SVIBOR - Radovi - projekt broj: 5-04-031

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 5-04-031


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 24
Ukupno objavljenih radova: 24


  1. Tip rada: Knjiga

    Naslov: Radovan Vukadinović: The Break up of Yugoslavia: Threats and Challenges
    Izdavač: Clingendael Institute
    Godina: 1992
    Broj stranica: 39
    Jezik: engleski
    Sažetak: Raspad Jugoslavije:Opasnosti i izazovi. Ako se želi doći do mirau ovom dijelu svijeta, treba zaustaviti borbe, stvoriti uvjete zanormalan život novostvorenih država, odbaciti mogućnostpriznavanja teritorijalnih zahvata izvršenih silom, pružitijamstva u pogledu poštivanja ljudskih prava i prava manjina ubivšim jugo republikama. Samo vrijeme može pokazati kako će tinarodi naći mogućnost međusobne suradnje u budućnosti.
    Ključne riječi: mir, europska sigurnost, kraj hladnog rata, dezintegracija, upravljanje krizom, NATO, EZ, UN, KESS.


  2. Tip rada: Knjiga

    Naslov: Radovan Vukadinović: La fin de la Yougoslavie et l'instabilite balkanique
    Izdavač: Foundation nationale des sciences politiques
    ISBN: 1159-3733
    Godina: 1992
    Broj stranica: 43
    Jezik: francuski
    Sažetak: Kraj Jugoslavije i balkanske nestabilnosti. Radovan Vukadinovićistražuje regionalne aktere analizirajući njihove strahove,njihove kratkoročne i dugoročne interese i razvoj njihovihvanjskih politika. On pokuŠava dati sliku novog balansa sile ujoš uvijek nejasnom okružju.
    Ključne riječi: regionalna nestabilnost, nove strukture sigurnosti, balkanski akteri, balkanski savezi.


  3. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Radovan Vukadinović: The Dissintegration of Yugoslavia: Lessons to be learnt.
    Izdavač: Institute for European and International Studies
    ISBN: 2919989-00-6
    Godina: 1993
    Stranice: od 235 do 244
    Jezik: engleski
    Sažetak: Jugoslavenska kriza je pokazala da Europa još nije spremnaprihvatiti u cjelini načelo samoodređenja; europski crisismanagement ne postoji; glavni protagonisti (bivše supersile)pokazale su suzdržanost; Europska unija bila je nesposobna zaakciju; zemlje susjedi su pokazale veliki interes zasamoodređenje, a posljedice krize će se osjećati na Zapadu iIstoku Europe.
    Ključne riječi: jugoslavenska kriza, nacionalno samoodređenje, europski crisis management, europska sigurnost.


  4. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Radovan Vukadinović: Yugoslavia and the East: from Non Alignment to Desintegration
    Izdavač: Yearbook of European Studies
    ISBN: 90-5183-349-0
    Godina: 1992
    Stranice: od 147 do 173
    Jezik: engleski
    Sažetak: Dezintegracija Jugoslavije pokreĆe nove političke snage naBalkanu. Ona postavlja pitanja novih savezništava i novih podjelai nema sumnje da će nove strukture međunarodnih odnosa morativoditi računa o tim elementima. Zemlje bivšeg Istoka s velikompozornošću pratile su proces dezintegracije.
    Ključne riječi: dezintegracija Jugoslavije, Sovjetski savez, raspad federacija, sigurnost, nove balkanske strukture, Istočna Europa.


  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Radovan Vukadinović: Croatian Foreign Policy
    Časopis: Balkan Forum
    Broj: 2
    Volumen: 2
    Godina: 1993
    Stranice: od 163 do 187
    Jezik: engleski
    Sažetak: U svom razvoju demokracije i međunarodnih aktivnosti Hrvatska kaonova država mora se dokazati kao vrijedan član UN, velikeobitelji ujedinjenih naroda. Hrvatska vanjska politika mora naćiinspiraciju i podsticaj u specifičnim ratnim uvjetima u kojima jehrvatska država rođena. To mora biti opomena da se Hrvatskanikada ne nađe izložena takvom uništavanju. Mir, sigurnost inapredak moraju biti glavni ciljevi hrvatske vanjske politike.Hrvatska kao relativna mala europska zemlja mora naći svojemjesto u krugu nezavisnih i demokratskih zemalja sprovodećiorganiziranu i koordiniranu politiku.
    Ključne riječi: vanjska politika, UN, europska sigurnost, suradnja


  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Radovan Vukadinović: NEW EUROPEAN STATES - A CHALLANGE TO THE EUROPEAN ORDER
    Časopis: PEACE AND SCIENCES
    Broj: 6
    Godina: 1993
    Stranice: od 11 do 15
    Jezik: engleski
    Sažetak: Nove europske države-izazovi europskom poretku. Izazov koji nosenove europske zemlje je ozbiljan i težak, a razvijena Europa morapokazati spremnost na suočavanje s izazovima na političkom,sigurnosnom i gospodarskom polju.
    Ključne riječi: mir, sigurnost, razvoj


  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Radovan Vukadinović: EUROPEAN INSTITUTIONS AND THE BREAK UP OF YUGOSLAVIA
    Časopis: WIENER BLAETTER ZUR FRIEDESFORSCHUNG,Wien
    Broj: 2
    Godina: 1992
    Stranice: od 38 do 45
    Jezik: engleski
    Sažetak: Europske institucije i raspad Jugoslavije. Europske institucijebile su nespremne rješavati jugo krizu. Njihovo poznavanjeJugoslavije bilo je skromno i oni su bili nepripremljenirazumijeti nova središta političkog odlučIvanja. Jugoslavija jebila viđena kao zemlja koja ima unutarnje probleme u čijemrješavanju posebnu pomoć može pružiti EZ.
    Ključne riječi: europske institucije, EZ, europska sigurnost, KESS, samoodređenje, jugokriza.


  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Radovan Vukadinović: Das Ende Jugoslawiens und die neuen Perspektiven auf dem Balkan
    Časopis: Bulgarian Quarterly, Sofia
    Broj: 3 4
    Godina: 1992
    Stranice: od 13 do 38
    Jezik: njemački
    Sažetak: Konac Jugoslavije i nove perspektive na balkanu. Balkanski razvojopterećen je turbulentnim procesima koji se zbivaju na tlu bivšeJugoslavije. To isto tako utječe na aktivnosti balkanskih zemaljai njihovu potrebu jačanja uzajamnih odnosa.
    Ključne riječi: Balkan, balkanska sigurnost, balkanski savezi, sigurnost u Europi.


  9. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Radovan Vukadinović: Budućnost nesvrstanosti

    Autori:
    Caratan, Branko (6495)
    Jurišić, Ksenija (120795)
    Barišić, Ante (173976)
    Časopis: Politička misao
    Broj: 3
    ISSN: 0032-3241
    Volumen: 28
    Godina: 1991
    Stranice: od 177 do 187
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U svjetlu dinamičnih promjena koje se odvijaju u međunarodnim ieuropskim relacijama postavlja se pitanje budućnostinesvrstanosti. Kritičari politike nesvrstanosti, uglavnom izrazvijenih, aki i iz dijela nesvrstanih zemalja tvrde da jesuvremenim neo-detantnom, povijesnim slomom socijalizma,nestankom hladnog rata i vojno-političkih blokova praktičkiostvareno sve ono za što su se zalagali nesvrstani, te je time tapolitika izgubila na svom značenju. Uzroke koji su nesvrstanostsveli na gotovo ritualno okupljanje s pokušajima traženja nekihzajedničkih političčko-diplomatskih pristupa i minimalneaktivnosti na planu stvarne zajednižke suradnje moguće jepodijeliti na unutarnje i vanjske. U pružanju odgovora nabudućnost nesvrstanosti autor analizira poglede triju europskihnesvrstanih država, bivših europskih socijalističkih zemalja,europskih neutralnih država i posebno nesvrstanih država izvaneuropskih prostora. U analizi stanja u ostaluim izvaneuropskimdijelovima svijeta autor argumentirano zaključuje da jenesvrstanost unatoč tome što je slabija nego ikada prije,potrebnija danas i u budućnosti više nego u bilo kojoj prijašnjojfazi međuanrodnih odnosa.
    Ključne riječi: promjena, budućnost nesvrstanosti, izgubila značaj,potrebna.

  10. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Radovan Vukadinović: Istočnoeuropski sustav sigurnosti
    Časopis: Politička misao
    Broj: 1
    ISSN: 0032-3241
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 73 do 88
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U doba kad je definitivno pokopan istočnoeuropski socijalističkisustav, nekadašnje zemlje socijalizma nastoje pronaći putove kojiće ih voditi kvalitetno novom shvaĆanju mira i sigurnosti.Postojeće unutarnje nestabilnosti koje se sve više osjećaju-padživotnog standarda, pad proizvodnje, porast nezaposlenosti-traženov politički pristup i sličnog saveznika ili savezništva. U tojnovoj situaciji kad nove demokracije traže mogućnost što bržegzadovoljavanja unutarnjih zahtjeva, vanjskopolitičke realnostidolaze sve više do izražaja. Pritom se posebno ističe pitanjerekonstruiranja odnosa sa Sovjetskim Savezom. U drugom krugupromjena koje treba izvršiti nalaze se pitanja vezana uzuspostavljanje novih odnosa između bivših članica socijalističkealijanse. Umjesto dogmatiziranog, ideološki "utemeljenog"prijateljstva, sada se stvaraju uvjeti za izgradnju normalnihdobrosusjedskih i prijateljskih odnosa. Stavaranje mehanizma irazvijanje raznih oblika subregionalne suradnje promatra se uzemljama Istočne Europe kao sredstvo pomoću kojeg će jednog danaući u Europsku zajednicu i sve njezine aktivnosdti i institucije.Gotovo sve zemlje novih demokracija izjavljuju da je to njihovkrajnji cilj i da su spremne prihvatiti sve kriterije kojepostavlja EEZ.
    Ključne riječi: mir, sigurnost, unutarnje nestabilnosti, savezništva, nove demokracije, vanjskopolitičke realnosti, promjena, dobrosusjedski i prijateljski odnosi, subregionalna suradnja, ulazak u EZ.


  11. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Radovan Vukadinović: Vanjska politika Republike Hrvatske
    Časopis: Politička misao
    Broj: 3
    ISSN: 0032-3241
    Volumen: 30
    Godina: 1993
    Stranice: od 124 do 141
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Razmatrajući osnovne parametre hrvatske vanjske politike autorukazuje na nužnost razvijanja dobrosusjedskih odnosa sa zemljamakoje su do nedavno bile u sastavu SFR i onima koje su odavnokonstituirane kao samostalne. Ukazuje na nužnost razvijanjaodnosa s velikim silama, osobito s SAD, te razvijanjebilateralnih odnosa s nesvrstanim zemljama. Jedan od ciljeva je iorijentiranost prema Europi kroz gospodarsko i političkopovezivanje, te suradnju na sigurnosnom planu. Subregionalniokviri međunarodne suradnje u kojima Hrvatska sudjelujenedostatni su za rješavanje političko-sigurnosnih pitanja.Posebna pozornost mora se usmjeriti na NATO kao mehanizam kojimože štititi sigurnost Hrvatske. Kao nova država Hrvatska morapokazati da je u svom unutarnjem razvoju, kao i u aktivnostima nameđunarodnom planu, spremna nositi obveze članstva u UN.
    Ključne riječi: hrvatska vanjska politika, dobrosusjedski odnosi, odnosi s velikim silama, bilateralni odnosi s nesvrstanim zemljama, Europa, gospodarsko i političko povezivanje, suradnja na sigurnosnom planu, NATO, UN


  12. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Branko Caratan: Kriza perestrojke i novi savez suverenih republika
    Časopis: Politička misao
    Broj: 2
    ISSN: -
    Volumen: 28
    Godina: 1991
    Stranice: od 118 do 130
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Autor analizira uzroke koji su doveli do krize reforme u SSSR-u ineuspjeha predsjednika Gorbačova u njihovoj realizaciji. Uzrokenalazi u stanju privrede i neuspjehu ekonomske politike, nadalje,u nacionalnom pitanju i centrifugalnim težnjama sovjetskihrepublika koje se otimaju kontroli federalne birokracije i vojnogestablishmenta.
    Ključne riječi: kriza, reforme, neuspjeh ekonomske politike,nacionalno pitanje,centrifugalne težnje, federalne birokracije, vojni establishment.


  13. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Branko Caratan: Rat i mir u Hrvatskoj
    Časopis: Politička misao
    Broj: 4
    ISSN: 0032-3241
    Volumen: 28
    Godina: 1991
    Stranice: od 33 do 49
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Analizom ciljeva rata protiv Hrvatske autor opovrgava onedefinicije sukoba koje govore o njegovim povijesnim, etničkim,religijskim ili ideološkim razlozima. Takvi su razlozi samomarginalne prirode upotrebljeni za prikrivanje osvajačkih ciljevaSrbije. Do raspada federalnih komunističkih sistema u manjojmjeri dovode nacionalni pokreti, a mnogo više demokratizacija,tržište i decentralizacija. Politička strategija Zapada dugo jevremena djelovala ne razumijevajući temeljne procese u zemljamaistočne Europe, često djelujući ahistorijski. Autor s togastajališta analizira i raspad jugoslavije te genezu političkih iratnih ciljeva Srbije u ratu protiv Hrvatske.
    Ključne riječi: cilj rata protiv Hrvatske, osvajački ciljevi Srbije,demokratizacija, tržište, decentralizacija, raspada Jugoslavije


  14. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Branko Caratan:Kraj Sovjetskog Saveza-Perestrojka bez Gorbačova
    Časopis: Politička misao
    Broj: 3
    ISSN: 0032-3241
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 48 do 66
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Iako je Gorbačovljev mandat trajao relativno kratko, nešto manjeod sedam godina, iza sebe je ostavio neizbrisiv trag. Već kad jedolazio bilo je jasno da Sovjetski Savez i svijet nakon Gorbačovaviše neće biti isti. Svoju ulogu Gorbačov je apsolvirao prijesvega u pokretanju procesa promjena, a kako nije bio u stanju iliprilici da dovrši reforme koje je pokrenuo, bio je prinuđen svojemjesto prepustitit drugima. Ne bi se moglo reći da je politikaGorbačovljevih reformi bila pravolinijska, beskompromisna i bezmana. Ona je bila rezultat odnosa snaga, sukoba zagovornika iprotivnika perestrojke. Puč u Moskvi u ljeto 1991. godinepretvorio je taj trajni sukob u otvorenu konfrontaciju, jer susvojim napadom pučisti razjasnili pozicije konzervativaca iradikalnih reformatora. Neuspjeli puč radikalizirao je sveprocese transformacije sovjetskog društva i uklonio prepreke kojesu sprečavale da se promjene mogu probiti preko granica sistema.U tom sklopu najvažnije ssu svakako dvije posljedice: raspuštanjeKPSS i raspad Sovjetskog Saveza.
    Ključne riječi: promjena, reforme, neuspjeli puč, konzervativci, radikalni reformatori, raspuštanje KPSS, raspad Sovjetskog Saveza.


  15. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Branko Caratan: Raspad komunističkih federacija
    Časopis: Politička misao
    Broj: 1
    Volumen: 30
    Godina: 1993
    Stranice: od 119 do 132
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Nakon raspada komunističkih društava nastavili su se procesi kojisu bili prekinuti dolaskom na vlast komunističkih starnaka injihovih programa radikalnih promjena kojima se nastojaloizbrisati sve socijalne odnose koje je građansko društvo do tadarazvijalo. Autor ne osporava tezu da je put razvitka građanskihdržava povijesno pravilo, nego istič da probleme postkomunizmanije moguće riješiti jednostavnim oponašanjem onoga što na Zapadupostoji. Zemlje istočne Europe ne mogu preskočiti faze koje nisuranije prošle, a očito je da će iste povijesne procese moratiproći na specifičan način. Faza stvaranja nacionalne države,određeni rizici i potencijalne konfliktne situacije ne mogu seizbjeći zaustavljanjem procesa pokrenutih padom komunizma, jerproizvode sasvim suprotan efekt. Autor osporava tezu zagovornikaverlikih integrativnih cjelina koji tvrde da je raspadkomunističkih federacija posljedica djelovanjanacionalista inacionalnih pokreta te pokazuje da je dezintegracija bilaneodvojiv sastavni dio raspada starog političkog poretka.
    Ključne riječi: raspad komunističkih društava, građansko društvo, graĐanska država, postkomunizam, dezintegracija, raspad starog političkog poretka


  16. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Branko Caratan: Vojna in mir na Hrvaškem
    Časopis: Teorija in praksa
    Broj: 1
    Volumen: 29
    Godina: 1992
    Stranice: od 12 do 26
    Jezik: slovenski
    Sažetak: Autor analizira interese koji su doveli do rata protiv Hrvatske,tj. koji su doveli do teritorijalnog osvajanja u Hrvatskoj. Onkritizira tezu etničkog rata, građanskog rata i nacionalističkogpokreta za koje se tvrdi da du doveli do raspada Jugoslavije.Autor ukazuje na ekonomske temelje tekuće srpske politike,funkcioniranje konzervativnog bloka nerazvijenih što je dovelo dosukoba niskog intenziteta koji se nije mogao dobiti,jednako kaošto je politički cilj rata protiv Hrvatske i drugih naroda krivopredstavljen. Autor prosuđuje rješenja ili standarde odluka kojebi trebale kod primjene mira u Hrvatskoj na uravnotežen način:nepromjenjivost granica silom, institucionalnu zaštitunacionalnih manjina, zaštita ljudskih i građanskih prava tearbitražu kao sredstvo kojim se postiže razrjezšenje konfliktainteresa
    Ključne riječi: rat, mir, Hrvatska, rješenja, nepromjenjivost granica silom, zakonska zaštita manjina,ljudska i građanska prava, arbitraža


  17. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Sustav međunarodne sigurnosti u razdoblju poslije hladnog rata i položaj Hrvatske

    Autori:
    Barišić, Ante (173976)
    Časopis: Politička misao
    Broj: 1
    ISSN: 0032-3241
    Volumen: 31
    Godina: 1994
    Stranice: od 44 do 69
    Broj referenci: 33
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U članku se analizira promijenjeni sadržaj pojma sigurnosti u razdoblju poslije hladnog rata, njegova važnost za međunarodnu zajednicu u cjelini i njezine temeljne vrijednosti. Posebno se naglašava nedjeljivost i međusobna uvjetovanost problema sigurnosti, demokracije i tržišta. Istražiački pristup je multidisciplinaran i usmjeren na analizu problema rata protiv Hrvatske u kontekstu promijenjene biti posthladnoraatovskih kriza i drugačijih pretpostavki i postizanja mira i stabilnosti.

  18. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Međunarodni kontekst hrvatske politike

    Autori:
    Caratan, Branko (6495)
    Časopis: Politička misao
    Broj: 1
    ISSN: 0032-3241
    Volumen: 31
    Godina: 1994
    Stranice: od 78 do 86
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Autor smatra da su prioriteti hrvatske vanjske politike uspostava trajnog mira i reintegracija okupiranih hrvatskih teritorija. Međunarodna zajednica je svoju suradnju u rješavanju prioriteta hrvatskih problema uvjetovala nizom zahtjeva: poštivanje ljudskih i demokratskih prava, osobito prava manjina, te poštivanje integriteta drugih država.
    Ključne riječi: Hrvatska, hrvatska vanjska politika, hrvatski nacionalni interesi

  19. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: The UN Peace-Keeping Operations of the Post-Cold War Period: the Example of Croatia

    Autori:
    Barišić, Ante (173976)
    Časopis: Balkan Forum
    Broj: 2
    ISSN: 0354-3013
    Volumen: 2
    Godina: 1994
    Stranice: od 73 do 104
    Broj referenci: 33
    Jezik: engleski
    Sažetak: Autor analizira moguće pristupe istraživanju krize u Hrvatskoj, kao primjeru složene i teške situacije koja se događa u međunarodnoj zajednici u razdoblju poslije hladnog rata. Analiziraju se posebne premise za donošenje temeljnih odluka u procesu strateškog planiranja u vrijeme krize i mogućnosti njezinog kraja. To također objašnjava razloge podrške Hrvatske mirnom rješavanju krize unutar UN mehanizama, podrške mirovnim misijama.
    Ključne riječi: Hrvatska, mirovna operacija, UNPROFOR

  20. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Radovan Vukadinović: Von der konfrontation der bloecke zur regionalen instabilitaet-anforderungen an ein europaeisches krisenmanagement
    Naslov zbornika: Demokratisierung und sicherheit in Europa
    Jezik: engleski
    Mjesto: Wien, Austrija
    Godina: 1991
    Stranice: od 47 do 59
    Skup: Interdisciplinaeres symposion: Demokratisierung und sicherheit in Europa
    Sažetak: Od konfrontacije blokova do regionalne nestabilnosti i stvaranjaeuropskog sustava crisis managementa. Promjene u Europi otvorilesu pitanje sigurnosti i više nego ikada nepohodan je model crisismanagementa. U okviru KESS-a trebalo bi osnovati specijalnotijelo koje bi se bavilo crisis managementom u Istočnoj Europi.
    Ključne riječi: sigurnost, KESS, Istočna Europa, demokratizacija, crisis management.


  21. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Radovan Vukadinović: Oportunities for cooperation in the Mediterranean
    Naslov zbornika: The Sea as a link for Human Relations: commerce, politics,history, culture.
    Jezik: engleski
    Mjesto: Athens, SAD
    Godina: 1991
    Stranice: od 128 do 133
    Skup: The Sea as a Link for Human relations
    Održan: od 29.11.90 do 30.11.90
    Sažetak: Napori koji vode izgradnji novih odnosa na Mediteranu i jačanjusuradnje između potpisnica Helsinškog završnog akta iizvaneuropskih mediteranskih zemlaja uz probleme sigurnostistvaraju i nove oblike odnosa na području mediteranske suradnje.
    Ključne riječi: europska sigurnost, mediteranska suradnja, KESS.


  22. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Radovan Vukadinović: Koniec Juhoslavie a nove perspektivy na Balkane
    Naslov zbornika: Historia a Politika, Zbornik z mezinarodniho sympozia
    Jezik: slovački
    Mjesto: Bratislava, Slovačka
    Godina: 1993
    ISBN/ISSN: 80-85681-03-x
    Stranice: od 134 do 151
    Skup: History and Politics
    Održan: od 12.11.92 do 15.11.92
    Sažetak: Kraj Jugoslavije i nove perspektive na Balkanu.Uključivanjebalkanskih protagonista u finale jugo krize pokazalo je da nijesamo riječ o tzv. "lokalnoj dezintegracije federacije" već dapostoje značajni regionalni balkanski politički i strategijskičimbenici. To je automatski vodilo mogućnostima traženja vanjskihsaveznika.
    Ključne riječi: europska sigurnost, balkanske nestabilnosti, strategijsko značenje Balkana, vanjska politika balkanskih država, velike sile.


  23. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Ante Barišić: UNPROFOR and Republic of Croatia

    Autori:
    Barišić, Ante (173976)
    Naslov zbornika: ARMED CONFLICTS IN THE BALKANS AND EUROPEAN SECURITY
    Jezik: engleski
    Mjesto: Ljubljana, Slovenija
    Godina: 1993
    Stranice: od 253 do 261
    Skup: International Conference: Armed Conflicts in the Balkans and the European Security"
    Održan: od 20.04.93 do 22.04.93
    Sažetak: Ante Barišić u žarište svog interesa stavlja: - pristupe koji se koriste za slučaj određenja i istraživanjakrize u bivšoj Jugoslaviji; - razvojno pitanje /modernizacija društva/ kao bit i sadržajkrize; - koje se odluke strategijskog planiranja moraju donijeti kakobi se stvorio učinkovit mirovni plan za rjeŠavanje krize; - zašto republika Hrvatska podržava mirovni plan, što predlaže zaredefiniciju budućeg mandata UNPROFOR-a i njegovog statusa, te - koje su glavne prepreke za postizanje sveobuhvatnog rješenjakrize u bivšoj Jugoslaviji.
    Ključne riječi: kriza u bivšoj Jugoslaviji, modernizacijsko pitanje krize, temeljne odluke strategijskog planiranja, učinkovit mirovni plan, Hrvatska, UN, UNPROFOR, mandat, glavne prepreke, sveobuhvatno rješenje krize.

  24. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Ksenija Jurišić:The Role of the CSCE in the Conflict in Former Yugoslavia
    Naslov zbornika: Armed Conflicts in the Balkans and European Security
    Jezik: engleski
    Mjesto: Ljubljana, Slovenija
    Godina: 1993
    Stranice: od 93 do 99
    Skup: International Conference: Armed Conflicts in the Balkans and the European Security"
    Održan: od 20.04.93 do 22.04.93
    Sažetak: Napori KESS-a na konsolidaciji mira, posebno na turbulentnomprostoru balkanskog poluotoka ne može se samo ograničiti nareakciju na krizu, kolikogod reakcija bila pozitivna. Ovo jeposebice važno jer, usprkos činjenici da upliv i snaga KESS-aleži u političkom uvjeravanju i snazi političke dobre volje,helsinški proces ima priliku osnažiti svoju djelotvornost ikorisnost samo ako do kraja razvije i primjeni miroljubivasredstva za prevenciju sukoba i njihovo rješavanje, instrumentikoji se još izgrađuju unutar struktura institucija imehanizama KESS-a.
    Ključne riječi: KESS, mir, reakcija na krizu, Helsinški proces, prevencija i rješavanje konflikta



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr