SVIBOR - Radovi - projekt broj: 3-01-120

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 3-01-120


Broj radova citiranih u CC: 2
Broj ostalih radova: 10
Ukupno objavljenih radova: 12


  1. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Zdravstvena zaštita pučanstva oboljelog od tuberkuloze i nespecifičnih plućnih bolesti

    Autori:
    Gjenero-Margan, Ira (150006)
    Hotko, Ivanka
    Urednici
    Ljubičić, Mate
    Kuzman, Marina
    Izdavač: Zavod za zaštitu zdravlja Republike Hrvatske
    Godina: 1991
    Stranice: od 95 do 98
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se opisuje informacijski sistem putem kojeg se prikupljajurelevantni epidemiološki podaci za procjenu rizika od zaraznihbolesti, prvenstveno tuberkuloze. Prikazana je epidemiološkasituacija u Hrvatskoj, te usporedba sa epidemiološkom situacijomu Evropi. Navedene su grupe pod povećanim rizikom - prvenstvenoradnici u zanimanjima vezanim uz terenske uvjete života i rada,što predstavlja rizik i za neka druga oboljenja, uključivši ilegionarsku bolest. Dalje se govori o riziku medju imigrantima uHrvatsku, te mladim zdravstvenim radnicima zaposlenim naliječenju i dijagnostici tuberkuloze. Opisane su mjere suzbijanjai sprečavanja oboljenja s posebnim naglaskom na obavljanje ovihposlova u suzbijanju i sprečavanju plućnih bolesti.
    Ključne riječi: registracija oboljelih, tuberkuloza, služba za tuberkulozu i plućne bolesti, epidemiologija, mjere suzbijanja i sprečavanja
    Ostalo:

  2. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Kretanje tuberkuloze u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Gjenero-Margan, Ira (150006)
    Hotko, Ivanka
    Urednici
    Ljubičić, Mate
    Kuzman, Marina
    Izdavač: Zavod za zaštitu zdravlja Republike Hrvatske
    Godina: 1992
    Stranice: od 98 do 101
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se opisuje informacijski sistem na osnovu kojeg seprikupljaju podaci o kretanju zaraznih bolesti u RepubliciHrvatskoj. Posebno se opisuje funkcioniranje ovog sistema u ratui uvodjenje dnevnog praćenja zaraznih bolesti, koje uključuje ipraćenje oboljenja medju izbjeglicama i prognanicima. Ujedno je u1991. godini i formiran Registar oboljelih od tuberkuloze.Nadalje se opisuje epidemiološka situacija u Hrvatskoj, saposebnim naglaskom na utjecaj ratnih dogadjanja na rizik odoboljevanja i promjene u incidenciji i prevalenciji koje sunastale kao posljedica velikih migracija stanovništva.
    Ključne riječi: registracija oboljelih, rutinski informacijski sustav, dnevni izvještaji, epidemiologija, tuberkuloza, prognanici, izbjeglice
    Ostalo: Rad je izvještaj o epidemiološkoj situaciji koja se procjenjujena osnovu dugogodišnjeg praćenja zaraznih bolesti u Hrvatskoj. Uovom sistemu praćenja, prati se i kretanje legionarske bolesti,tako da je čitava metodologija procjene rizika u populacijiHrvatske i ona koja se primjenjuje za procjenu rizika odlegionarske bolesti u rutinskom informacijskom sistemu, te naosnovu podataka Registra oboljelih od legionarske bolesti.

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Antibodies to Legionella pneumophila and Legionella micdadei in patients at Haemodialysis unit

    Autori:
    Šmalcelj, Ružica (112730)
    Gjenero-Margan, Ira (150006)
    Slaviček, Jasna (186284)
    Draženović, Vladimir
    Časopis: The International Journal of Artificial Organs
    Broj: 6
    ISSN: 0391-3899
    Volumen: 16
    Godina: 1993
    Stranice: od 392 do 392
    Jezik: engleski
    Sažetak: Nakon što je utvrdjen jedan slučaj plućne tuberkuloze, kod kojegje direktnom fluorescencijom otkrivena L. pneumophila 52 od 124pacijenta su serološki obradjeni na prisustvo antitijela na L.pneumophila i L. micdadei. 3 (5.8%) pacijenta su posjedovaliantitijela na L. pneumophila. Dvoje od njih imali su antitijelana L. pneumophila tip 1 sa titrovima od 1:64 i 1:256. Trećipacijent je imao antitijela na L. pneumophila tip 6, sa titrom od1:128. Nije bilo znakova oboljenja kod pacijenata. Četiripacijenta (7.7%) imali su antitijela na L. micdadei urazrjednjenju 1:64. Rezultati dobiveni na grupi dijaliziranihpacijenata usporedjeni su sa onima dobivenim od 336 dobrovoljnihdavalaca krvi iz Hrvatske. Nije bilo razlika u prisustvuantitijela izmedju ovih grupa.
    Ključne riječi: Cenntar za hemodijalizu, L. pneumophila, L. micdadei, antitijela

  4. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Legionarska bolest i protuepidemijske mjere u hotelima

    Autori:
    Gjenero-Margan, Ira (150006)
    Urednici
    Smoljanović, Mladen
    Naslov zbornika: Zbornik Suvremeni pogledi o zdravstvenoj sanitaciju u Republici Hrvatskoj
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Split
    Godina: 1993
    Stranice: od 67 do 71
    Skup: Suvremeni pogledi o zdravstvenoj sanitaciji u Republici Hrvatskoj
    Održan: od 05.05.93 do 06.05.93
    Sažetak: Rad je pregled naših i stranih istraživanja o epidemiologijilegionarske bolesti. U radu se govori o habitatu legionela,povoljnim uvjetima za rast i razmnožavanje legionela, kao iputevima prijenosa. Navodi se i naše otkriće do sada nepoznatogputa prijenosa infekcije - sistem za komprimirani zrak. Uz opisosjetljive populacije dalje se navode karakteristike epidemijskepojave bolesti i potrebne protuepidemijske mjere, koje sebaziraju na našim iskustvima suzbijanja epidemija u hotelima.Posebno se inzistira na preventivnim protuepidemijskim mjerama,koje je nužno provesti da do epidemije nebi došlo.
    Ključne riječi: legionarska bolest, protuepidemijske mjere, hoteli, epidemiologija

  5. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Brojanje i karakterizacija aerobnih mezofilnih bakterija u kloriranoj i netretiranoj vodi za piće

    Autori:
    Šobot, Slavko (47684)
    Urednici
    Grgić, Zdravko
    Mihoković, Vlado
    Petrović, Ivan
    Naslov zbornika: Zbornik radova, XX sastanak prehrambeno-sanitarnih kemičara Hrvatske
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1993
    Stranice: od 1 do 5
    Skup: XX sastanak prehrambeno-sanitarnih kemičara Hrvatske
    Održan: od 21.10.93 do 23.10.93
    Sažetak: Ukupno je izolirano 131 bakterijskih sojeva iz vode za piće inetretiranih površinskih voda, te identificirano u skladu sshemom koja omogućuje brzu i jednostavnu klasifikacijumikroorganizama do roda, vrste ili grupe. Aktinomicete iAeromonas vrste su bile dvije najčešće grupe bakterija ukloriranoj vodi. Aeromonas sp. i Acinetobacter sp. su bile dvijenajčešće grupe bakterija u netretiranoj vodi. Voda koja sadrživeći broj bakterija koje pokazuju antagonistička svojstva premakoliformama je imala niži broj izoliranih koliforma. Tehnikamembranske filtracije kod brojanja bakterija daje znatno većebrojeve od standardne metode ploča.
    Ključne riječi: bakterije, koliformi, klorirana voda, netretirana voda, membranska filtracija

  6. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Prijavljivanje bolesti u turističkim područjima

    Autori:
    Aleraj, Borislav (127040)
    Urednici
    Smoljanović, Mladen
    Naslov zbornika: Zbornik Suvremeni pogledi o zdravstvenoj sanitaciji u Republici Hrvatskoj
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Split
    Godina: 1993
    Stranice: od 64 do 66
    Skup: Suvremeni pogledi o zdravstvenoj sanitaciji u Republici Hrvatskoj
    Održan: od 05.05.93 do 06.05.93
    Sažetak: U radu se opisuje sistem prijavljivanja zaraznih bolesti. To jenužna osnova za što ranije uočavanje rizika i što ranijuintervenciju i poduzimanje protuepidemijskih mjera, a s drugestrane jedino se tako može pratiti jesu li poduzeteprotuepidemijske ili preventivne mjere bile uspješne. Dalje senavodi kako praktično ovaj informacijski sustav funkcionira. Osimkonvencionalnim putem neke posebno opasne bolesti valja prijavitii telefonom, telefaksom ili po kuriru, kao na pr. hemoragijskevirusne bolesti, malarija, kolera, legionarska bolest. Čitavsistem na državnoj razini (Zavod za zaštitu zdravlja RepublikeHrvatske) služi prvenstveno za opći uvid u epidemiološkusituaciju, te intervencije u odredjenim okolnostima, zapovezivanje epidemioloških dogadjaja na različitim mjestimadržave, a i za povezivanje sa svjetskim informacijskim sustavom,zbog razmjene informacija o epidemiološkoj situaciji.
    Ključne riječi: prijavljivanje bolesti, turistička područja, higijensko-epidemiološka služba

  7. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Legionarska bolest: klinička i mikrobiološka dijagnostika

    Autori:
    Kuzman, Ilija (142373)
    Petričević, Ivan (36772)
    Soldo, Ivan (44060)
    Draženović, Vladimir
    Urednici
    Vukadinović, Marija Vesna
    Žele Starčević, Lidija
    Knežević, Predrag
    Naslov zbornika: Zbornik, 3. hrvatski kongres kliničke mikrobiologije
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1993
    Stranice: od 21 do 22
    Skup: 3. Hrvatski kongres kliničke mikrobiologije
    Održan: od 13.10.93 do 15.10.93
    Sažetak: U periodu 1989-1992. godine hospitalizirano je 1153 pacijentastarija od sedam godina s primarnom pneumonijom. U njih 15 (1,3%)dijagnosticiran je legionarska bolest. U svih je dokazanaLegionella pneumophila, serološkom metodom indirektneimunofluorescencije (ITFA), a u jednog bolesnika i direktnomfluorescencijom u iskašljaju. Dijagnostika je učinjena samo u185/1153 bolesnika s pneumonijom ,a uzročnik je dokazan u 8.1%.Svi su bili sporadični slučajevi. Bilo je 14 muškaraca i jednažena. Bolesnici su imali poglavito značajke atipične pneumonije.Svi su bili febrilni iznad 39, a 11 njih i iznad 40oC. Svi suimali i glavobolju, suhi kašalj, 11 bolesnika mialgije 13, aprobadanje u prsima i kataralne simptome samo po jedan. U svih jeubrzana sedimentacija. Povišene vrijednosti transaminaza,kreatin-fosfokinaze i mliječne dehidrogenaze registrirane su u50%, a povišena vrijednost alfa-2 u elektroforezi svih bolesnika.Hiponatremija je zabilježena u 12 bolesnika. C-reaktivni proteinveći od 200 mg/L nedjen je u 5 od šestorice u kojih je pretragaučinjena. Osim epidemioloških i neki klinički pokazatelji moguupučivati na legionarsku bolest, pa etiološku dijagnostiku trebačešće provoditi.
    Ključne riječi: legionarska bolest, primarna pneumonija, indirektna imunofluorescencija, direktna fluorescencija, sporadični slučajevi, klinički pokazatelji

  8. Tip rada: Kompjuterski program

    Naslov: GMT

    Autori:
    Aleraj, Borislav (127040)
    Naručitelj: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    Depo ustanova: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    HW platforma: AT/286
    Operativni sistem: DOS
    Programski jezik: aplikacija u QUATTRO
    Godina: 1992

  9. Tip rada: Kompjuterski program

    Naslov: ZBHRV

    Autori:
    Aleraj, Borislav (127040)
    Naručitelj: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    Depo ustanova: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    HW platforma: AT/286
    Operativni sistem: DOS
    Programski jezik: aplikacija u EPI INFO 5.0
    Godina: 1991

  10. Tip rada: Kompjuterski program

    Naslov: SERUM

    Autori:
    Gjenero-Margan, Ira (150006)
    Naručitelj: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    Depo ustanova: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    HW platforma: AT/286
    Operativni sistem: DOS
    Programski jezik: aplikacija u EPI INFO 5.0
    Godina: 1991

  11. Tip rada: Kompjuterski program

    Naslov: LEGIONEL

    Autori:
    Gjenero-Margan, Ira (150006)
    Naručitelj: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    Depo ustanova: Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    HW platforma: AT/286
    Operativni sistem: DOS
    Programski jezik: aplikacija u EPI INFO 5.0
    Godina: 1991


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr