SVIBOR - Radovi u CC - projekt broj: 3-02-436

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi citirani u Current Contents na projektu 3-02-436


Broj radova citiranih u CC: 4
Broj ostalih radova: 7
Ukupno objavljenih radova: 11


Naslov: Asymmetry of the root canal foramen

Autori:
Blašković-Šubat, Višnja (161925)
Maričić, Branimir (69464)
Šutalo, Jozo
Časopis: INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL
Broj: 25
ISSN: 0143-2885
Godina: 1992
Stranice: od 158 do 164
Jezik: engleski
Sažetak: Asimetrično kanalno otvaranje je pojava kada se kanalni otvor ne nalazi na najapikalnojoj točki anatomskog vrška već se otvara na jednoj od korijenskih stjenki. Ingle i Bhaskar smatraju da fiziološki utjecaji u tijeku artikulacije, pokreti jezika i mezijalno pomicanje zuba djeluju potičući cementogenezu i resorpciju zubnog cementa u smislu funkcionalnog prilagođavanja. Patološka zbivanja u endodontu i paraodontu također aktivirauu procese resorpcije i apozicije cementa, zato se korijenski vršak permanentno mijenja, preoblikuje. Rezultat te remodelacije najčešće se prepoznaje u asimetričnom položaju kanalnog otvora spram anatomskog vrška korijena. Asimetrično kanalno otvaranje može biti smješteno na vestibularnoj, oralnoj, mezijalnoj i distalnoj stijenci, na različitoj udaljenosti od anatomskog vrška.
Ključne riječi: apeksni foramen, anatomija korijenskog kanala

Naslov: A computerized method for the evaluation of root canal morphology

Autori:
Blašković-Šubat, Višnja (161925)
Smojver, Ivica
Šutalo, Jozo
Maričić, Branimir (69464)
Časopis: INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL
ISSN: 0143-2885
Volumen: 28
Godina: 1995
Stranice: od 00 do 00
Jezik: engleski
Sažetak: Uspješnost endodontskog liječenja temelji se prvenstveno na detaljnom poznavanju morfologije korijenskih kanala. U svezi s time je i svrha ovoga istraživanja bila da se utemelji i razvije kompjutorski postupak koji bi omogućio trodimenzionalnu rekonstrukciju modela zubnoga korijena s korijenskim kanalom. Ispitivanje je provedeno na jednokorijenskim trajnim humanim zubima. Zubni uzorci su dekoronizirani i zalijepljeni na pločice, i to tako da je njihova aksijalna os bila okomita na podlogu. Uzorci su zatim poprečno razrezani od vrha korijena u koronarnom smjeru i to okomito na uzdužnu os korijena. Nakon svakoga reza, pomoću mjerne mrežice s koordinatnim sustavom, koja se je nalazila u okularu stereomikroskopa definiran je oblik poprečnoga presjeka korijena i korijenskoga kanala, a zatim je registrirana debljina svakoga poprečnoga reza. Očitane vrijednosti postale su relevantnim input podacima za informatičku obradu. Učitani podaci poslužili su za rekonstrukciju poprečnih i uzdužnih presjeka te za oblikovanje trodimenzionalnoga modela korijena i korijenskoga kanala. Opisani postupak pruža mogućnost za iscrpnu analizu anatomije endodontskih prostora zuba i omogućuje vjernu trodimenzionalnu rekonstrukciju korijena i pripadajućega korijenskoga kanala. Izgrađeni se model može ispitati iz različitih smjerova: moguće ga je poprečno i uzdužno razrezati, te zasebno proučiti njegove presjeke. Opisani bi postupak, čini se, mogao naći primjenu i u drugim granama stomatologije.
Ključne riječi: kompjutorizirana analiza, morfologija korijenskog kanala, trodimenzionalna rekonstrukcija korijena

Naslov: Conotours of apical foramen observed stereomicroscopally

Autori:
Blašković-Šubat, Višnja (161925)
Maričić, Branimir (69464)
Časopis: INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL
Broj: 2
ISSN: 0143-2885
Volumen: 27
Godina: 1994
Stranice: od 94 do 111
Jezik: engleski
Sažetak: Apeksni foramen je najapeksinija točka korijenskog kanala gdje se uspostavlja bliski dodir između endodonta i parodonta. Porozno punjenje apeksnog foramena jedan je od glavnih razloga za neuspjeh endodontskog liječenja. Svrha istraživanja bila je opisati oblike glavnog kanalnog otvora i učestalost svakog pojedinog oblika. Ispitivanje je učinjeno uz korišetenje 15 x povećanje. Zapaženi su sljedeći oblici: krug, elipsa, kaplja, brojka osam i nepravilni oblici. Najčešće apeksni foramen imao je oblik kruga i to u 58,8% glavnih otvora korijenskih kanala. Slijedio je oblik kaplje u 10,4% i oblik nalik na brojku osam u 5,0% glavnih otvora korijenskih kanala. Statističko testiranje dokazalo je da apeksni oramen najčešće ima oblik kruga (p<0,01). Nalaz djeluje optimistično u pokušaju da se ostvari uspješan ispun korijenskog kanala.
Ključne riječi: apeksni foramen, korijenski kanal

Naslov: A computerized method for evaluating root canal morphology

Autori:
Blašković-Šubat, Višnja (161925)
Časopis: INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL
ISSN: 0143-2885
Volumen: 27
Godina: 1994
Stranice: od 94 do 111
Jezik: engleski
Sažetak: Uspješnost endodonskog liječenja temelji se prvenstveno na detaljnom poznavanju morfologije korijenskih kanala. Cilj je ovog istraživanja bio razviti i utemeljiti kompjutorsku metodu koja omogućuje trodimenzionalnu rekonstrukciju modela korijena s korijenskim kanalom. Ispitivanje je provedeno na jednokorijenskim trajnim humanih zubima. Uzorci su bili dekoronizirani i zalijepljeni na pločice tako da je njihova aksijalna osovina bila okomita na podlogu. Uzorci su poprečno razrezani od vrha korijena u koronarnom smjeru, okomito na uzdužnu osobinu korijena. Nakon svakog reza definiran je oblik poprečnog presjeka korijena i korijenskog kanala pomoću mjerne mrežice s koordinatnim sistemom, koja se je nalazila u okularu stereomikroskopa. Registrirana je debljina svakog poprečnog reza. Očitane vrijednosti postale su relevantni input podaci za informatičku obradu. Učitani podaci poslužili su za rekonstrukciju poprečnih, uzdužnih presjeka kao i za oblikovanje trodimenzionalnog modela korijena i korijenskog kanala. Prikazana metoda pruža mogućnost za iscrpnu analizu anatomije endodontskih prostora zuba. Ona omogućuje vjernu trodimenzionalnu rekonstrukciju korijena i pripadajućeg korijenskog kanala. Izgrađeni model može se ispitati iz različitih smjerova. Moguće ga je poprečno i uzdužno razrezati, te zasebno ispitati presjeke. Opisana metoda, čini se, mogla bi naći primjenu i u drugim granama stomatologije.
Ključne riječi: morfologija endodonta, trodimenzionalna rekonstrukcija korijena, kompjutorizirana analiza


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr