SVIBOR - Radovi - projekt broj: 2-10-225

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 2-10-225


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 35
Ukupno objavljenih radova: 35


  1. Tip rada: Knjiga

    Naslov: Osnove automatizacije

    Autori:
    Milić, Luko (123866)
    Milić, Ivona
    Izdavač: Pomorski fakultet Dubrovnik
    ISBN: 953-96105-6-7
    Godina: 1995
    Broj stranica: 246
    Broj referenci: 21
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U obrazovanju studenata pomorskih znanosti raznih usmjerenja, te drugih prometnih znanosti i ostalih usmjerenja politehničkog tipa, važno mjesto zauzima ovladavanje osnovnim znanjima iz automatizacije. Pri pisanju ovog udžbenika svrha je bila dostupno i što jasnije izložiti bitne pojmove, osnovna načela i metode sinteze i ispitivanja elemenata i sustava automatske regulacije. Izlaganja su popraćena matematičkim izvodima, velikim brojem slika i dijagrama (više od sto trideset), primjerima i riješenim zadacima. Udžbenik je podijeljen u deset dijelova. U prva tri dijela dan je opći pregled osnovnih metodoloških pojmova o automatizaciji broda, o uporabi automatskih sustava na brodu, povijesnom razvoju automatizacije itd. Determinirani su pojmovi upravljanja, regulacije i elementi regulacijskih sustava. U četvrtom dijelu opis je postupaka u linearizaciji jednadžaba i rješavanju diferencijalnih jednadžaba uporabom kompjutora. Peti, šesti i sedmi dio posvećen je odradbi vrsta regulacije, sustava regulacije, prijenosnih i prijelaznih funkcija, članova automatskih regulacijskih sustava i njihova međusobnog povezivanja. Također, determinirani su pojmovi stabilnosti i kriteriji stabilnosti sustava. Pneumatski, hidraulički i električni regulatori i njihove kombinacije te zakoni po kojima djeluju, obrađeni su u osmom dijelu knjige. Deveti dio donosi pregled logičkih funkcija, logičkih elemenata i shemu logičkih operacija u pripravi dizelskog motora za upućivanje. U desetom dijelu riješeno je više zadataka problemski povezanih s prethodno obrađenim gradivom. Ovaj sveučilišni udžbenik u prvom redu namijenjen je studentima i inženjerima praktičarima koji se bave automatikom i automatizacijom.

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prekrcaj tereta i optimalizacija krcanja broda (Stručni rad)

    Autori:
    Čuvalo, Milan (139170)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 92
    Stranice: od 45 do 49
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U članku je opisan program za krcanje broda i kontrolu uzdužnečvrstoće i stabiliteta. Ulazno - izlazni dio programa prilagođenje potrebama na brodu i u brodskom uredu. Program obrađujeprijevoz ovih vrsta tereta: homogenog tereta, rudače, žita i drvau skladištima i na palubi. Rezultati su interpretirani na ekranugrafički i numerički. Za potrebe lučkih vlasti ili uredabrodovlasnika predviđen je kompletni izvještaj na printeru.

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Sustav za optimalizaciju plovidbe broda (Prethodno priopćenje)

    Autori:
    ,
    Bosnić, Ante (57382)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 92
    Stranice: od 51 do 55
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Važnost poboljšanja upravljanja plovidbom broda može se izrazitisumom novca koji bi se pritom uštedjela. Izbor sustava zaoptimalizaciju plovidbe valja temeljiti na proračunu ekonomskihveličina postizivih s određenom konfiguracijom sustava zaupravljanje. Opseg automatizacije sustava za upravljanje uvjetovan jemogućnostima brodovlasnika (posada, održavanje). Upravljanje plovidbom broda kao teorijsko i praktično područjetreba podijeliti na postojeće brodove i novogradnje. Na postojećim brodovima bitno će se poboljšati uptavljanjeplovidbom ostvarujući adekvatni odabir opsega sustava za prijelazs individualnoga na djelomično integrirano upravljanje plovidbom. Za novogradnje izbor opsega integriranog sustava za upravljanjeplovidbom ovisi o ocjeni brodara u predviđanju budućnosti kojateži za potpuno automatiziranim upravljanjem plovidbom.
    Ključne riječi: upravljanje plovidbom, individualno upravljanje plovidbom, integrirano upravljanje plovidbom, optimalizacija plovidbe broda

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Tečajevi, bitni elementi stalnog obrazovanja pomoraca (Stručni rad)

    Autori:
    Milić, Luko (123866)
    ,
    Šundrica, Jadran (123881)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 92
    Stranice: od 71 do 77
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na osnovi prikaza tečajeva za stalno obrazovanje pomoraca usvijetu i kod nas te provedene analize, uočene su širokemogućnosti da se poboljšaju postojeći te otvore novi tečajevi naPomorskom fakultetu, Dubrovnik. Posebno je istaknuta perspektivada se prošire obrazovni programi opremanjem fakulteta strojarskimsimulatorom.

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Dinamički efekti sraza u osnivanju broda (Izvorni znanstveni rad)

    Autori:
    Čuvalo, Milan (139170)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 91
    Stranice: od 59 do 63
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu je izložena jedna praktična metoda za određivanje značajkisraza i efekata na brodsku konstrukciju. Analiziran je utjecajoblika pramčanih rebara na efekte sraza te je data metodologijaodređivanja faktora forme, kao jednog od utjecajnih faktora uproblematici sraza. Pored faktora forme rebara, razmatrana jevjerojatnost pojave sraza, broj srazova u jedinici vremena,vremenski razmak između sukcesivnih srazova, najvjerojatnijinajveći tlak, najveći tlak za projektne uvjete u zadanimokolišnim uvjetima. Povećanje tlaka na oplatu dna, kao posljedicasraza, može uzrokovati trajne deformacije limova dna. Izvodi sepojam održive brzine u realnim uvjetima valovlja, s obzirom nadopušteni tlak na oplatu, što definira dva područja brzinaplovidbe: područje sigurno (99%) od oštećenja i podrućje brzina ukojem je moguće očekivati plastične deformacije limova dna.Metoda je prikladna za korištenje u fazi osnivanja broda,kao metoda definiranja forme pramčanog dijela broda. Podrazumjevase da posjedujemo alat za određivanje gibanja broda u vertikalnojravnini na nepravilnom valovlju, što je preduvjet zakvantificiranje elemenata sraza.

  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Simulatori suvremena nastavna sredstva u obrazovanju pomoraca (Stručni rad)

    Autori:
    ,
    Šundrica, Jadran (123881)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 93
    Stranice: od 47 do 58
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu je prikazano viŠe suvremenih nastavnih sredstava zaobrazovanje brodskih časnika: simulator radara, simulator mosta,simulatori za radionavigaciju i simulator za rukovanje teretom.Posebno je istaknuto značenje simulatora brodske strojarnice, iprikazane su njegove mogućnosti na simulaciju sporokretnogdizelskog - motora kao porivnog stroja. Spomenuto je nekolikoobrazovanih sustava s osobnim računalima, pogodnih za obukupomoraca na kopnu i na brodu: brodski električni sustav,srednjokretni dizelski-motor kao porivni stroj, časnik nadužnosti, Portsim, i Gmdss. U nastavku je također opisansimulator za kontrolu balasta i simulator za obuku u upravljanjučišćenjem mora od izlivene nafte. Nakon sažetog prikaza glavnihkarakteristika istaknuto je značenje simulatora za kvalitetnoobrazovanje stručnih kadrova u pomorstvu i naznačeni su pravciočekivanog razvoja.
    Ključne riječi: simulatori,obrazovanje pomoraca

  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Pomorac, što to danas znači (Prethodno priopćenje)

    Autori:
    Lovrić, Josip (58256)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 3
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 93
    Stranice: od 89 do 93
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se analizira današnje stanje pomorske profesije uHrvatskoj i u svijetu. Konstatira se kako je trajanje aktivnekarijere školovanog pomorca do te mjere skraćeno da pomorskozanimanje postaje zapravo privremenim zanimanjem. Upozorava se nauzroke te pojave i na njezinu štetnost za pomorsko i nacionalnogospodarstvo. U potrazi za načinom prevladavnja takva stanjaupućuje se na potrebu promjene ponašanja i razmišljanja samihpomoraca, ali i brodovlasnika (brodara), zatim se upozorava namogućnost koje pomorcima od karijere pruža tržišno gospodarstvo upoduzimanju paralelne "kopnene" gospodarske aktivnosti. U tom sekontekstu pledira i za modernizaciju i proširenje obrazovnihprograma na matičnim pomorskim učilištima. Na kraju se razmatrastatus žene-pomorca u Hrvatskoj trgovačkoj mornarici.

  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Brodski torziometar "PANDA 2" (Pregledni rad)

    Autori:
    Bosnić, Ante (57382)
    Ljubetić, Marijan (150690)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 3
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 93
    Stranice: od 123 do 129
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Ukratko se opisuje razvojni put izrade brodskog torziometra"PANDA" domaće proizvodnje, s glavnim koristima u primjeni iugradnji u novogradnje u brodogradilištima i na ploveće brodovedomaćih brodara. Prikazane su tehničke odlike uređaja uz usporedbu s konkurentniminozemnim komercijalnim rješenjima. Raspravljen je značajbrodskog torziometra kao temeljnoga mjernog uređaja za postupnuautomatizaciju i postupnu integraciju automatskog upravljanjabrodom.

  9. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Kompjutori u nastavi brodskih dizelskih motora (prethodno priopćenje)

    Autori:
    Milić, Luko (123866)
    Batoš, Vedran (207522)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1-2
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 94
    Stranice: od 81 do 86
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Prikazom karakteristične tematske nastavne jedinice u kojoj je izložena jedna mogućnost uporabe kompjutora u nastavi predmeta "Brodski dizelski motori", ilustrira se tvrdnja: Nastava s kompjutorima omogućuje da se skrati vrijeme potrebno za izlaganje stručnog predmeta; uz povećanje kvalitete učenja i povoljan utjecaj na odgoj kreativnih sposobnosti studenata.

  10. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: U povodu natječaja za školski jedrenjak "Vila Velebita" (stručni rad)

    Autori:
    Lovrić, Josip (58256)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 3-4
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 94
    Stranice: od 95 do 97
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se upućuje na dieleme u pogledu svrhovitosti edukacije bordskih časnika uz pomoć školskog broda, zatim se izlažu suvremeni trendovi u pomorskom obrazovanju i na kraju daju elementi za edukativnu optimalizaciju školskog broda - jedrenjaka.

  11. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Jedan pristup analizi sila koje djeluju na stapni mehanizam dizelskih motora (izvorni znanstveni rad)

    Autori:
    Milić, Luko (123866)
    Batoš, Vedran (207522)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 3-4
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 94
    Stranice: od 99 do 109
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Analiza sila stapnog mehanizma pri konstrukciji dizelskih motora svakako je od prvorazrednog značenja za uspješno rješavanje cijelog niza elementa i za kvalitetan rad, kako motora tako i stroja koji motor pogoni. U radu se analiziraju sile koje djeluju na stapni mehanizam s posebnom pozornošću na sile od tlaka plinova i sile inercije. Uporabom kompjutora u analizi moguće je uzeti u obzir utjecaj velikog broja parametara i izbor njihovih optimalnih vrijednosti, što rezultira pouzdanom konstrukcijom, mirnim i dugotrajnim radom motora.
    Ključne riječi: stapni mehanizam, sile, analiza, kompjutor

  12. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Pristup izboru porivnog motora radi optimalizacije iskorištavanja trgovačkog teretnog broda (izvorni znanstveni rad)

    Autori:
    Lovrić, Josip (58256)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 5-6
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 94
    Stranice: od 189 do 200
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se razrađuje pristup izboru brodskog porivnog dizelskog motora s tri aspekta: komercijalne brzine broda, moći održavanja i pouzdanosti. Dokazuje se da je s aspekta komercijalne brzine bitna "elastičnost" motora, tj. što veći raspon između maksimalne i minimalne snage u kojem motor može kontinuirano raditi. S aspekta moći održavanja dokazuje se da ona opada s povećanjem broja cilindara, pri čemu snaga, tj. veličina cilindra nema utjecaja. Dalje se dokazuje da brodski porvini dizelski motor konfiguracije od četiri i više cilindara, valja promatrati kao djelomično usporedni (pod)sustav, jer bez takve zalihosti ne bi mogao zadovoljiti poželjnu granicu pouzdanosti. Razina pouzdanosti ovisit će o broju cilindara, odnosno o kolićini i kakvoći zalihosti.
    Ključne riječi: porivni motor, komercijalna brzina, porivni četverokut, moć održavanja, pouzdanost, zalihost.

  13. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Izbor porivnog stroja i točke optimalizacije (izvorni znanstveni rad)

    Autori:
    Benić, Marinko
    Lovrić, Josip (58256)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 5-6ž
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 94
    Stranice: od 201 do 209
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu je opisana metoda izbora porivnog stroja i tičke njegove optimalizacije. Sastoji se od dinamičke analize i simulacije poslovanja broda te uvjeta rada motora. Najbolji financijski rezultat, izražen internom stopom povrata, kriterij u izboru.

  14. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Novi pristup u obuci GMDSS operatora (stručni rad)

    Autori:
    ,
    Krile, Srećko (173460)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 5-6
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 94
    Stranice: od 235 do 239
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: GMDSS sustav uvodi suvremena komunikacijska pomagala, koja bi uz kvalitetno rukovanje operatora, morala znatno povećati sigurnost plovidbe i unaprijed pomorsko gospodarstvo u cjelini. U privremenom priručniku koji je usvojio IMO dan je nastavni plan i program obuke GMDSS operatora opće ovlasti (GOC - General Operator's Certificate), i to na razini tematskih cjelina. Također su označena i pomagala kojima bi se pri izvođenju programa trebalo koristiti. Ipak, priručnik ostaje nedorečen u načinu i metodologiji izvođenja obuke, pa se to prepušta samom subjektu koji obuku i provodi. To dopušta nejednoliku obuku, a time i neujednačenu kvalitetu stečenog znanja i vještine budućeg operatora. Osnove dvojbe o načinu provedbe obuke i prikladnosti pomagala koja se pri tome koriste bit će otklonjene u ovom članku. iako suvremeni simulatori postaju osnovno sredstvo obuke za veći dio programa, prijeko je potrebna i obuka na stvarnim uređajima i opremi. Bez obzira na kvalitetnu obuku na kopnu, jedan njezin dio trebao bi se provoditi u stvarnom okruženju, tj. na samom brodu, što se danas ne čini.

  15. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Utjecaj na okoliš pomorskih aktivnosti (pregledni rad)

    Autori:
    Benović, Adam (3205)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1-2
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 95
    Stranice: od 1 do 3
    Jezik: engleski

  16. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Vodeni balast: problemi i perspektive (Pregledni rad)

    Autori:
    Benović, Adam (3205)
    Lovrić, Josip (58256)
    Ružinski, Nikola
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1-2
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 95
    Stranice: od 5 do 8
    Jezik: engleski
    Sažetak: Rad analizira opasne posljedice kontaminacije obalnih mora egzotičnim morskim organizmima koje prenose brodske balastne vode. Navodi da su mjere koje se preporučuju radi sprečavanja ove opasnosti paljativne i da se redikalno rješenje još ne nazire. Zatim se opisuju posljedice nekih već unesenih egzotičnih organizama, bilo slučajno bilo namjerno, kao i mogući tretman vodenog balasta. Uza sve dosad razmatrane načine tretiranja vodenog balasta njegovo tretiranje na samom brodu čini se jedinim rješenjem s realnim izlgedom na uspjeh. Konačno se pledira da svaka obalna zemlja započne istraživanja na organizmima iz vlastita mora kako bi se ubrzalo iznalaženje radikalnog rješenja za taj globalni problem.

  17. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Metoda izbora brodske dizalice za višenamjenski brod ovisno o njenim radnim brzinama (prethodno priopćenje)

    Autori:
    Matić, Antun (164752)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1-2
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 95
    Stranice: od 9 do 15
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se istražuje metoda i utjecaj radnih brzina dizalica. Također se istražuje i prekrcajni učin na izbor određenog tipa dizalice za eventualnu ugradnju na brod. Predviđen je višenamjenski brod kapaciteta do 40000 dwt.
    Ključne riječi: brodska dizalica, radne brzine, prekrcajni učin

  18. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Vatrodojavni sustavi na brodu (prethodno priopćenje)

    Autori:
    ,
    Kezić, Danko (197501)
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1-2
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 95
    Stranice: od 17 do 24
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Vatrodojavni sustav može odigrati presudnu ulogu u spašavanju ljudi i broda samo ako pouzdano i brzo dojavi točnu lokaciju nastanku požara na brodu. Osim toga vatrodojavni sustav mora automatski poduzeti niz akcija kako bi se spriječilo širenje nastalog požara i omogućila evakuacija ljudi iz ugroženog dijela broda, kao što je zatvaranje protupožarnih vrata, uključivanje sustava za gašenje požara, isključivanje ventilacijskog sustava i slično. To se može postići jedino pravilnim izborom odgovarajućeg vatrodojavnog sustava i vatrodojavnih detektora za određeni tip broda. U članku se analiziraju mogućnosti, prednosti i mane pojedinih tipova vatrodojavnih sustava na suvremenim brodovima.

  19. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prijevoz ukapljenih plinova (stručni rad)

    Autori:
    Kurtela, Željko
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1-2
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 1994
    Stranice: od 11 do 27
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Tankeri za prijevoz ukapljenih plinova brodovi su s vrlo složenim sustavom za rukovanje teretom. Nigdje u trgovačkoj mornarici ne može se naići na takvu koncentraciju raznih uređaja unutar sustava za rukovanje teretom. U ovom radu obrađene su operacije koje prethode ukrcaju tekućih plinova, ukrcaj, prijevoz morem, s naglaskom na osobitosti prijevoza ukapljenih prirodnih plinova (LNG), iskrcaj, balastno putovanje, izmjena tereta i priprema tankova za pregled. Zbog same opsežnosti teme naglasak je na rukovanju sustavom za teret. Cjelokupnim spomenutim operacijama na tankerima za prijevoz ukapljenih plinova rukovode časnici palube. Zbog neodgovarajućeg ili nikakva predznanja iz termodinamike, pomoćnih brodskih uređaja i drugih brodostrojarskih kolegija, časnici su palube suočeni s određeni teškoćama prilikom ukrcaja na takve brodove. Svrha ovog rada je da upravo časnicima palube olakšava razumijevanje za njih ove složene materije, te da im na što jednostavniji mogući način dade prikaz dijela posla što ih čeka na tankerima za prijevoz ukapljenih plinova.
    Ključne riječi: tanker za prijevoz ukapljenog plina, ukapljeni prirodni plin (LNG), ukapljeni naftni plin (LPG), pothlađivanje, ukapljivanje

  20. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Sprečavanje štetnih emisija iz ispušnih plinova brodskih dizelskih motora (stručni rad)

    Autori:
    Kurtela, Željko
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 3-4
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 1994
    Stranice: od 111 do 117
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Najveća smanjenja štetnih emisija postižu se uporabom emulziranih goriva i tretmanom ispušnih plinova (SCR-metoda). međunarodni propisi koji će ograničiti količine štetnih sastojaka u ispušnim plinovima još su u fazi usaglašavanja, a na snagu stupaju najverojatnije u 2000. godini. Vodeći proizvođaći brodskih motora ubrzano razvijaju svoje metode smanjenja štetnih emisija.

  21. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Teretni sustav tankera za prijevoz ukapljenih plinova (stručni rad)

    Autori:
    Kurtela, Željko
    Časopis: NAŠE MORE
    Broj: 1-2
    ISSN: 0469-6255
    Godina: 1995
    Stranice: od 25 do 32
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Rukovanje teretnim sustavom na tankerima za prijevoz ukapljenih plinova zahtijeva poznavanje pojedinih elemenata sustava. u ovom radu obrađeni su svi važniji elementi sustava, kao što su cjevovodi, ventili, sigurnosni, uređaji, zagrijači, isparivači, kompresori i pumpe. Dana su nečela rada jednostepenog, dvostepenog i kaskadnog načina ponovnog ukapljivanja plina na brodu. Rad je namijenjen časnicima koji plove na takvim brodovima i naglasak je dat na praktičnu primjenu sustava.
    Ključne riječi: tanker za prijevoz ukapljenog plina, cjevovod, kompresor, pumpa tereta

  22. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: The system for vessel sailing optimization

    Autori:
    ,
    Bosnić, Ante (57382)
    Urednici
    ,
    Naslov zbornika: First international conference on ERDA
    Jezik: engleski
    Mjesto: PORT - SAID, EGYPT
    Godina: 91
    Stranice: od 1 do 10
    Skup: First International Conference on ERDA, November 1991 Suez Canal University
    Održan: od 26.11.91 do 28.11.91

  23. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Marine torsiometar "PANDA 2"

    Autori:
    ,
    Bosnić, Ante (57382)
    Ljubetić, Marijan (150690)
    Urednici
    ,
    Ljubetić, Marijan (150690)
    Naslov zbornika: IMAM 93, volume III
    Jezik: engleski
    Mjesto: VARNA, BUGARSKA
    Godina: 93
    Stranice: od 207 do 303
    Skup: VI Congress of International Maritime Assotiation of Mediteranean
    Održan: od 15.11.93 do 20.11.93
    Sažetak: Ukratko se opisuje razvojni put izrade brodskog torziometra"PANDA" domaće proizvodnje, s glavnim koristima u primjeni iugradnji u novogradnje u brodogradilištima i na ploveće brodovedomaćih brodara. Prikazane su tehničke odlike uređaja uz usporedbu s konkurentniminozemnim komercijalnim rješenjima. Raspravljen je značajbrodskog torziometra kao temeljnoga mjernog uređaja za postupnuautomatizaciju i postupnu integraciju automatskog upravljanjabrodom.

  24. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Pomorsko obrazovanje kao integrativni sustav pomorskog usmjerenja Hrvatske

    Autori:
    Lovrić, Josip (58256)
    Urednici
    Krile, Srećko (173460)
    Naslov zbornika: Zbornik radova pomorskog fakulteta
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Rijeka
    Godina: 93
    ISBN/ISSN: 1330-0938
    Stranice: od 215 do 223
    Skup: Savjetovanje :Hrvatsko pomorsko gospodarstvo - danas i sutra
    Održan: od 17.12.93 do 19.12.93
    Sažetak: Hrvatska se kao i ostale pomorske zemlje u svijetu, suočava spojavom progresivna skraćivanja aktivne pomorske karijereškolovana pomorca. U radu su osvijetljeni glavni uzroci te pojavei njene štetne posljedice kako za pojedinca, tako i za nacionalnogospodarstvo, te je ukazano na moguće puteve ublažavanja, pa iprevladavanja takva negativna trenda. U tom procesu pomorskoobrazovanje ima istaknuto mjesto. Zadaća je pomorskih učilišta daprilagode programe novoj tehnologiji i novim okolnostima. Tozahtijeva modernizaciju postojećih programa i uvođenja novihprograma i usmjerenja, pa i profila. Takva zaokružena projekcijadodiplomskih obrazovnih programa prezentirana je u radu, uznaznaku područja za izučavanje kroz poslijediplomski studij.

  25. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Pristup izboru porivnog motora u cilju optimalizacije iskorišćavanja trgovačkog teretnog broda (izvorni znanstveni rad)

    Autori:
    Lovrić, Josip (58256)
    Naslov zbornika: XI simpozij "Teorija i praksa brodogradnje", SORTA '94
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 953-96105-0-8
    Stranice: od 47 do 59
    Skup: XI simpozij "Teroija i praksa brodogradnje"
    Održan: od 19.05.94 do 21.05.94
    Sažetak: U radu se razrađuje pristup izboru brodskog porivnog dizelskog motora s tri aspekta komercijalne brzine bitna "elastičnost" motora, tj. što veći raspon između maksimalne i minimalne snage u kojem motor može kontinuirano raditi. S aspekta moći održavanja dokazuje se da ona opada s povećanjem broja cilindara, pri čemu snaga, tj. veličina cilindra nema utjecaja. Dalje se dokazuje da brodskih porivni dizelski motor konfiguracije od četiri i više cilindara, valja promatrati kao djelomično usporedni (pod)sustav, jer bez takve zalihosti ne bi mogao zadovoljiti poželjnu granicu pouzdanosti. Razina pouzdanosti ovisit će o broju cilindara, odnosno o količini, odnosno o količini i kakvoći zalihosti.
    Ključne riječi: porivni motor, komercijalna brzina, porivni četverokut, mož održavanja, pouzdanost, zalihost.

  26. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Osiguranje kakvoće u pomorstvu (stručni rad)

    Autori:
    ,
    Šundrica, Jadran (123881)
    Naslov zbornika: Zbornik XI simpozija "Teorija i praksa brodogradnje" SORTA '94
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 953-96105-2-4
    Stranice: od 300 do 317
    Održan: od 19.05.94 do 21.05.94
    Sažetak: U radu su definirani osnovni pojmovi povezani s kakvoćom proizvoda i usluga. Prikazan je razvoj kakvoće od kontrole do sveobuhvatnog upravljanja i naznačenje su glavne faze u razvoju, a posebni je naglasak stavljen na najnovija izdanja norma za osiguravanje kakvoće u pomorstvu, odnosno brodarstvu. Posebno je istaknuta normativa o obrazovanju, jednom od osnovih elemenata sustava kakvoće, a naglašeno je da i obrazovne institucije svoj rad moraju uskladiti sa zahtjevima norma ISO 9001 ili ISO 9002. Pomorci zaslužuju osobitu pažnju baš u tom segmentu. Na kraju je dan kratki opis postupka u odibvanju potvrde o osiguravanju kakvoće te izvedeni zaključci. Najvažniji od svih zaključaka je da svaka organizacija ima neiskorišteni potencijal kreativnosti. Njegovim oslabađenjem i pravilnim usmjeravanjem mogu se ostvariti gospodarski učinci, a u pomorstvu olakšati rad u izrazito teškim uvjetima, te povećati sigurnost i pridonijeti očuvanju prirode.

  27. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Jedna od mogućih metoda za proračun vrsnoće klasičnog vatrodojavnog sustava na brodu (pregledni rad)

    Autori:
    ,
    ,
    Milković, Mateo (123901)
    Kezić, Danko (197501)
    Naslov zbornika: Zbornik XI simpozij "Teorija i praksa brodogradnje", SORTA '94
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 953-96105-3-2
    Stranice: od 67 do 84
    Skup: XI simpozij "Teroija i praksa brodogradnje"
    Održan: od 19.05.94 do 21.05.94
    Sažetak: Smanjenju straha od požara ili eksplozije na brodu najviše može pridonijeti preventivna protupožarna zaštita. Da bi ona bila djelotvorna, u praksi se primjenjuju različiti vatrodojavni sustavi. danas se u brodove janviše ugrađuju klasični vatrodojavni sustavi. To je potvrdila i provedena analiza požara u razdoblju od 1982. do 1992. godine prema podacima Internatiohnal Maritime Organisation (IMO) i koja je opisana u ovom članku. Na osnovi analize metodološki je pokazano koji kriterij više ili manje utječu na vrsnoću klasičnog vatrodojavnog sustava. Zbog toga bi valjalo, prije odluke o izboru klasičnog vatrodojavnog sustava na brodu izvršiti proračun vrsnoće vatrodojavnog sustava na način kako se u članku predlaže.

  28. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Programi za prekrcaj tankera Paloma (stručni rad)

    Autori:
    Bosnić, Ante (57382)
    Jazvić, Marija
    Pintek, Davor
    Naslov zbornika: XI simpozij "Teorija i praksa brodogradnje, SORTA '94
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 953-96105-4-0
    Stranice: od 61 do 81
    Skup: XI simpozij "Teroija i praksa brodogradnje"
    Održan: od 19.05.94 do 21.05.94
    Sažetak: Program "PALOMA" namijenjen je simulaciji (off-line) i aktivnom (on-line) praćenju postupka prekrcaja tereta i balasta prema vremenski najekonomičnijem postupku ukrcaja i iskrcaja, koji je izradio projektant u cilju zadovoljavanja uvjeta plovnosti, stabiliteta i čvrstoće broda.

  29. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Jedan pristup analizi sile koja djeluje na stapni mehanizam dizelskih motora (izvorni znanstveni rad)

    Autori:
    Milić, Luko (123866)
    Batoš, Vedran (207522)
    Urednici
    Batoš, Vedran (207522)
    Naslov zbornika: XI simpozij "Teorija i praksa brodogradnje" SORTA '94
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 953-96105-4-0
    Stranice: od 82 do 93
    Skup: XI simpozij "Teroija i praksa brodogradnje"
    Održan: od 19.05.94 do 21.05.94
    Sažetak: Analiza sila stapnog mehanizma dizelskog motora svakako je od prvorazrednog značenja za uspješno rješavanje cijelog niza elemenata i za kvalitetan rad, kako motora tako i stroja koji motor pogoni. U radu se analiziraju sile koje djeluju na stapni mehanizam s posebnom pozornošću na sile od tlaka plinova i sile inercije. uporabom kompjutora u analizi moguće je uzeti u obzir utjecaj velikog broja parametara i izbor njihovih optimalnih vrijednosti, što rezultira pouzdanom konstrukcijom, mirnim i dugotrajnim radom motora.
    Ključne riječi: stapni mehanizam, sile, analiza, kompjutor

  30. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Prilog pomorstvenosti brodova u Jadranu

    Autori:
    Tabain, Tonko (113090)
    Gugić, D.
    Naslov zbornika: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediterranean
    Jezik: engleski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1995
    ISBN/ISSN: 953-6017-02-4
    Stranice: od 252 do 263
    Skup: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediterranean (IMAM '95)
    Održan: od 23.04.95 do 27.04.95

  31. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Vodeni balast: problemi i perspektive

    Autori:
    Benović, Adam (3205)
    Lovrić, Josip (58256)
    Ružinski, Nikola
    Naslov zbornika: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediterranean
    Jezik: engleski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1995
    ISBN/ISSN: 953-6017-02-4
    Stranice: od 440 do 446
    Skup: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediterranean (IMAM '95)
    Održan: od 23.04.95 do 27.04.95

  32. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Dinamički sistem komarativnog modeliranja "Woodward" i PID regulatora

    Autori:
    Milić, Luko (123866)
    Batoš, Vedran (207522)
    Milić, Ivona
    Naslov zbornika: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediteranean
    Jezik: engleski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1995
    ISBN/ISSN: 953-6017-02-4
    Stranice: od 548 do 559
    Skup: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediterranean (IMAM '95)
    Održan: od 23.04.95 do 27.04.95

  33. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Inteligentni analogno adresabilni protupožarni sustav

    Autori:
    ,
    Naslov zbornika: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediterranean
    Jezik: engleski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1995
    ISBN/ISSN: 953-6017-02-4
    Stranice: od 579 do 586
    Skup: VII Congres of the International Maritime Association of the Mediterranean (IMAM '95)
    Održan: od 23.04.95 do 27.04.95

  34. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Djelotvornost brodskih vatrodojavnih sustava
    Fakultet: Elektrotehnički fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Datum obrane: 23.12.93
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 125
    Sažetak: Strah od eksplozije ili požara na brodu stalno je primjetan kodsvih pomoraca. Zbog toga se ovom problemu posvećuje velikapozonorsnot pri pojektiranju i granji broda, a posebno za vrijemenjegove plovidbe. Analizirajući pojedine prostore na brodu i s obzirom na mogućnostizbijanja požara u radu su metodološki navedeni kriterij kojiodređuju stupanj opasnosti od požara. Na osnovi analize 93slučaja na raznim tipovima brodova stekao se uvid ukarakteristike požara u razdoblju od 1982. godine do 1992.godine. Da bi se požar mogao automatski uočiti (detektirati) potrebno jeugraditi detektore požara. Zbog toga su opsiane razne vrsteklasičnih i analogno - adresabilnih detektora i istaknute njihoverazlike u funkcioniranju. Poznavajući razne vatrodojavne sustave, kojima se želi što brže itočnije dojaviti mjesto izbijanja požara i spriječiti njegovoširenje, napravljenja je analiza s gledišta pouzdanosti,raspoloživosti i kvalitete. Kad je već došlo do požara na brodu, potrebno je isti čim prijeugasiti. Zbog toga su u radu opisane mogućnosti gašenja požara, adošlo se i do zaključka da je najdejelotvorniji rezultat mogućepostići gašenjem požara vodenom maglom. Analizom produkata požara, posebno širenja dima na brodu, te naosnovi podataka da većina ljudi u požarima strada od gušenjadimom, ukazano je na nužnost da se vatrodojavni sustavi povežu sventilacijskim sustavom u svrhu kontrole širenja dima da seosigura nesmetana evakuacija ljudi iz ugroženog prostora.Nadalje, posebno je opisan način postupka posade broda u slučajusignala alarma, a koji bitno utječe na djelotvornosto zaštite odpožara. Na osnovi opisanog uvodi se pojam vatrodojavnog sustava brodabudućnosti. Navedeni su zahtjevi koji se postavljaju na takavsustav s gledišta sigurnosti na brodu, a posebno sa sustavom zakontrolu širenja dima te sustavom za automatsko gašenje požara.
    Ključne riječi: vatra na brodu , detekcija požara na brodu, analogno - adresabilni sustav detekcije požara


  35. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Doprinos analizi tehničko tehnoloških značajki palubnih dizalica
    Fakultet: Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilište u Zagrebu
    Autor: MATIĆ ANTUN
    Datum obrane: 15.06.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 105
    Sažetak: U radu se prikazuje utjecaj na izbor određenog tipa prekrcajnihsredstava kod višenamjenskog broda od 35000 do 40000 DWT. Analizira se utjecaj kapaciteta, brzine, mase, dužine kraka,visine tornja i svih ostalih tehničkih značajki palčubnihprekrcajnih sredstava, s obzirom na glavne značajkevišenamjenskog broda. Također se analizira utjecaj prekrcajnogsredstva na snagu brodske elektrane i broj elektrogeneratora. Posebno se analizira cijena prekrcajnog sredstva, pomoćnih motorai elektrogeneratora s obzirom na ukupnu cijenu broda. Razmatra setakođer utjecaj prekrcajnog sredstva s obzirom na kombinacijekrcanja različitih tereta kod višenamjenskog broda.



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr