SVIBOR - Radovi - projekt broj: 5-03-208

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 5-03-208


Broj radova citiranih u CC: 4
Broj ostalih radova: 33
Ukupno objavljenih radova: 37


  1. Tip rada: Knjiga

    Naslov: Korčulanski statut

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Urednici
    Šeparović, Zvonimir
    Izdavač: Književni krug
    ISBN: 953-163-024-0
    Godina: 1995
    Broj stranica: 567
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Korčulanski statut je najstariji pravni zbornik Slavena koji su, nakon napuštanja svoje pradomovine i dolaska na istočnu obalu Jadranskog mora, stupili u dodir s Romanima. Po tome je taj statut iz XIII. stoljeća jedinstveni spomenik susreta kultura, simbioze i prožimanja romanskih i slavenskih pravnih elemenata. To je vidljivo i iz nekih riječi hrvatskog korijena u statutarnom tekstu koji je inače pisan na latinskom jeziku po običaju svoga vremena. Statut regulira osnovu gospodarskog i društvenog života korčulanske komune, organizaciju komunalne vlasti te položaj i ulogu crkve u komuni. Mnogobrojne statutarne odredbe mogu se svrstati u tradicionalne grane prava. U knjizi se daje prijevod Statuta na hrvatski jezik s pretiskom latinskog teksta i uvodnom pravnopovijesnom studijom.
    Ključne riječi: statut, romanski pravni elementi, slavenski (hrvatski) pravni elementi, susret kultura, organizacija vlasti, položaj Crkve

  2. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Statut hvarske komune

    Urednici
    Rismondo, Vladimir
    Izdavač: Književni krug
    ISBN: 86-7397-102-0
    Godina: 1991
    Stranice: od 83 do 356
    Broj referenci: 202
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Prvi poznati tekst Hvarskog statuta je kompletiran 1331. godine.On je reproduciran u ovoj knjizi i preveden s latinskog nahrvatski. Hvarski statut pripada skupini neretvanskih otoka a tuspadaju još Korčulanski i Brački statut. Svi ti statuti uzrecepciju rimskoga prava pretežno sadrže naše staro pravo.Najviše tijelo komune po Hvarskom statutu je Veliko vijeće kojevrši zakonodavnu funkciju u okvirima komunalne samouprave, alibira i suce i administrativne organe, i za vrijeme pune komunalneautonomije načelnika komune. Malo vijeće bilo je izvršni organVelikog vijeća, ali je obavljalo i sudsku funkciju. Statut jeregulirao osnovna pitanja bračnog i obiteljskog prava, stvarnopravo, obvezno pravo, nasljedno pravo i pomorsko pravo. Kaznenisudski postupak razlikovao se od građanskoga. Premda je čitavavlast bila u rukama plemstva, pučka je kongrega postupno dobivalaznačajnu ulogu u društvenom i gospodarskom životu komune.
    Ključne riječi: statut, recepcija rimskog prava, staro hrvatsko pravo, Veliko vijeće, suci, rektor, Malo vijeće, obiteljsko pravo, stvarno pravo, obvezno pravo, nasljedno pravo, pomorsko pravo, kazneni postupak, građanski postupak, plemstvo, pučka kongrega
    Ostalo: Knjiga sadrži predgovor A. Cvitanića, uvodnu studiju I.Kasandrića "Uvod u hvarsko statutarno pravo", s. 9-85, tekststatuta na latinskom jeziku i prijevod na hrvatski jezik. A. Cvitanić preveo je statut s latinskoga na hrvatski jezik,izradio indeks pojmova, te priredio reprint statuta s indeksima.

  3. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Lastovsko statutarno pravo

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Urednici
    Rismondo, Vladimir
    Izdavač: Književni krug
    ISBN: 953-163-003-8
    Godina: 1994
    Stranice: od 113 do 203
    Broj referenci: 194
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Lastovo je živjelo kao posebna autonomna komuna unutar jedne veće autonomne komune - dubrovačke, koja se kasnije pretvorila u državu - od sredine XIII. stoljeća do kraja Dubrovačke republike 1808. godine. Kao i ostale primorske hrvatske komune, Lastovo je imalo svoje opće norme o organizaciji i radu komunalne vlasti i reguliranju pravno relevantnih odnosa svog stanovništva sabrane u jednom zborniku - Statutu.
    Ključne riječi: autonomna komuna, statut, sustav komunalne vlasti, privatno pravo, sudski postupak, romansko pravo, staro hrvatsko pravo

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Omiško statutarno uređenje (I.)
    Časopis: Mosorska vila
    Broj: 1
    ISSN: 0353-8206
    Godina: 1991
    Stranice: od 145 do 149
    Broj referenci: 16
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Sačuvan nam je sadržaj mnogih starih statuta naših dalmatinskihkomuna pisanih na latinskom (poneki na talijanskom) jeziku.Glede Omiša raspolažemo samo nekim fragmentima Statuta iz 1579.Pisani su talijanski a sadrže odredbe o ustroju komunalne vlastii par odredaba privatnopravnog karaktera.
    Ključne riječi: statut, dalmatinske komune, pravni partikularizam, ustroj vlasti, privatno pravo


  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Omiško statutarno uređenje (II.)
    Časopis: Mosorska vila
    Broj: 2
    ISSN: 0353-8206
    Godina: 1991
    Stranice: od 124 do 128
    Broj referenci: 12
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Iz fragmenata Omiškog statuta od 1579. godine razabire seustrojstvo komunalne vlasti po volji Mletačke Republike. Bezsumnje ono je takvo već od pada Omiša pod Mletačku Republiku1444. Prije toga je Omiš vjerojatno još imao neke ostatke starihhrvatskih organizacijskih elemenata sličnih onima u Poljicima.
    Ključne riječi: statut, dalmatinske komune, ustrojstvo vlasti, Venecija, staro hrvatsko pravo


  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Omiško statutarno uređenje (III.)
    Časopis: Mosorska vila
    Broj: 3 4
    ISSN: 0353-8206
    Godina: 1992
    Stranice: od 159 do 165
    Broj referenci: 27
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Iz fragmenata Omiškog statuta od 1579. godine moguće je neštosaznati o bračnom i obiteljskom pravu, o obveznom i nasljednompravu te o sudskom postupku. Ima i nešto odredaba o kolonatskompoložaju seljaka.
    Ključne riječi: statut, bračno i obiteljsko pravo, obvezno pravo, nasljedno pravo, sudski postupak, kolonat


  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prilog dezideologizaciji pravne povijesti
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1 2
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 28
    Godina: 1991
    Stranice: od 45 do 70
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Tijekom totalitarne vladavine u Jugoslaviji nastava pravnepovijesti bila je u službi ideološkog monopola radiindoktrinacije a ne da bi olakšala shvaćanje stvarnih društvenihkretanja. Autor raspravlja o dezideologizaciji pravne povijesti.Smatra da se ideološka demistifikacija može postići ako seistakne važnost povijesnog kontinuiteta, razvoja poduzetništva,tržišnog gospodarenja, parlamentarizma, ljudskih prava ivladavine prava te stalne upitnosti glede budućnosti. Povijesnoje iskustvo sve učinilo svjesnima tih vrijednosti pa se onesvrstavaju u transideološke postulate.
    Ključne riječi: pravna povijest, idejni monopol, povijesni kontinuitet, tržišna privreda, ljudska prava, vladavina prava, transideološki postulati


  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Aktualnost poruka Cesara Beccarie
    Časopis: Zakonitost
    Broj: 1
    ISSN: 0353-7099
    Volumen: 45
    Godina: 1991
    Stranice: od 91 do 96
    Broj referenci: 34
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Beccaria koji je ljudski egoizam smatrao sastavnim dijelomljudske prirode i poticajnim čimbenikom napretka u svojoj jeknjizi najoštrije osudio taj egoizam kada se sveo na pravovladajućih krugova kasnofeudalne policijske države. On je biomišljenja da pravedno društvo može funkcionirati samo uz primjenunekih racionalnih načela koja proizlaze iz dužnosti poštivanjaljudske prirode i nužnosti postojanja državne vlasti kao minimumaprisile potrebnog da bi se obuzdali oni koji bi htjeli svojuslobodu proširiti ograničavanjem tuđe slobode.
    Ključne riječi: ljudski egoizam, ljudska priroda, vladajući krugovi, feudalna policijska država, pravedno društvo, racionalna načela


  9. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Proclami veneziani bilingui (italiano-croati) in Dalmazia

    Autori:
    Šimunković, Ljerka (48281)
    Časopis: Atti dell'Istituto veneto di scienze, lettere ed arti
    Godina: 1991
    Stranice: od 267 do 303
    Broj referenci: 41
    Jezik: talijanski
    Sažetak: Mletački dvojezični proglasi koje je mletačka uprava tiskala uvremenskom rasponu od 1740. do 1796. vrlo su važni dokumenti kojinam pružaju dragocjene podatke o ustrojstvu mletačke vlasti uDalmaciji, o gospodarskim, političkim i kulturnim prilikama urazdoblju od gotovo šest posljednjih decenija 18. stoljeća. Tošto su, osim na talijanskom, tiskani i na hrvatskom jezikudokazuje da stanovništvo Dalmacije u većini nije poznavalo drugogjezika osim hrvatskoga.
    Ključne riječi: proglasi, Mletačka uprava, talijanski, hrvatski, jezik, ekonomske prilike, političke prilike, kulturne prilike

  10. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prigodni osvrt na sudbinu hrvatske državnosti od Trpimirove darovnice iz 852. godine do danas
    Časopis: Mogućnosti
    Broj: 11
    ISSN: 0544-7267
    Volumen: 39
    Godina: 1992
    Stranice: od 856 do 859
    Broj referenci: 1
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U sažetom obliku prikazuje se razvoj i sudbina hrvatskedržavnosti tijekom stoljeća s konstatacijom da je stupanjhrvatske državnosti ovisio o odnosu političkih snaga državnezajednice u okviru koje su se hrvatske zemlje u datom trenutkunalazile.
    Ključne riječi: hrvatska državnost, političke snage, državna zajednica, obnova državnosti


  11. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Trpimirova darovnica iz 852. i daljnja sudbina hrvatske državnosti
    Časopis: Poljica
    Broj: 17
    ISSN: 0352-4116
    Godina: 1992
    Stranice: od 130 do 133
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Kratak prikaz stupnja državnosti Hrvatske tijekom stoljeća ovisnoo političkoj moći središnje vlasti zemlje unutar koje se Hrvatskau određenim vremenima nalazila.
    Ključne riječi: Stara hrvatska država, Hrvatskougarska, Austrija, Austrougarska, Prva Jugoslavija, Druga Jugoslavija


  12. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Usporedba Vinodolskog zakona i dalmatinskih statuta
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 21 do 33
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Vinodolski se zakon razlikuje od većine dalmatinskih statutanajviše po svojoj genezi. Hrvatsko stanovništvo negdašnjihromanskih dalmatinskih gradova zasnivali su svoje statutarnopravo na starim slavenskim pravnim idejama ali su kasnijepridošli elementi drugih pravnih sustava, bizantskog prava,mletačkog prava i najzad, počevši od kraja 12. stoljeća,recipiranog rimskog prava. Velika vrijednost Vinodolskog zakonaza pravnu povijest sastoji se u činjenici da je u njemu sačuvanostaro slavensko pravo u izvornom obliku i gotovo neprekinutomkontinuitetu. Ipak u tom pogledu postoje neke sličnosti izmeđuVinodolskog zakona i Poljičkog statuta te Korčulanskog statuta.
    Ključne riječi: slavensko pravo, bizantsko pravo, mletačko pravo, recepcija rimmskog prava, statut


  13. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prilog poznavanju književnog djela trogirskog humanista Franje Trankvila Andronika

    Autori:
    Cvitanić, Antun (7415)
    Časopis: Mogućnosti
    Broj: 3 4
    ISSN: 0544-7267
    Volumen: 39
    Godina: 1992
    Stranice: od 228 do 237
    Broj referenci: 6
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Riječ je o hrvatskom latinisti i njegovim radovima: Govor opohvalama govorništva, Dijalog Sula, Dijalog treba li se bavitifilozofijom. Osvjeljuju se, međutim, i društvene prilike uTrogiru XV. i XVI. stoljeća, posebno kulturne i političke.
    Ključne riječi: hrvatski latinisti, govorništvo, filozofija, književnost, dalmatinske komune, humanizam, komunalna politika

  14. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Oblici i pravna priroda milosti u dalmatinskom statutarnom pravu

    Autori:
    Kurtović, Anita (80760)
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 251 do 262
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Budući da su dalmatinske primorske komune pripadale katoličkojkulturi prožetoj općom idejom praštanja i milosti, utjecajsrednjovjekovnog crkvenog prava i njegovih utvrđenih oblikamilosrđa bio je značajan kod njih. Uz to dalmatinski su gradovipripadali staroj kulturi, posebno rimskoj, tako da korijenioblika milosti u njihovim statutima često proizlaze izravno izrimskog prava ili iz njegove recepcije.
    Ključne riječi: srednjovjekovno crkveno pravo, milost, milosrđe, rimsko pravo, dalmatinski gradovi

  15. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Susjedovni odnosi u statutima srednjovjekovnih dalmatinskih gradova

    Autori:
    Staničić, Gorana (47210)
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 263 do 280
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Srednjovjekovni statuti dalmatinskih gradova odaju mnoge problemeu svezi s ograničenjima vlasništva u svrhu omogućivanjaučinkovitog korištenja skučenog gradskog prostora. Vlasnici subili podvrgnuti takvim ograničenjima i u javnom interesu i uinteresu susjeda. Statutarne odredbe za odnose među susjedimaiste su kao i u rimskome pravu. Slavenskih pak pravnih elemenataima manje u urbaniziranim sredinama.
    Ključne riječi: dalmatinski gradovi, susjedi, rimsko pravo, slavensko pravo, ograničenja vlasništva

  16. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Položaj i prava žrtve krivičnog djela prema Korčulanskome statutu (S posebnim osvrtom na naknadu štete)

    Autori:
    Staničić, Tonči (124961)
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 281 do 296
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Korčulanski statut iz 1265. poznat je kao najstariji hrvatskipravni kodeks. Statut je proizvod vremena u kojem je nastao, dobaprijelaza s akuzatorskoga na inkvizicioni kazneni postupak. Saspekta položaja i prava žrtve kaznenog djela, osobito njezinanajvažnijeg prava - prava na naknadu štete, Korčulanski statutobiluje kvalitetnim i naprednim rješenjima od kojih nekaudovoljavaju čak i standardima druge polovice XX. stoljeća.
    Ključne riječi: statut, kazneni postupak, akuzatorski postupak, inkvizicioni postupak, prava žrtve kaznenog djela, pravo na naknadu štete

  17. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Franjevci u zdravstvenoj prošlosti Dalmacije

    Autori:
    Šimunković, Ljerka (48281)
    Časopis: Acta Facultatis medicae Fluminensis
    Broj: 3 4
    ISSN: 0065-1206
    Godina: 1992
    Stranice: od 207 do 213
    Broj referenci: 36
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Neki su franjevački samostani unutar samostanskih zidina imalibolnice i ljekarne koje nisu bile samo za samostansku braću već iza puk. Pojedini su franjevci bili znameniti kao liječnici, te suse aktivno bavili medicinom. Lijekovi koje su rabili spravljalisu se u prvom redu od ljekovita bilja. Oni su također pisali iobjavlivali zbornike pučke medicine.
    Ključne riječi: franjevački samostani, bolnice, ljekarne, medicina, liječnici, redovnici, povijest zdravstva

  18. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Grafija i ortografija hrvatskog teksta dvojezičnih mletačkih proglasa, II dio

    Autori:
    Šimunković, Ljerka (48281)
    Časopis: Radovi Filozofskog fakulteta u Zadru
    ISSN: 0350-3623
    Volumen: 30
    Godina: 1992
    Stranice: od 15 do 30
    Broj referenci: 22
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Iz izloženih se primjera vidi da kod pisanja veze prefiksa iosnove prevladava etimološko obilježavanje glasova, dok kod vezeosnove i sufiksa prevladava fonološko pisanje.
    Ključne riječi: prefiks, osnova, etimološko obilježavanje, sufiks, glasovi, fonološko pisanje

  19. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Osnove problematike izučavanja krivičnog postupka u dalmatinskom statutarnom pravu

    Autori:
    Tomašević, Goran (49881)
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 115 do 129
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Autor ističe utjecaj rimsko-kanonskoga kaznenoga postupka, nezanemarujući time i slavenske elemente, koji, iako ne pretežito,ipak djeluju na dalmatinsko statutarno kazneno procesno pravo.Autor posebno ističe otvorenost dalmatinskih gradova premanajnovijim pravnim shvaćanjima toga vremena, te navodi da jenjihov kazneni postupak "...suvremen, usmjeren na čuvanjekomunalne autonomije, te nastoji osigurati sustavni kazneniprogon uz ograničenje mogućih zloupotreba".
    Ključne riječi: kazneni postupak, crkveno pravo, slavensko pravo, dalmatinski gradovi, komunalna autonomija, kazneni progon

  20. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Boka Kotorska od najstarijih vremena do početka XX stoljeća

    Autori:
    Marinović, Ante (184993)
    Časopis: Dubrovnik
    Broj: 4
    ISSN: 0353-8559
    Godina: 1993
    Stranice: od 184 do 205
    Broj referenci: 21
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Državnopravna analiza raznih vladavina nad Bokom Kotorskom:vladavine Ilira, Rimljana, Bizanta, povremene vladavine Duklje(Zete) i Travunije, vladavine Nemanjića, vladavinehrvatskougarskog kralja, bosanskog kralja, samih Kotorana (Kotorkao grad-komuna), Mletačke Republike, prve austrijske vladavine,interregnuma do druge austrijske vladavine, druge austrijskevladavine.
    Ključne riječi: Iliri, Rimljani, Bizant, Duklja, Travunija, Nemanjići, Hrvatskougarska država, Bosna, gradska komuna, Mletačka Republika, Austrija

  21. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Sredovječni dalmatinski statuti i Europa

    Autori:
    Cvitanić, Antun (7415)
    Časopis: Hrvatska obzorja
    Broj: 1
    Godina: 1994
    Stranice: od 87 do 94
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Hrvatski dalmatinski gradovi dobili su svoje statute tek nekoliko desetljeća nakon prvih takvih pravnih zbornika u Europi. U njima su prilago>avali svojim uvjetima i dalje razvijali najracionalnija europska rješenja u organizaciji vlasti, pravnom sustavu i gospodarstvu.
    Ključne riječi: statut, ustroj vlasti, tržišno gospodarstvo, počeci ustavnosti, pravo osoba, staro hrvatsko pravo, rimsko pravo

  22. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prva i druga recepcija rimskog prava u Hrvata

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Časopis: Hrvatska obzorja
    Broj: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 585 do 590
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Hrvati su recipirali neke elemente rimskoga prava već u XIII. i XIV. stoljeću u svojim primorskim gradovima, odnosno njihovim statutima. Tako su se među prvima približili europskim pravnim procesima. Nažalost, tijekom komunističke vladavine II. Jugoslavije obezvrijeđeni su mnogi rezultati najboljih pravnih iskustava zasnovanih na recepciji rimskoga prava. Zato smo sada, u vraćanju privatnom vlasništvu i tržišnoj privredi, prisiljeni u neku ruku vršiti drugu recepciju rimskoga prava.
    Ključne riječi: recepcija rimskoga prava, hrvatski primorski gradovi, statuti, privatno vlasništvo, tržišna privreda

  23. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Srednjovjekovni Satut grada Splita i zapadnoeuropska pravna kultura

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Časopis: Kulturna baština
    Broj: 24
    Godina: 1994
    Stranice: od 117 do 138
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Gledano s današnjeg stajališta tržišne privrede i ljudskih prava Splitski statut iz 1312. godine ne može izbjeći mnoge prigovore. Međutim, da bi se shvatila njegova vrijednost i povijesna uloga, treba imati na umu da je u ono vrijeme veliki dio Europe bio podložan neobuzdanoj samovolji feudalnih gospodara koja nije u pismenom obliku bila definirana. Grad Split pripada onim europskim gradovima koji su među prvima ponovno, nakon niza stoljeća, recipirali rimsko pravo i time stvarali osnovicu za učinkovitiju regulaciju gospodarstva i skladnije društvene odnose. To je vidljivo iz njegova Statuta.
    Ključne riječi: autonomna komuna, rimsko pravo, recepcija rimskog prava, hrvatsko pravo, organizacija vlasti, ljudska prava, tržišno gospodarstvo

  24. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: O položaju Katoličke crkve u Dubrovačkoj Republici

    Autori:
    Marinović, Ante (184993)
    Časopis: Dubrovački horizonti
    Broj: 35
    Godina: 1995
    Stranice: od 64 do 67
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Dubrovačka je država bila isključivo katolička država, pa je katolicizam bio državna vjera. Dubrovačko državljanstvo mogli su dobiti samo katolici i kao iznimka još jedino Židovi.
    Ključne riječi: Katoličanstvo kao državna vjera, Cuius regio illius religio, Židovi

  25. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Neka razmišljanja o starosti odredaba Poljičog statuta

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 2
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 30
    Godina: 1993
    Stranice: od 435 do 444
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Premda je do nas dospjela tek redakcija iz 1440. godine Poljičkog statuta, autor smatra da taj statut sadrži više prežitaka prastarih društvenih regulativa (hrvatskih, odnosno slavenskih) negoli ikoji drugi pravni spomenik Južnih Slavena, a možda i Slavena uopće.
    Ključne riječi: prvobitni kolektivizam, zamjena stvari, objektivna odgovornost, primjena taliona i simboličnog taliona, institut pristava

  26. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Pravna država i vladavina prava u Cesara Beccarije

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1-2
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 31
    Godina: 1994
    Stranice: od 7 do 24
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Istina je da sve svjetske religije u svojim korijenima imaju "zlatno pravilo" čovještva po kojemu bismo morali postupati prema drugima onako kako bismo željeli da oni prema nama postupaju. Nažalost pravne norme a i praksa bili su daleko od toga etičkog načela i stalno je prevladavalo pravo jačega. Jedan od preteča onih koji su držali da konačno treba biti uspostavljeno u stvarnosti "zlatno pravilo" ne samo iz moralnih već i egzistencijalnih razloga bio je talijanski pravnik Beccaria. Autor zaključuje da je Beccaria bio jedan od prvih i najvažnijih pobornika pravne države i vladavine prava.
    Ključne riječi: "zlatno pravilo" čovještva, pravo jačega, pravna država, vladavina prava

  27. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: O nekim općim krivičnopravnim pojmovima prema drednjovjekovnom Trogirskom statutu iz 1322. godine

    Autori:
    Radić, Željko (150620)
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 30
    Godina: 1993
    Stranice: od 283 do 296
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U nedostatku apstraktnih definicija, autor induktivnim putem pokušava ustanoviti shvaćanje srednjovjekovnog trogirskog prava o pitanjima koja moderno kazneno pravo razumijeva pod općim kaznenopravnim pojmovima, kao što su krivnja, pokušaj, suučesništvo (sudioništvo) itd. Autor zaključuje kako nijedno od tih pitanja nije u Statutu potpuno i načelno riješeno, iako su ona često kod statutarnih rješenja uzeta u obzir.
    Ključne riječi: statutarno pravo, srednjovjekovni gradovi, kazneno pravo, krivnja, pokušaj (u kaznenom pravu), suučesništvo

  28. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Sud izršenja krivičih sankcija

    Autori:
    Tomašević, Goran (49881)
    Časopis: Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu
    Broj: 1
    ISSN: 0584-9063
    Volumen: 30
    Godina: 1993
    Stranice: od 145 do 164
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Raspravljajući o neophodnosti reformi prava izvršenja krivičnih sankcija autor iznosi usporedne podatke kako o teorijskim stajalištima, tako i o novim zakonskim rješenjima. Autor daje i povijest izvršenja, govori o judicijalizaciji prava i ističe da se reforma mora sastojati od više elemenata među kojima je određivanje sudske nadležnosti i nadzora nad izvršenjem samo jedan od njih.
    Ključne riječi: sud, izvršenje krivičnih sankcija, povijest iyvršenja, usporedni prikaz

  29. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Zlatna knjiga grada Splita

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Naslov zbornika: Knjiga Mediterana 1994., Predavanja
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Split
    Godina: 1995
    Stranice: od 18 do 26
    Skup: Knjiga Mediterana 1994.
    Sažetak: Zlatna knjiga grada Splita je diplomatarij, tj. zbirka službenih isprava na latinskom i talijanskom jeziku, odnosno, prijepisa tih isprava, koja se čuva u Muzeju grada Splita a svojim saržajem svjedoči o primjeni, ali ujedno i o kontinuiranom preinačavanju Splitskog statuta iz 1312. godine za vrijeme mletačke vladavine Dalmacijom od 1420. do 1797.
    Ključne riječi: diplomatarij, statut, komunalna uprava, mletačka državna uprava, mletački gradski knez i kapetan, odnos Crkve komune i države

  30. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Značenje bratovština u hrvatskoj prošlosti s posebnim osvrtom na blatske bratovštine i osobito na Bratovštinu svete Vincence

    Autori:
    Marinović, Ante (184993)
    Urednici
    Šeparović, Zvonimir
    Naslov zbornika: Duhovni i svjetovni obzori Blata na Korčuli
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1995
    Stranice: od 71 do 88
    Sažetak: Autor raspravlja o životu, radu i ulozi bratovština kao jednog od važnih oblika okupljanja pučkih slojeva. Korčulanske su bratovštine, međutim, imale gotovo isključivo vjerski karakter s određenim humanitarno-socijalnim ciljevima. Donose se i pravilnici dviju bratovština.
    Ključne riječi: bratovštine, humanitarni socijalni i vjerski ciljevi, udjel u mjesnoj vlasti, pravilnici bratovŠtina

  31. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Blato na razmeđu XVIII. i XIX. stoljeća, prije i nakon dolaska sv. Vincence 1795. godine

    Autori:
    Marinović, Ante (184993)
    Urednici
    Šeparović, Zvonimir
    Naslov zbornika: Duhovni i svjetovni obzori Blata na Korčuli
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1995
    Stranice: od 89 do 99
    Sažetak: Autor izlaže povijest dolaska (prijenosa) moći mučenice sv. Vincence iz rimskih katakomba u Blato te političke i socijalne prilike toga vremena u širem kontekstu.
    Ključne riječi: sv. Vincenca, svetačke moći, bratovštine, narodnjaci

  32. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Ustanova pomilovanja u hrvatskom pravnom sustavu i njezin utjecaj na kaznenu politiku
    Fakultet: Pravni fakultet Split
    Autor: KURTOVIĆ ANITA
    Datum obrane: 07.06.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 265
    Sažetak: Premda je pomilovanje opća ustanova kaznenoga prava europskoga sustava, i pojam i pravni učinci akta pomilovanja teorijski su veoma sporni. Stoga autorica u svojoj disertaciji daje povijesni pregled nastanka ove ustanove kako u svijetu tako i u Hrvatskoj, kao i drugih oblika milosti prema počiniteljima kaznenih djela, te razloge koji su uopće opravdavali primjenu akata milosti. Također rad sadrži bogat uporedni pregled oblika milosti u kaznenim sustavima suvremenog europskog i angloameričkog prava. Najopsežniji dio disertacije autorica je posvetila legislativnom ustrojstvu pomilovanja u hrvatskom pravu, pravnoj prirodi akta pomilovanja, funkcijama koje ta ustanova vrši, te odnosu pomilovanja i drugih kaznenopravnih ustanova.
    Ključne riječi: pomilovanje, amnestija, akti milosti, povijesni pregled, kazneno pravo


  33. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Krivično pravo po Statutu Trogira iz 1322. godine
    Fakultet: Pravni fakultet Split
    Datum obrane: 25.03.93
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 200
    Sažetak: Djelo je najopsežniji do danas napisani rad o krivičnom pravujednog našeg srednjovjekovnog statuta. U uvodnom dijelu izlaže segeneza naših srednjovjekovnih komuna, posebno samog Trogira. Udrugom dijelu rada uopćavaju se rezultati komparativnogistraživanja krivičnopravne problematike naših primorskih statutaali i stranih izvora. U trećem, najobimnijem dijelu, raspravljase o krivičnim djelima i kaznama. Budući da statutarni propisioskudijevaju apstraktnim odredbama te gotovo isključivoreguliraju pojedine vrste inkriminacija i određuju odgovarajućekazne, autor ih klasificira prema grupnim objektima zaštite. Učetvrtom dijelu rada autor definira institute proučavanog prava injihovu genezu.
    Ključne riječi: statut, krivično pravo, srednjovjekovne komune, krivična djela, kazne, objekti zaštite krivičnog prava, načelo legaliteta, crkveno pravo


  34. Tip rada: Mentorstvo

    Naslov: Krivično pravo po Statutu Trogira iz 1322. godine
    Fakultet: Pravni fakultet Split
    Datum obrane: 25.03.93
    Broj stranica: 200
    Rad: Magisterij


  35. Tip rada: Pozvano predavanje

    Naslov: Sudbina države i prava u Hrvata tijekom stoljeĐa
    Ustanova: Zavod za društvena istraživanja u Splitu, 1994.
    Godina: 1994


  36. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Lastovski statut

    Autori:
    Cvitanić, Antun
    Vrsta rada: priređena knjiga i preveden Lastovski statut sa talijanskog i latinskog jezika
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U ovoj se knjizi daje prijevod Lastovskog statuta iz 1310. godine (s kasnijim dodacima) na hrvatski jezik uz pretisak talijanskog teksta (s ponekim latinskim rečenicama), uvodna pravnopovijesna studija i priređivačev rad o lastovskom statutarnom pravu.
    Ključne riječi: autonomna komuna, statut, sustav komunalne vlasti, privatno pravo, sudski postupak, romansko pravo, staro hrvatsko pravo, Lastovski statut
    Ostalo: Knjiga Lastovski statut obuhvaća 524 stranice s ilustracijama. sastoji se od povijesne studije "Prošlost otoka Lastova" autora Josipa Lučića (str.7-111), rada Antuna Cvitanića "Lastovsko statutarno pravo" (str. 113-203), prijevoda Lastovskog statuta sa talijanskoga i latinskoga jezika, sa kazalima (str. 207-352), i pretiska Lastovskoga statuta na talijanskom i latinskom jeziku iz Akademijina izdanje 1901. godine (str. 353-498). Knjigu je priredio i Statut preveo Antun Cvitanić.

  37. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Osnovni kazeno-procesni subjekti

    Autori:
    Tomašević, Goran (49881)
    Vrsta rada: skripta
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Rad obuhvaća: I. Opća izlaganja o procesnim subjektima. II. Ovlašteni tužitelj u postupkum (s povijesnim pregledom). III. Okrivljenik i njegova obrana. IV. Sud u kaznenom postupku.
    Ključne riječi: procesni subjekti, funkcije kaznenog postupka, ovlašteni tužitelj, okrivljenik, obrana, sud u kaznenom postupku, laici u kaznenom postupku, povijesni aspekt problematike
    Ostalo: Izdavač: Pravni fakultet u Splitu, Split, 1994., 145 str.


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr