SVIBOR - Radovi - projekt broj: 3-02-436

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 3-02-436


Broj radova citiranih u CC: 4
Broj ostalih radova: 7
Ukupno objavljenih radova: 11


  1. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: PROSJEČNA UDALJENOST I NAJČEŠĆA LOKALIZACIJA ASIMETRIČNOG OTVARANJA KORIJENSKOG KANALA

    Autori:
    Blašković-Šubat, Višnja (161925)
    Maričić, Branimir (69464)
    Časopis: MEDICINA
    ISSN: 0025-7729
    Volumen: 27
    Godina: 1991
    Stranice: od 69 do 75
    Broj referenci: 18
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Asimetričnim otvaranjem glavnog korijenskog kanala zovemo pojavukada se apeksni foramen ne nalazi na anatomskom korijenskomvršku, već nešto cervikalnije, na jednoj od korijenskih stijenki.Željeli smo utvrditi najčešći položaj i prosječnu udaljenostasimetričnog kanalnog otvora od anatomskog korijenskog vrška, tesmo s tom namjerom proveli stereomikroskopsku i radiološkuanalizu 230 korijenova trajnih zuba. Položaj je utvrđenstereolupom, a prosječna udaljenost pomičnim mjerilom. Prosječnaudaljenost iznosila je 0,99mm u cjelokupnom uzorku, 1,1mm uuzorku bočnih zuba i 0,73mm u prednjih zuba. Najčešćalokalizacija asimetričnog otvaranja glavnog korijenskog kanala jena distalnoj stijenci (31,7), ali ovaj nalaz nije statističkiznačajan. Ispitivanje je pokazalo da asimetrično kanalnootvaranje nema pravilnu distribuciju položaja i da može bitismješteno na bilo kojoj stijenci. Rezultati ispitivanja ukazujuna činjenicu da se radna dužina kanala ne može odrediti tako dase radiološki utvrđena dužina umanji za 1mm. Dužinu kanalneobrade potrebno je odrediti kombinacijom rendgenološke,električne i taktilno-digitalne metode za svaki zub koji seendodontski liječi.
    Ključne riječi: asimetrično otvaranje korijenskog kanala, apikalni foramen, korijenski vršak

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: UČESTALOST I NAJČEŠĆI POLOŽAJ ZAVINUĆA KORIJENSKIH KANALA

    Autori:
    Blašković-Šubat, Višnja (161925)
    Časopis: ACTA STOMATOLOGICA CROATICA
    Broj: 2
    ISSN: 0001-7019
    Volumen: 25
    Godina: 1991
    Stranice: od 109 do 115
    Broj referenci: 22
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Endodontsko liječenje korijenskih kanala složeniji jemikrooperativni zahvat u dentalnoj patologiji. Radiološkom invitro analizom ispitano je 260 korijenskih kanala radiutvrđivanja učestalosti zakrivljenih kanala i najčešćelokalizacije zavinuća. Ispitivanje je pokazalo da su korijenskikanali zavinuti u 59% slučajeva. Češće su bili zakrivljeni ustražnjih nego u prednjih zuba (p < 0,05). Zavinuće je najčešćebilo lokalizirano u apeksnoj (53,9%), a najrjeđe u središnjojkorijenskoj trećini (12,8%). Izuzetak je bio uzorak stražnjihzuba gdje je češće bilo zastupljeno cerviksno (45,2%) od apeksnogzavinuća (41,4%). Ovo ispitivanje potvrdilo je visoku učestalostzakrivljenih kanala, čime se naglašava opravdanost primjenesuvremenih tehnika intrakanalne instrumentacije.
    Ključne riječi: korijenski kanal, zakrivljenost korijenskog kanala, instrumentacija korijenskog kanala

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: OBLICI GLAVNOG OTVORA KORIJENSKOG KANALA

    Autori:
    Blašković-Šubat, Višnja (161925)
    Časopis: ACTA STOMATOLOGICA CROATICA
    Broj: 4
    ISSN: 0001-7019
    Volumen: 25
    Godina: 1991
    Stranice: od 225 do 229
    Broj referenci: 17
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na uzorku od 230 korjenova trajnih zuba registrirano je 260glavnih otvora korijenskog kanala. Stereomikroskopskom analizomutvrđeni su oblici apeksnog foramena i učestalost svakogpojedinog oblika. Ispitivanje je učinjeno uz korištenje 15 xpovećanja. Zapaženi su slijedeći oblici: krug, elipsa, kaplja,brojka osam i nepravilni oblici. Najčešće apeksni foramen imao jeoblik kruga i to kod 58,8% glavnih otvora korijenskog kanala.Eliptični oblik bio je prisutan u 22,7% otvora. Slijedio je oblikkaplje u 10,4% i oblik nalik na brojku osam u 5,0% glavnih otvorakorijenskog kanala. Statističko testiranje je dokazalo da apeksniforamen najčešće ima oblik kruga (p < 0,01). Nalaz djelujeoptimistično u pokušaju da se ostvari uspješan ispun korijenskihkanala.
    Ključne riječi: apeksni foramen, korijenski kanal

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: ASIMETRIČAN KANALNI OTVOR

    Autori:
    Blašković-Šubat, Višnja (161925)
    Maričić, Branimir (69464)
    Šutalo, Jozo
    Časopis: INTERNATIONAL ENDODONTIC JOURNAL
    Broj: 1
    ISSN: 0143-2885
    Volumen: 25
    Godina: 1992
    Stranice: od 158 do 164
    Broj referenci: 17
    Jezik: engleski
    Sažetak: Devijacija glavnog kanalnog otvora je na korijenskom vršku čestapojava. Stereomikroskopski i radiološki analizirano je 230korijenova trajnih zuba s ciljem da se utvrdi učestalost,najčešći položaj i prosječna udaljenost glavnog kanalnog otvoraod anatomskog korijenskog vrška. Radiološkom analizom željelo seje utvrditi koliko pouzdan može biti rendgenogram za otkrivanjedevijacije. Učestalost devijacije glavnog kanalnog otvoraiznosila je 76%. Radiološka analiza otkrila je 57% asimetričnihkanalnih otvora. Podudarnost stereomikroskopskog i radiološkognalaza nađena je u 61% slučajeva. Najčešća devijacija je bilalokalizirana na distalnoj korijenskoj površini 29%, ali nalaznije bio statistički značajan. Prosječna udaljenost izmeđudevijacije glavnog kanalnog otvora i anatomskog vrha korijenabila je 0,99mm. Rezultati istraživanja naglašavaju da se tijekomendodontskog liječenja mora imati na umu visoka učestalostasimetričnog kanalnog otvaranja.
    Ključne riječi: apikalni foramen, anatomija korijenskog kanala

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Utjecaj sistemskih bolesti na radiološki nalaz alveolarne kosti gornje i donje čeljusti

    Autori:
    Blašković-Šubat, Višnja (161925)
    Časopis: ACTA STOMATOLOGICA CROATICA
    Broj: 28
    ISSN: 0001-7019
    Godina: 1994
    Stranice: od 139 do 146
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Alveolarna kost gornje i donje čeljusti dio je koštanog sustava organizma, te aktivno sudjeluje u hematopoezi i u homeostazi minerala. Poremećaji u funkcioniranju koštanog sustava očituju se osteomalacijom ili osteosklerozom. Koštana razgradnja najčešće se opaža tijekom hipertireoidizma, Pagetove bolesti, hiperparatireoidizma, kronične anemije, hipovitaminoze D i kod primarnih ili metastatskih tumora. Patološka sklerozacija alveolarne kosti javlja se tijekom osteopetroze, kondenzirajućeg osteitisa, odontogenih tumora i osteoma.
    Ključne riječi: radikularna cista, periapeksni granulom, osteoskleroza čeljusti, osteoporoza čeljusti

  6. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Kompjuterizirana metoda za evaluaciju anatomsko-morfoloških osobina humanih zuba

    Autori:
    Blašković-Šubat, Višnja (161925)
    Smojver, Ivica
    Naslov zbornika: Knjiga sažetaka
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1994
    ISBN/ISSN: 953-96271-0-9
    Stranice: od 21 do 21
    Skup: 1. svjetski kongres hrvatskih stomatologa
    Održan: od 03.11.94 do 05.11.94

  7. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Kompjuterizirana metoda za evaluaciju anatomsko-morfoloških osobina humanih zuba
    Fakultet: Medicinski fakultet Sveučilište u Rijeci
    Autor: BLAŠKOVIĆ-ŠUBAT VIŠNJA
    Datum obrane: 19.09.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 200
    Sažetak: Uspješnost endodontskog liječenja temelji e prvenstveno na deteljnom poznavanju morfologije korijenskih kanala. U svezi s time je i svrha ovog istraživanja bila da se utemelji i razvije kompjutorski postupak koji bi omogućio trodimenzionalnu rekonstrukciju modela zubnog korijena s korijenskim kanalom. Ispitivanje je provedeno na jednokorijenskim trajnim humanim zubima. Zubni uzorci su dekoronizirani i zalijepljeni na pločice, i to tako da je njihova aksijalna os bila okomita na podlogu. Uzorci su zatim poprečno razrezani od vrha korijena u koronarnom smjeru i to okomito na uzdužnu os korijena. Nakon svakoga reza, pomoću mjerne mrežice s koordinatnim sustavom, koja se je nalazila u okularu stereomikroskopa definiran je oblik poprečnog reza. Očitane vrijednosti postale su relavantnim input podacima za informatičku obradu. Učitani podaci poslužili su za rekonstrukciju poprečnih i uzdužnih presjeka te za oblikovanje trodimenzionalnog modela korijena i korijenskoga kanala. Opisani postupak pruža mogućnosti za iscrpnu analizu anatomije endodontskih prostora zuba i omogućuje vjernu trodimenzionalnu rekonstrukciju korijena i pripadajućega korijenskoga kanala. Izgrađeni se model može ispitati iz različitih smjerova: moguće ga je poprečno i uzdužno razrezati, te zasebno proučiti njegove presjeke. Opisani bi postupak, čini se, mogao naći primjenu i u drugim granama stomatologije.
    Ključne riječi: kompjutorizirana analiza, morfologija korijena kanala, trodimenzionalan rekonstrukcija korijena



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr