SVIBOR - Radovi - projekt broj: 4-07-064

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 4-07-064


Broj radova citiranih u CC: 1
Broj ostalih radova: 26
Ukupno objavljenih radova: 27


  1. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Modeli prerade poljoprivrednih proizvoda. Prerada žitarica.

    Autori:
    Ugarčić-Hardi, Žaneta (126592)
    Hardi, Jovica (111205)
    Urednici
    Vajić, Ivo
    Izdavač: Centar za poduzetništvo d.o.o., Mladost d.d.
    ISBN: 338.432
    Godina: 1992
    Stranice: od 280 do 283
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Prikazani modeli (prerada žitarica) obuhvaćaju devet osnovnih modela s više varijanti asortimana. To su specijalne vrste kruha i peciva, tijesto za pizze, različitr tjestenine (svježe, sušene, punjene, s jajima i bez njih, te dodacima), kolači od dizanog tijesta, lisnato tijesto, prhko tijesto i peciva na bazi prhkog tijesta, trajni slatki kolači i medenjaci, kolači od razvučenog tijesta i vafl-i i flips proizvodi. U svim modelima su definirani potrebni tehnološko-tehnički pokazatelji za odabrani kapacitet, uključujući opis proizvoda sa specifikacijom potrebne opreme i prostora, energetskim opterećenjima, normativima i bilancama, te iskazanim investicijskim ulaganjima.
    Ključne riječi: prerada žitarica, proizvodnja kruha, proizvodnja tjestenine, proizvodnja kolača

  2. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Proizvodni programi ulaganja. Poglavlje 16. Hrana

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Urednici
    Vajić, Ivo
    Izdavač: Centar za poduzetništvo d.o.o., Mladost d.d.
    Godina: 1994
    Stranice: od 270 do 271
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Prikazani modeli (prerade mlijeka) obuhvaćaju proizvodnju svježeg sira, sirnih namaza, maslaca, polutvrdog sira, jogurta i mekog sira od punomasnog mlijeka. U svim modelima su definirani potrebni tehnološko-tehnički pokazatelji za odabrani kapcitet, uključujući opis proizvoda sa specifikacijom potrebne opreme i prostora, energetskim opterećenjima, norativima i bilancama, te iskazanim investicijskim ulaganjma.
    Ključne riječi: svježi sir, sirni namaz, butter, semi-hard cheese, yoghurt, soft cheese

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Ispitivanje mogućnosti proizvodnje jogurta iz mješavine kravljeg mlijeka i sojinog mlijeka

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Novaković, Predrag (24394)
    Časopis: Znanost i praksa u poljoprivredi i prehrambenoj tehnologiji
    Broj: 3
    ISSN: 0352-1346
    Volumen: 22
    Godina: 1992
    Stranice: od 475 do 490
    Broj referenci: 6
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Radom je ispitana mogućnost proizvodnje kvalitetnog čvrstog jogurta iz mješavine kravljeg i sojinog mlijeka , u kojoj je dio kravljeg mlijeka zamijenjen sojinim mlijekom. Udio sojinog mlijeka u mješavini mlijeka variran je od 10 do 25 %, u udjelima po 5 %. Osim utjecaja sastava podloge (mješavine mlijeka) za fermentaciju, na kakvoću arome, okusa, mirisa i kakvoću gruša, ispitan je utjecaj i udjela primjenjene starter-kulture na iste pokazatelje. Aroma svih ispitivanih uzoraka, nakon završene fermentacije, uspoređena je s aromom industrijskog čvrstog jogurta, a udio lako hlapljivih sastojaka arome u aromi uzoraka određen je headspace metodom plinske kromatografije. Čvrstoća gruša, otpuštanje sirutke, te okus i miris svih uzoraka ocjenjeni su senzorskim testovima, te uspoređeni s nultim uzorkom tj. industrijaskim jogurtom. Rezultati su pokazali, da se za dobivanje kvalitetnog jogurta naosnovi mješavine kravljeg mlijeka i sojinog mlijeka može uspješnokoristit podloga, u kojoj je sojino mlijeko kao zamjena kravljegmlijeka u udjelu od 15 %, a udio primjenjene starter-kulture zafermentaciju 3 % (vol/vol).
    Ključne riječi: jogurt, sojino mlijeko, aroma

  4. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Utvrđivanje kakvoće koncentrirane arome edamskog sira dobivene na model-sistemu primjenom GC/headspace tehnike

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Urednici
    Sontag, G.
    Pfannhauser, W.
    Naslov zbornika: Proceeding of the Eight European Conference on Food Chemistry
    Jezik: engleski
    Mjesto: Beč, Austrija
    Godina: 1995
    ISBN/ISSN: 3-900554-17x
    Stranice: od 365 do 370
    Skup: EURO FOOD CHEM VIII
    Održan: od 18.09.95 do 20.09.95
    Sažetak: Za izradu podloge na kojoj je razvijena aroma korišteni su prirodni sastojci mlijeka: kazein i mlijeko u prahu, ultrafiltracijom ugušćeno mlijeko, maslac i voda. Fermentacija je provedena primjenom mješovitog startera, koji se sastojao iz četiri vrste mikroorganizama tipičnih za proizvodnju edamskog sira, uz dodatak otopina za stimulaciju rasta mikroorganizama. U radu su korištena tri startera različitog porijekla. Proces razvoja arome na odabranim model-sistemima praćen je primjenom headspace tehnike plinske kromatografije, a razvijanje arome tijekom procesa uspoređivano je s aromom zrelih edamskih sireva. Za usporedbu je korištena srednja vrijednost 14 uzoraka sireva edamskog tipa. Kao parametri za usporedbu korišteni su: udio ukupne arome, omjer etanola i diacetila (E:D), udio etanola, udio diacetila, udio lako hlapljivih sastojaka (grupa od osam sastojaka). Rezultati svih analiza potvrdili su, da se fermentacijom podloge (model-sistema), odabranog sastava dobila intenzivna (koncentrirana) aroma, koja prema odabranim kvalitativno-kvantitativnim pokazateljima kakvoće odgovara aromi edamskog sira i to u omjeru 1:12.
    Ključne riječi: head space, plinska kromatografija, aroma edamski sir, model-sistem

  5. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Kontrola uspješnosti aromatizacije ekstrudiranih proizvoda aromom sira ementalera primjenom head space tehnike plinske kromatografije

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Ugarčić-Hardi, Žaneta (126592)
    Urednici
    Sontag, G.
    Pfannhauser, W.
    Naslov zbornika: Proceeding of the Eight European Conference on Food Chemistry
    Jezik: engleski
    Mjesto: Beč, Austrija
    Godina: 1995
    ISBN/ISSN: 3-900554-17x
    Stranice: od 361 do 364
    Skup: EURO FOOD CHEM VIII
    Održan: od 18.09.95 do 20.09.95
    Sažetak: U radu su istražene mogućnosti aromatizacije ekstrudiranih proizvoda aromom sira ementalera, direktnim postupkom i naknadnom aromatizacijom omatanjem ekstrudiranog proizvoda u rotirajućem bubnju (eksterna aromatizacija). Za aromatizaciju je primjenjena prirodna koncentrirana aroma sira ementalera proizvedena na proteinskom koncentratu primjenom odabranih sojeva mikroorganizama. Za proizvodnju snack proizvoda zadovoljavajuće senzorske kakvoće bilo je potrebno dodati 3% arome, pri postupku direktne aromatizacije. Udio dodane arome pri postupku naknadne aromatizacije iznosio je 1 do 2%. Rezultati rada potvrđuju mogućnost kvalitetnih ekstrudiranih proizvoda, aromatizacijom prirodno koncentriranom aromom sira ementalera, kako postupkom direktne aromatizacije tako i eksternom aromatizacijom. Pri tome se daje prednost postupku eksterne aromatizacije.
    Ključne riječi: ekstrudirani proizvodi, aromatizacija, aroma sira emnatlera, plinska kromatografija, head space analiza

  6. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Stanje, obnova i razvoj prerađivačkih kapaciteta namirnica životinjskog podrijetla

    Autori:
    Roseg, Đuro
    Petričević, Antun
    Novaković, Predrag (24394)
    Naslov zbornika: Obnova i razvoj istočne Hrvatske
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Osijek
    Godina: 1992
    Stranice: od 12 do 40
    Skup: Znanstveno-stručni skup "Obnova i razvoj istočne Hrvatske"
    Održan: od 23.06.92 do 24.06.92
    Sažetak: Stanje i kapaciteti mesne industrije istočnog dijela Hrvatske i u predratnom razdoblju nisu bili zadovaoljavajaći obzirom na značajne kapacitete stočarske proizvodnje, posebice svinjogojske. Pored relativno malih kapaciteta (izuzev "Belja"), većina pogona imala je dotrajale objekte, zastarjelu opremu i tehnologiju i neodgovarajuću lokaciju. Ratne prilike u republici Hrvatskoj nametnule su dodatne poteškoće u ovom dijelu Hrvatske, jer su značajni klaonički kapaciteti na privremeno okupiranim područjima Baranje ("Belje")i istočnog dijela Slavonije ("Vupik") potpuno isključeni iz proizvodnje. Jedan dio pogona koji nisu oštećeni razaranjima nastavio je proizvodnju čak i pojačanim kapacitetom, unatoč znatno otežanim prilikama. Iz svih prisutnih razloga potrebna je hitna izrada elaborata o koncepciji obnove i razvoja mesne industrije ovog područja, elaborata koji će biti u skladu s perspektivom razvoja stočarske proizvodnje. Pri razmatranju koncepcije toga razvoja bezuvjetno je potrebno, pored modernizacije, voditi računa o optimalnim kapacitetima, podjeli rada po asortimanu i to sve u cilju zadovoljenja potreba, prvenstveno ovog područja, mesom i mesnim prerađevinama. Istovemeno, treba sve tržišne viškove usmjeriti na ostali dio Hrvatske, posebice vodeći računa o potrebama turističkih područja, a i izvoza, i njihovim specifičnim zahtjevima. Kapaciteti mljekarske industrije istočnog dijela Hrvatske prije rata nisu bili suvremeno opremljeni i opskrbljeni dovoljnim količinama mlijeka. To je sprečavalo uvođenje optimalnih tehnologija, širenje asortimana, stvaranje profita i uspješan razvoj. Rat je izazvao teška razaranja objekata i opreme mljekara ovog područja, a jedan dio kapaciteta je ostao u privremeno okupiranom dijelu Baranje. Posebice su velike i dugoročne štete nanijete proizvodnji mlijeka, što će zahtjevati hitno iznalaženje supstituenata, novi asortiman i značajna ulaganja u obnovu mliječnih farmi. Program obnove i razvoj mljekara treba koncipirati prije svega prema najsuvremenijoj opremi, višem stupnju prerade mlijeka, matematičkom modeliranju procesa, automatskom i kompjuterskom sistemu upravljanja tehnološkim procesima, te značajnom rastu profitne stope.
    Ključne riječi: mesna industrija, mljekarska industrija

  7. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Mogućnost dobivanja svježeg sira uz primjenu sirila i ješovite starter kulture

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Novaković, Predrag (24394)
    Kordić, Jasna (120613)
    Urednici
    Lovrić, Tomislav (57356)
    Naslov zbornika: 2. Hrvatski kongres prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1994
    Stranice: od 61 do 61
    Skup: 2. Hrvatski kongres prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista
    Održan: od 15.06.94 do 17.06.94
    Sažetak: Istraživanja u radu usmjerena su na dobivanje novog tipa svježeg sira, poboljšanih temeljnih organoleptičkih i fizikalno-kemijskih svojstava, te poboljšane arome u odnosu na svježi sir proizveden u industrijskom mjerilu. Novi tip svježeg sira proizveden je iz pasteriziranog i homogeniziranog kravljeg mlijeka s 3,2 % mliječne masti, uz primjenu 0,01 % sirila u prahu jačine 1:100000 i mješovite starter-kulture u udjelima od 1,5 %, 2 % i 2,5 % (vol/vol). Sirevi dobiveni u laboratorijskim uvjetima imali su u prosjeku udio suhe tvari 33 % i 45 % mliječne masti u suhoj tvari. Headspace metodom plinske kromatografije utvrđen je udio lako hlapljive arome eksperimentalnih uzoraka svježeg sira. Usporedbom kromatograma utvrđen je veći udio lako hlapljive arome u eksperimentalnim uzorcima, u odnosu na industrijske. Ostali parametri kvalitete uspoređeni su na osnovi analiza provedenih standardnim laboratorijskim fizikalno-kemijskim metodama, a razlike prikazane tablično.
    Ključne riječi: svježi sir, sirilo, mješovita starter kultura, aroma, headspace

  8. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Optimiranje sastava supstrata za proizvodnju arome svježeg sira

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Novaković, Predrag (24394)
    Kordić, Jasna (120613)
    Urednici
    Lovrić, Tomislav (57356)
    Naslov zbornika: 2. Hrvatski kongres prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1994
    Stranice: od 62 do 62
    Skup: 2. Hrvatski kongres prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista
    Održan: od 15.06.94 do 17.06.94
    Sažetak: Aroma je razvijena tijekom 21-nog dana, na pet podloga s različitim udjelima mliječne masti u ukupnoj suhoj tvari, te bjelančevina u suhoj tvari bez masti. U pripremi podloga korišteni su prirodni sastojci mlijeka iz sirovina: kazein u prahu, obrano mlijeko u prahu, ultrafiltracijom ugušćeno mlijeko, maslac, te voda. Promjenom udjela pojedinih sirovina, podešavan je sastav podloga na 22, 26 i 30 % mliječne masti u suhoj tvari, te 56 i 64 % bjelančevina u suhoj tvari bez masti. Fermentacija podloga vršena je mješovitom starter-kulturom (streptococcus lactis, streptococcus cremoris, streptococcus diacetilactis, leuconostoc cremoris), na temperaturi 28 oC. Svaki treći dan udio razvijene arome na pojedinom supstratu analiziran je headspace tehnikom metodom plinske kromatografije, a kromatogrami dobivene arome uspoređeni su s aromom tri uzorka industrijski proizvedenog svježeg sira. Na supstratu koji je imao udio mliječne masti u suhoj tvari 26 % i 64 % bjelančevina u suhoj tvari bez masti, nakon devet dana fermentacije, proizvedena aroma imala je u odnosu na aromu industrijskog svježeg sira jačinu 1:10.
    Ključne riječi: aroma, svježi sir, supstrat, mješovita starter kultura, headspace tehnika

  9. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Optimiranje sastava supstrata za dobivanje arome Gouda sira

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Novaković, Predrag (24394)
    Kordić, Jasna (120613)
    Urednici
    Tratnik, Ljubica (50382)
    Naslov zbornika: Zbornik sažetaka XXXI. hrvatskog simpozija mljekarskih stručnjaka
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1994
    Stranice: od 24 do 25
    Skup: XXXI. hrvatski simpozij mljekarskih stručnjaka
    Održan: od 16.11.94 do 18.11.94
    Sažetak: Aroma je razvijena tijekom 21-nog dana na osam podloga odabranih nakon širih prethodnih istraživanja. U pripremi podloga korišteni su: kazein u prahu, obrano mlijeko u prahu, ultrafiltracijom ugušćeno mlijeko, maslac i voda. Promjenom udjela pojedinih sastojaka, podešavan je sastav podloga na 18, 22, 26 i 30 % mliječne masti u suhoj tvari, te 76, 78 i 80 % bjelančevina u suhoj tvari bez masti. Fermentacija podloga vršena je starter-kulturom za Gouda sir, na temperaturi 28 oC. Svaki treći dan od nacjepljivanja, udio razvijene arome na pojedinom supstratu analiziran je headspace tehnikom plinske kromatografije. Kromatogrami dobivene arome uspoređeni su s kromatogramima arome četiri uzorka Gouda sira srednje starosti. Utvrđeno je da se na jednoj od ispitivanih podloga (supstrata), prema provedenom postupku, može uspješno razviti aroma Gouda sira jačine 1:25, uspoređujući udjele aktivnih sastojaka dobivene arome s aromom Gouda sira.
    Ključne riječi: aroma, Gouda sir, podloga, fermentacija, mješovita starter-kultura, headspace tehnika

  10. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Praćenje dinamike razvoja diacetila, etanola i ukupne lako hlapljive arome edamskog sira na modelnom sustavu

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Urednici
    Rogelj, Irena
    Naslov zbornika: 1. slovenski mednarodni kongres "Mleko in mlečni izdelki"
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Domžale, Slovenija
    Godina: 1995
    Stranice: od 101 do 101
    Skup: Mleko in mlečni izdelki, 1. slovenski mednarodni kongres
    Održan: od 20.09.95 do 22.09.95
    Sažetak: Dinamika razvoja diacetila, etanola i ukupne lako hlapljive arome Edamskog sira, preko kinetičkih parametara praćenja je na tri podloge (modelna sustava). Sva tri modelna sustava imala su 40% suhe tvari i 26% mliječne masti u suhoj tvari, a udio ukupnih proteina u suhoj tvari bio je 73, 74 i 75%. Modelni sustavi su sačinjeni od mlijeka i kazeina u prahu, UF mlijeka, maslaca i vode. Homogenizirani su, sterilizirani i nacjepljeni mješovitom starter kulturom sastavljenom od četiri vrste mikroorganizama tipičnih za proizvodnju Edamskog sira. U radu su 3 starter kulture različitih proizvođača. Proces razvoja arome i odabranih sastojaka praćen je 20 dana head space tehnikom plinske kromatografije, uz precizno praćenje promjene pH modelnog sustava. Udio razvijene arome na modelnim sustavima, kao i udio diacetila i etanola, svakog dana fermentacije na 3 modelna sustava, uspoređen je s aromom (kvalitativno/kvantitativno) zrelih Edamskih sireva. Istraživanje je polučilo niz podataka značajnih za proces proces formiranja kako pojedinih aromatičnih sastojaka, tako i ukupne arome Edamskog sira. U radu su prikazani samo rezultati praćenja nastajanja diacetila i ukupne lako hlapljive arome, hlapljivog dijela arome Edamskog sira.
    Ključne riječi: diacetil, etanol, lako hlapljiva aroma EDamskog sira, modelni sustav, GC/head space.

  11. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Utjecaj kakvoće starter-kulture na proces formiranja intenzivne arome edamskog sira dobivene na modelnom sustavu

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Urednici
    Rogelj, Irena
    Naslov zbornika: 1. slovenski mednarodni kongres "Mleko in mlečni izdelki"
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Domžale, Slovenija
    Godina: 1995
    Stranice: od 102 do 102
    Skup: Mleko in mlečni izdelki, 1. slovenski mednarodni kongres
    Održan: od 20.09.95 do 22.09.95
    Sažetak: Podloga (modelni sustav) korišten u procesu dobivanja arome Edamskog sira je bio proteinski koncentrat, s udjelom ukupne suhe tvari od 40%, 26% mliječne masti u suhoj tvari i 74% proteina u suhoj tvari bez masti. Za stimualciju aktivnosti dodane mikroflore, podlozi su dodane otopine minerala, oligo i mikroelemenata i vitamina (svaka u udjelu od 0,1%). Mješovita starter kultura sastojala se od Streptococcus cremoris, Str. lactis, Str. diacetilactis i Beatacoccus cremoris, primjenjena je u udjelu od 3%. U radu su ispitane tri starter culture različitog podrijetla (Christian Hansens Laboratorium, Dukat - Zagreb i Sirela - Bjelovar). Aroma dobivena na modelnom sustavu uspoređena je s aromom zrelih Edamskih sireva. Analize su rađene head space tehnikom plinske kromatografije. Učinkovitost pojedine starter kulture praćena je tijekom 20 dana, a kriteriji usporedbe bili su : udio ukupne arome, udio etanola, udio diacetila i omjer etanol/diacetil. Rezultati su pokazali da je starter kultura Sirele iz Bjelovara razvila najaktivniju aromu. Dobivena aroma, prema svim odabranim kriterijima sličnosti odgovarala je aromi zrelih Edamskih sireva. Pri tome je omjer aktivnih aromatičnih sastojaka dobivene arome u odnosu na aromu zrelih Edamskih sireva bio 1:12.
    Ključne riječi: starter-kultura, aroma Edamskog sira, modelni sustav, GC/head space

  12. Tip rada: Patent

    Naslov: Postupsk dobivanja intenzivne arome edamskog sira na model-sistemima

    Autori:
    Hardi, Jovica (111205)
    Ustanova prijave: Državni zavod za patente Republike Hrvatske
    Datum prijave: 18.06.92
    Registarski broj prijave: P920173A
    Zemlje u kojima je zaštićen: Republika Hrvatska
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Dokumentacijom je predočen postupak za proizvodnju prirodne koncentrirane arome edamskog sira na model-sistemu (podlozi), koji sadrži prirodne sastojke mlijeka, a predstavlja koncentrat bjelančevina koji sadrži mliječnu mast stabilno emulgiranu i homogeniziranu u vodenoj fazi. Fermentacija mješovitim starterom provodi se na podlozi koja ima udio suhe tvari od 30 do 75 %, udio bjelančevina od 25 do 65 %, mliječne masti od 10 do 35 %, vode do 100 %, uz sadržaj laktoze do minimalno 3 %. Fermentacijase provodi nakon pasterizacije 65-85 oC/35-40 minuta ili sterilizacije na 121 oC u trajanju od 20 do 30 sekundi, uz primjenu 0,5 do 5,0 % mješovitog stertera, u trajanju od 8 do 25dana. Kiselost početnog supstrata je poželjno da se kreće ispod 50 oSH, pH vrijednost je potrebno da bude unutar raspona 4,2-5,5, a prije inokulacije radnim starterom dodaje se otopina za stimulaciju rada mikroorganizama u količini od 0,05 do 1,5 %. Cijeli postupak se provodi u fermentatoru s dvostrukim plaštom, mješalicom, termostatskom automatikom i kontrolnom i automatskom regulacijom temperaturnog režima.
    Ključne riječi: aroma, model-sistem, edamski sir, headspace

  13. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Postupak dobivanja intenzivne arome edamskog sira na model-sistemima
    Fakultet: Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Autor: HARDI JOVICA
    Datum obrane: 23.10.92
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 185
    Sažetak: U radu je proučavano optimiranje sastava model-sistema (podloge-supstrata) koji je poslužio za razvijanje arome edamskog sira. Cijela podloga nakon fermentacije predstavlja aromu, jestiva je i ima vrlo intenzivan okus i miris po siru. Za izradu podloge, koja je poslužila za razvoj arome, korišteni su prirodni sastojci mlijeka: kazein u prahu, ultrafiltracijom ugušćeno mlijeko, maslac i voda. Fermentacija je provedena primjenom mješovitog startera, koji se sastojao iz četiri vrste mikroorganizama tipičnih za proizvodnju edamskog sira, uz dodatak otopina za stimulaciju rasta mikroorganizama. Proces razvoja arome na ispitivanim model-sistemima praćen je primjenom headspace tehnike plinske kromatografije, a razvijanje arome tijekom procesa uspoređeno je s aromom zrelih edamskih sireva. Dobivenim rezultatima je utvrđeno da se provedenim postupkom i namodel-sistemu (podlozi) utvrđenog sastava, može dobiti intenzivna (koncentrirana) aroma sira, koja svim kvalitativno-kvantitativnim pokazateljima kvalitete, odgovara aromi edamskog sira, i to uomjeru 1:12.
    Ključne riječi: aroma, model-sistem, edamski sir, headspace


  14. Tip rada: Rukopis

    Naslov: Stanje, obnova i razvoj prerađivačkih kapaciteta mljekarske industrije

    Autori:
    Novaković, Predrag (24394)
    Kordić, Jasna (120613)
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Kapaciteti mljekarske industrije Baranje i istočnog dijela Hrvatske prije rata nisu bili suvremeno opremljeni i opskrbljeni dovoljnim količinama mlijeka. To je spriječavalo uvođenje optimalnih tehnologija, širenje asortimana, stvaranje profita i uspješan razvoj. Rat je izazvao teška razaranja objekata i opreme mljekara ovog područja, a jedan dio kapaciteta je ostao u privremeno okupiranom dijelu baranje. No, unatoč tome, mljekare u Osijeku i Županji su redovito tijekom rata snabdjevali tržište mliječnim proizvodima. Posebice velike i dugoročne štete su nanijete proizvodnji mlijeka, što će zahtjevati hitno iznalaženje supstituenata, novi asortiman i značajna ulaganja u obnovu mliječnih farmi. Program obnove i razvoj mljekara treba koncipirati prije svega prema najsuvremenijoj opremi, višem stupnju prerade mlijeka, matematičkom modeliranju procesa, automatskom i kompjuterskom sistemu upravljanja tehnološkim procesima, te značajnom rastu profitne stope.
    Ključne riječi: mljekarska industrija, obnova i razvoj

  15. Tip rada: Rukopis

    Naslov: Smjernice obnove i razvoja klaonica i mesnih industrija

    Autori:
    Novaković, Predrag (24394)
    Kordić, Jasna (120613)
    Jezik: hrvatski
    Ključne riječi: klaonice, mesna industrija, obnova i razvoj

  16. Tip rada: Pozvano predavanje

    Naslov: Koncepcija obnove i razvoja klaonica i mesnih industrija Slavonije i Baranje
    Ustanova: Poljoprivredno industrijski kombinat Đakovo
    Godina: 1994


  17. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Programi prerade mesa

    Autori:
    Novaković, Predrag (24394)
    Kordić, Jasna (120613)
    Vrsta rada: Rad na popularizaciji struke
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Programi prerade mesa obuhvaćaju proizvodnju domaće trajne kobasice i kulena, proizvodnju mortadele i proizvode od usitnjenog mesa i dodataka. U svim programima su definirani tehnološko-tehnički pokazatelji za odabrani kapacitet, uključujući opis proizvoda sa specifikacijom opreme i prostora, energetskim opterećenjima, te iskazanim investicijskim ulaganjima.
    Ključne riječi: domaća trajna kobasica, kulen, mortadela, usitnjeno meso
    Ostalo: Prikazani programi izrađeni su u okviru "Projekta usluga podrške privatnim seoskim gospodarstvima" za FAO.

  18. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Programi prerade mlijeka

    Autori:
    Novaković, Predrag (24394)
    Kordić, Jasna (120613)
    Vrsta rada: Rad na popularizaciji struke
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Programi prerade mlijeka obuhvaćaju proizvodnju konzumnog mlijeka i slatkog vrhnja, proizvodnju svježih sireva i proizvodnju sirnih namaza. U svim programima su definirani tehničko-tehnološki pokazatelji za odabrani kapacitet, uključujući opis proizvoda sa specifikacijom potrebne opreme i prostora, energetskim opterećenjima, te iskazanim investicijskim ulaganjima.
    Ključne riječi: konzumno mlijeko, slatko vrhnje, svježi sir, sirni namaz
    Ostalo: Prikazani programi izrađeni su u okviru "Projekta usluga podrške privatnim seoskim gospodarstvima" za FAO.

  19. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Utjecaj mikrovalnog tretiranja prilikom pečenja pilećeg mesa na fizikalna, kemijska i organoleptička svojstva

    Autori:
    Kojić, Novka
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  20. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Primjena InfraAlyzera u određivanju sastava mesnih proizvoda

    Autori:
    Šuvak, Zdenko
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  21. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Neka moguća unapređenja sastava mortadele

    Autori:
    Pleša, Vladimir
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  22. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Pregled klanja svinja i prasadi proizvodno industrijske klaonice s analizom proizvodnog programa

    Autori:
    Serenčeš, Eva
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  23. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Istraživanje fizikalnih, kemijskih i mikrobioloških promjena tijekom zrenja i skladištenja domaće kobasice

    Autori:
    Lešić, Katarina
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  24. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Praćenje fizikalno-kemijskih i organoleptičkih promjena vrhnja tijekom skladištenja

    Autori:
    Marković, Aleksandra
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  25. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Ispitivanje fizikalno-kemijskih, mikrobioloških i senzornih svojstava tijekom proizvodnje i skladištenja jogurta

    Autori:
    Krajina, Vesna
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  26. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Ispitivanje mogućnosti dobivanja koncentrata arome Gouda sira na modelnim sustavima

    Autori:
    Banović, Branimir
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski

  27. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Praćenje fizikalno-kemijskih i senzornih promjena tijekom proizvodnje trajne kobasice

    Autori:
    Krampač, Zoran
    Vrsta rada: Diplomski rad
    Jezik: hrvatski


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr