nije nastalo signifikatno smanjenje te čvrstoće.
    Ključne riječi: Jelovina, permeabilnost, anaerobne bakterije


  29. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Fizička i mehanička svojstva juvenilnog drva jele (Abies alba Mill.) iz Gorskog Kotara
    Fakultet: Šumarski Zagreb
    Autor: SINKOVIĆ TOMISLAV
    Datum obrane: 21.06.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 112
    Sažetak: U ovom istraživanju obrađeno je određivanje fizičkih i mehaničkih svojstava juvenilnog i zrelog drva jele. Istraživanje distribucije svojstava u radijalnom smjeru omogućiti će saznanje o varijabilitetu istih, odnosno određivanje karakterističnih zona u deblu. Materijal za istraživanje uzet je iz šestog odjela gospodarske jedinice Belevine, NPŠO Zalesina, koja se gospodari potrajnim načinom. Istraživanje je obavljeno na deset stabala sa prsne visine (4 stabla sa prsne visine od 25-30 cm, dva stabla 31-40, dva stabla 41-50, dva stabla 60 cm i više). Razlika i granica između juvenilnog i zrelog drva određena je na osnovu promjene trenda fizičkih i mehaničkih svojstava u radijalnom smjeru. Juvenilna zona kod jelovine obuhvaća prvih 30-40 godova od srca stabla. Može se generalno reći, da juvenilno drvo jele ima veću širinu goda, manju gustoću u standardno suhom stanju, manje tangentno utezanje, manje volumno utezanje, manju čvrstoću na savijanje i manju čvrstoću na tlak nego zrelo drvo jele.
    Ključne riječi: jelovina (Abies alba Mill.), juvenilno drvo, širina goda, gustoća, utezanje, čvrstoća na savijanje i čvrstoća na tlak


  30. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Poboljšanje permeabilnosti jelovine djelovanjem bakterija
    Fakultet: Šumarski Zagreb
    Datum obrane: 21.06.91
    Broj stranica: 89
    Autor: Despot Radovan
    Rad: Magisterij


  31. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Utjecaj sušenja mikrovalnom energijom na permeabilnost drva domaće jele (Abies alba, Mill.)
    Fakultet: Šumarski Zagreb
    Datum obrane: 08.10.93
    Broj stranica: 42
    Autor: Trajković Jelena
    Rad: Magisterij


  32. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Fizička i mehanička svojstva juvenilnog drva jele (Abies alba Mill.) iz Gorskog Kotara
    Fakultet: Šumarski Zagreb
    Mentor: PETRIĆ BOŽIDAR
    Datum obrane: 21.06.94
    Broj stranica: 112
    Autor: Sinković Tomislav
    Rad: Magisterij


  33. Tip rada: Studija/Elaborat

    Naslov: Propisi za kemijsku zaštitu drvenih elemenata za ograde i krovišta

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Krznarić, Ivan
    Naručitelj: FINVEST - CORP d.d. za proizvodnju, trgovinu i usluge
    Depo ustanova: FINVEST - CORP d.d. za proizvodnju, trgovinu i usluge
    Godina: 1994
    Stranica ukupno: 14
    Jezik: hrvatski

  34. Tip rada: Studija/Elaborat

    Naslov: Tehnički uvjeti za izradu i impregnaciju drvenih stupova za nadzemne elektroenergetske vodove

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Krznarić, Ivan
    Petrić, Božidar (36862)
    Trajković, Jelena (137030)
    Naručitelj: FINVEST - CORP d.d. za proizvodnju, trgovinu i usluge
    Depo ustanova: FINVEST - CORP d.d. za proizvodnju, trgovinu i usluge
    Godina: 1995
    Stranica ukupno: 71
    Jezik: hrvatski

  35. Tip rada: Studija/Elaborat

    Naslov: Stanje, pravci i strategija razvoja proizvodnje i prerade papira Republike Hrvatske do 2010. godine

    Autori:
    Sertić, Vladimir (42956)
    Kljajić, Filip
    Naručitelj: CROATIADRVO
    Depo ustanova: CROATIADRVO
    Godina: 1995
    Stranica ukupno: 73
    Jezik: hrvatski

  36. Tip rada: Rukopis

    Naslov: Anatomija drva (Struktura i rast drveta)

    Autori:
    Petrić, Božidar (36862)
    Jezik: hrvatski
    Ostalo: Skripta ili udžbenik za studente Šumarskog fakulteta u Zagrebu

  37. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Prva represivna trenutačna sterilizacija drvenih predmeta dušikom (N2) u Hrvatskoj, Ludbreg, 22.11.1994 - 4.1.1995.

    Autori:
    Despot, Radovan (137026)
    Hrašovec, Boris
    Vrsta rada: Obavijest o novom tehnološkom postupku izvedenom po prvi put u Hrvatskoj
    Jezik: hrvatski


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr