SVIBOR - Radovi - projekt broj: 3-03-287

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 3-03-287


Broj radova citiranih u CC: 8
Broj ostalih radova: 2
Ukupno objavljenih radova: 10


  1. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Utjecaj vakcinacije protiv gamborske bolesti na aktivnost mikrosomskih monooksigenaza jetre u tovnih pilića

    Autori:
    Sakar, Darko (64040)
    Biđin, Zdenko (3545)
    Prevendar, Andreja
    Časopis: Veterinarski arhiv
    Broj: 1
    ISSN: 0372-5480
    Volumen: 61
    Godina: 1991
    Stranice: od 1 do 12
    Broj referenci: 28
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Istražena je aktivnost mikrosomskih enzima jetre, N-demetilazeetilmorfina i hidroksilaze anilina, u pilića koji su u dobi od 12dana vakcinirani protiv gamborske bolesti. Utvrđeno je daspomenuta vakcina u prva 2 odnosno 5 dana nakon vakcinacijeizrazito smanjuje aktivnost ispitivanih enzima, pri čemu suenzimske vrijednosti pokusne skupine bile približno 60-80 % nižeod vrijednosti nevakcinirane kontrole. Relativna težina jetre uprvih 48 sati nakon vakcinacije bila je 10 % manja u pokusnojskupini, a blago je porasla u naredna 3 dana (108 %). Vakcinalnistres kratkotrajno je i neznatno smanjio prirast tjelesne mase uprvih 48 sati nakon cjepljenja. Kočenje aktivnostipolisupstratnih monooksigenaza nakon vakcinacije protivgamborske bolesti ukazuje na moguću opasnost toksičnog djelovanjaliposolubilnih lijekova male terapijske širine, čijoj razgradnjiposreduju spomenuti enzimi u hepatocitima.
    Ključne riječi: tovni pilići, vakcina gamborske bolesti, mikrosomske monooksigenaze jetre, N-demetilacija etilmorfina, hidroksilacija anilina.

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Toksičnost narazina u prasadi te njegova inkompatibilnost s tiamulinom

    Autori:
    Sakar, Darko (64040)
    Belčić, Zdravka
    Blagović, S
    Pompe-Gotal, Jelena (38063)
    Časopis: Veterinarski arhiv
    Broj: 5
    ISSN: 0372-5480
    Volumen: 61
    Godina: 1991
    Stranice: od 269 do 282
    Broj referenci: 31
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U 5-ero muške i 5-ero ženske prasadi, u dobi od 2 mjeseca,istražena je toksičnost narazina , te moduliranje njegoveotrovnosti tijekom usporedne primjene tiamulina. Uzimanje hranešto sadrži 100 ppm narazina uzrokovalo je depresiju prasadi,životinje su pretežno ležale, a prohtjev za hranom bio jeuobičajen. U narednih 5 dana svinje su uz narazin (100 ppm)uzimale hranom i tiamulin (100 ppm), što je znatno umanjilopotrošak smjese. Zbog opsežnog oštećenja mišićja pojedina jeprasad hodala ukočeno i bolno zanašajući se stražnjim krajem.Ovakvo stanje potrajalo je 4-5 dana, tj. tijekom usporednogdavanja oba antibiotika. Jedan dan po povlačenju tiamulina inarazina iz smjese umanjuju se znakovi depresije CNS-a, ajenjavaju i simptomi neuromuskularnih poremećaja. Šestokratno jeodređena aktivnost plazmatskih enzima: CK, ALD, LDH, AST, ALT iMDH koji su ponajprije pokazatelji oštećenja poprečno prugastog isrčanog mišićja. Njihove su aktivnosti porasle u vrijeme uzimanjanarazina i progresivno su se uvećavale usporednim davanjemnarazina s tiamulinom. Dva dana nakon povlačenja antibiotika izhrane enzimske vrijednosti u odnosu na maksimalne aktivnosti 12.dana, u prosjeku su 5.5 puta niže, a u roku od 2 tjedna vratilesu se u okvir početne aktivnosti. Istraživanjem je utvrđenaizravna miotoksičnost narazina za prasad, u koncentraciji od 100ppm, odnosno dozi 4.22 mg/kg tjelesne mase na dan, tepotenciranje otrovnosti narazina pri usporednoj primjenitiamulina.
    Ključne riječi: narazin, tiamulin, interakcija, odbita prasad, enzimi u krvnoj plazmi.

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Učinak terapijskih doza tiamulina na povećanu toksičnost monenzina u odbite prasadi

    Autori:
    Sakar, Darko (64040)
    Pompe-Gotal, Jelena (38063)
    Belčić, Zdravka
    Blagović, S
    Kanižaj, Višnja (199233)
    Časopis: Veterinarski arhiv
    Broj: 2
    ISSN: 0372-5480
    Volumen: 61
    Godina: 1991
    Stranice: od 67 do 82
    Broj referenci: 46
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U prasadi je istražen učinak tiamulina na povećanu toksičnostantibiotika monenzina pri njihovoj usporednoj primjeni u hrani.Životinje su prije početka pokusa uzimale standardnu hranu zasvoju dob, a potom su dva dana hranjene smjesom što sadržimonenzin (100 ppm). Od 9-13. dana usporedno s monenzinom u obrokje dodan i tiamulin (100 ppm). Primjena monenzima nije uzrokovalapromjene u zdravstvenu stanju. Međutim, 24 sata nakon istodobnoguzimanja monenzina i tiamulina životinje su postale mirne ipotištene, a pojedine su se zanašale stražnjim krajem. U naredna3 dana prasad se oporavila, nestali su znakovi depresije ismetnja u pokretljivosti. Nakon prekida davanja obaju antibiotikaživotinje su se u cijelosti diomale zdravim. Prije, za vrijeme inakon dodavanja antibiotika u hranu izmjerena je aktivnostplazmatskih enzima. Porast aktivnosti kreatinfosfokinaze (CK),aldolaze (ALD), laktat-dehidrogenaze (LDH) iaspartat-aminotransferaze (AST) zabilježen je tijekom istodobneprimjene obaju antibiotika. Povišena aktivnost ukazuje na akutnaoštećenja skeletnog i srčanog mišićja. Istovjetan skok aktivnostialanin-aminotransferaze (ALT) i malat-dehidrogenaze (MDH) takođerje znak oštećenja mišićja, ali i pokazatelj degenerativnihpromjena u jetri i bubrezima. Dva tjedna nakon prekida davanjaobaju antibiotika aktivnosti enzima vratile su se na fiziološkurazinu što upućuje na neznatnu toksičnost istražene dozemonenzina u tijeku njegove interakcije s tiamulinom kao i narestituciju oštećenog mišićja.
    Ključne riječi: monenzin, tiamulin, interakcija, odbita prasad, plazmatski enzimi.

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Upotreba i toksičnost ionofornih antibiotika

    Autori:
    Sakar, Darko (64040)
    Časopis: Praxis veterinaria
    Broj: 2
    ISSN: 0350-4441
    Volumen: 39
    Godina: 1991
    Stranice: od 195 do 207
    Broj referenci: 82
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U posljednjih 15-tak godina polieterski ionoforni antibioticinajdjelotvornija su sredstva za suzbijanje kokcidioze u peradi.Zbog svojih ergotropnih odlika koriste se također u tovu goveda,a za sada eksperimentalno u tovu janjadi i prasadi. Zadnjedesetljeće u mnogo radova izvješćuje se o otrovnosti tih spojevaza domaće životinje. Sve životinje, pa i one u kojih se ionoforiredovito upotrebljavaju, mogu se otrovati kad konzumirajuuzimanja koncentrata (premiksa) koji sadrži prekomjernu količinuionofora, ili se radi o pogrešnom pripremanju hranidbenih smjesa.Također je poznato da se otrovnost ionofora povećava istodobnimuzimanjem određenih antimikrobnih pripravaka (tiamulin,kloramfenikol, sulfaklorpirazin, oleandomicin i dr.) iantioksidansa, pri čemu se vjerojatno koči razgradnja ionofora ujetri. Članak se temelji na opsežnim literarnim podacima iz kojihje vidljiva potencijalna opasnost intoksikacije životinjaprilikom upotrebe tih sredstava.
    Ključne riječi: ionoforni antibiotici, upotreba, interakcije, toksičnost

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Utjecaj vakcinacije protiv njukaslske bolesti i zaraznog bronhitisa na aktivnost mikrosomnih monooksigenaza jetre u tovnih pilića

    Autori:
    Sakar, Darko (64040)
    Biđin, Zdenko (3545)
    Kanižaj, Višnja (199233)
    Pompe-Gotal, Jelena (38063)
    Savić, Vladimir
    Časopis: Praxis veterinaria
    Broj: 1
    ISSN: 0350-4441
    Volumen: 40
    Godina: 1992
    Stranice: od 13 do 24
    Broj referenci: 30
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Istražen je utjecaj vakcine njukaslske bolesti (NJB) i vakcinezaraznog bronhitisa (ZB) na biotransformacijski kapacitet jetre utovnih pilića. U prvoj skupini pilići su vakcinirani 4. danaprotiv NJB vakcinom Pestikal (PLIVA). Druga skupina 1. je danprimila vakcinu ZB Bronhikal I (PLIVA), a 4. dan vakcinu NJBPestikal. Pet do sedam pilića, iz kontrolne i pokusnih skupina,susljedno je žrtvovano 1., 4., 8. i 14. dana, te je u tkivu jetreizmjerena aktivnost polisupstratnih enzima: N-demetilazeetilmorfina i hidroksilaze anilina. Istodobno je određenarelativna masa jetre (RMJ), koncentracija mikrosomnog proteina,serološki odgovor na obje vakcine i prirast tjelesne mase. Upokusnoj skupini što je primila vakcinu NJB umanjila se aktivnostspomenutih monooksigenaza i istodobno snizila koncentracijamikrosomnog proteina. Enzimske vrijednosti bile su, više ilimanje, umanjene i u drugoj skupini vakciniranoj protiv ZB i NJB.Na temelju dobivenih rezultata smatramo da vakcinalni sojevivirusa ZB (soj H 120) i NJB (lentogeni virus La Sota), danitovnim pilićima po uobičajenom programu, u prvih 10 dana nakondavanja pretežno koče aktivnost polisupstratnih monooksigenazajetre. To pokazuje da je u pilića u spomenutom postvakcinalnomrazdoblju umanjenbiotransformacijski kapacitet hepatocita.
    Ključne riječi: tovni pilići, vakcina njukaslske bolesti, vakcina zaraznog bronhitisa, mikrosomne monooksigenaze jetre, N-demetilaza etilmorfina, hidroksilaza anilina

  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Kompatibilnost lasalocida i nekih kemoterapeutika u tovnih pilića

    Autori:
    Sakar, Darko (64040)
    Pompe-Gotal, Jelena (38063)
    Kanižaj, Višnja (199233)
    Biđin, Zdenko (3545)
    Časopis: Veterinarski arhiv
    Broj: 1
    ISSN: 0372-5480
    Volumen: 62
    Godina: 1992
    Stranice: od 25 do 34
    Broj referenci: 28
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Pokus je proveden na 72 tovna pilića linije Hy-159 podijeljenihna kontrolnu i 5 pokusnih skupina. U svakoj skupini bilo je 12ptica. Pilići su u kontrolnoj skupini uzimali od 1. do 32. danahranu što sadržava 75 ppm lasalocida (Avatec "Hoffmann LaRoche"). pet pokusnih skupina usporedno s lasalocidom dobivalo jeu vodi za piće, tijekom 4 dana (29. do 32.), sljedećekepoterapeutike: tiamulin 556 mg/L, spiramicin 400 mg/L,eritromicin 250 mg/L, sulfadimidin 2240 mg/L, kloramfenikol 328mg/L. U vrijeme usporedne primjene lasalocida i navedenihlijekova nisu utvrđene klinički zamjetljive promjene zdravlja.Pilići su žrtvovani 32. dana života, te je određena relativnatežina jetre, koncentracija mikrosomnog proteina i aktivnostmikrosomnih enzima: N-demetilaze etilmorfina i hidroksilazeanilina, dok je u plazmi izmejrena aktivnostaspartataminotransferaze (AST) i kreatininkinaze (CK). Tiamulin ieritromicin inducirali su navedene polisupstratne monooksigenaze,dok spiramicin nije značajno modulirao njihovu aktivnost. Učinaksulfadimidina bio je neujednačen. Naime, taj kemoterapeutik blagoje inhibirao anilin hidroksilazu, te istodobno induciraoN-demetilazu etilmorfina. Kloramfenikol je zakočio aktivnost obaistražena mikrosomna enzima. Koncentracije proteina, umikrosomnoj frakciji, uglavnom su pratile promjene aktivnostinavedenih jetrenih enzima, međutim njihove su vrijednosti uodnosu na kontrolu bile nesignifikantne. Aktivnost AST i CK kaopokazatelja oštećenja mišićja, ali i jetre, kretala se uglavnom ufiziološkim okvirima. Razina CK porasla je u koja je usporedno slasalocidom primala kloramfenikol, što je znak blagog oštećenjamišićja. Smatramo da se u tovnih pilića svi istraženikemoterapeutici mogu, u terapijskim koncentracijama,primjenjivati istodobno s lasalocidom, dok je oprez nužan priparalelnoj uporabi kloramfenikola i lasalocida.
    Ključne riječi: lasalocid, interakcija, kemoterapeutici, mikrosomni enzimi, AST, CK, pilići

  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Utjecaj vakcinacije protiv zaraznog bronhitisa na aktivnost mikrosomnih monooksigenaza jetre u tovnih pilića

    Autori:
    Sakar, Darko (64040)
    Biđin, Zdenko (3545)
    Kanižaj, Višnja (199233)
    Pompe-Gotal, Jelena (38063)
    Sladić, D
    Časopis: Veterinarski arhiv
    Broj: 2
    ISSN: 0372-5480
    Volumen: 62
    Godina: 1992
    Stranice: od 87 do 98
    Broj referenci: 31
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U tovnih pilića istražena je aktivnost jetrenih polisupstratnihenzima N-demetilaze etilmorfina i hidroksilaze anilina u dobi od1, 4, 8 i 14 dana. Pilići su 1. dana vakcinirani protiv zaraznogbronhitisa - vakcina Bronhikal I, soj H 120. Istodobno jeistražen imunološki odziv na navedenu vakcinu. Utvrđeno je davakcina Bronhikal I selektivno koči aktivnost N-demetilazeetilmorfina, dok je aktivnost anilin hidroksilaze 4. i 8. dananakon vakcinacije blago povišena, da bi se potom kretala u okvirufizioloških vrijednosti (14. dan). Smatramo da prolaznainhibicija aktivnosti pojedinih enzima iz sustava citokromaP-450, a nakon primjene vakcine zaraznog bronhitisa, modulira upilića biotransformacijsku aktivnost hepatocita.
    Ključne riječi: vakcina zaraznog bronhitisa, mikrosomne monooksigenaze jetre, N-demetilaza etilmorfina, anilin hidroksilaza, tovni pilići.

  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Učinak tirama na biotransformacijski kapacitet jetre i sadržaj bakra i cinka u tovnih pilića

    Autori:
    Kanižaj, Višnja (199233)
    Sakar, Darko (64040)
    Pompe-Gotal, Jelena (38063)
    Časopis: Praxis veterinaria
    Broj: 2
    ISSN: 0350-4441
    Volumen: 41
    Godina: 1993
    Stranice: od 209 do 220
    Broj referenci: 48
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U tovnih pilića istražen je utjecaj fungicida tetrametil - tiuramdisulfida na biotransformacijski kapacitet jetre. Pilići su od14. do 28. dana hranjeni uobičajenom smjesom koja je sadržavalanosač propilenglikol i tiram u koncentraciji od 10 ppm i 50 ppm,odnosno samo propilenglikol u kontrolnoj skupini. Ptice sužrtvovane 28. dana. Potom je određen sadržaj citokroma P-450,aktivnost anilin hidroksilaze i etilmorfin N-demetilaze, aizračaj bakra i cinka u tkivima jetre, bubrega, srca i testesa,te prirast tjelesne mase kao i utrošak hrane za kg prirasta.Utvrđeno je da tiram primješan u hranu pilića u koncentraciji od10 ppm potiče, a u koncentraciji od 50 ppm koči aktivnostistraženih mikrosomnih enzima. Zbog sposobnosti tirama da kelirabakar, ovaj fungicid preraspodjeljuje sadržaj bakra i cinka utkivima pilića. Međutim promjene tih vrijednosti, u odnosu nakontrolne piliće, nisu na razini značajnosti od 5 %. Tiram uhrani, u ispitanim koncentracijama uzrokuje slabije priraštanjetovnih pilića odnosno lošiju konverziju hrane, a posebno jenepovoljna njegova gonadotoksičnost što se iskazalo signifikantnonižim vrijednostima apsolutne i relativne mase testesa u pokusnihpilića.
    Ključne riječi: tiram, tovni pilići, polisubstratne monooksigenaze jetre, citokrom P-450, teške kovine: bakar, cink

  9. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Učinak tirama na biotransformacijski kapacitet jetre i na raspodjelu bakra i cinka u kokošjih embrija

    Autori:
    Kanižaj, Višnja (199233)
    Sakar, Darko (64040)
    Pompe-Gotal, Jelena (38063)
    Časopis: Praxis veterinaria
    Broj: 1-2
    ISSN: 0350-4441
    Volumen: 42
    Godina: 1994
    Stranice: od 57 do 64
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu je istražen utjecaj tirama na biotransformacijski kapacitet jetre i na koncentraciju bakra i cinka u tkivima kokošjih embrija. Tri dana nakon injekcije tirama osamnaestodnevnim embrijima određen je sadržaj citokroma P-450 i aktivnosti anilin-hidroksilaze i etilmorfin N-demetilaze, a koncentracija bakra i cinka izmjerena je u srčanom i moždanom tkivu. Utvrđeno je da tiram injiciran u zračnu komoru 15-dnevnih embrija, u dozi od 10 mg/kg, inhibira aktivnost mikrosomnih monooksigenaza i time umanjuje biotransformacijski odnosno detoksikacijski kapacitet hepatocita. Pri tome je 50 mg/kg tirama za kokošje embrije LD 70. Zbog izrazita afiniteta i sposobnosti tirama da kelira bakar, taj fungicid utječe i na preraspodjelu metala u organizmu. Ipak, promjena koncentracije bakra i cinka u moždanom tkivu i u srčanom mišiću, u usporedbi sa vrijednostima kontrolne skupine, nije bila na razini značajnosti od 5%.
    Ključne riječi: tiram, kokošji embriji, polisupstratne monooksigenaze jetre, citokrom P-450, bakar, cink.

  10. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Učinak tetrametil-tiuram disulfida na biotransformacijski kapacitet jetre i raspodjelu bakra i cinka u pilića i kokošjih embrija
    Fakultet: Veterinarski fakultet Zagreb
    Datum obrane: 16.04.93
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 102
    Sažetak: U radu je istražena subletalna toksičnost sintetskog kelirajućegspoja tetrametil-tiuram disulfida određivanjem aktivnostimikrosomnih enzima u jetri tovnih pilića i kokošjih embrija.Pilići su od 14. do 28. dana hranjeni uobičajenom smjesom koja jesadržavala nosač propilenglikol i tiram u koncentraciji od 10 i50 ppm, odnosno samo propilenglikol u kontrolnoj skupini. Pilićisu žrtvovani 28. dana. Potom je određen sadržaj citokroma P-450,aktivnost anilin hidroksilaze i N-demetilaze etilmorfina, aizračunata je i relativna masa testesa. Istodobno izmjeren jesadržaj bakra i cinka u tkivima jetre, bubrega, srca i testesa teprirast tjelesne mase kao i utrošak hrane za kg prirasta. U18-todnevnih embrija, tri dana nakon aplikacije tirama, takođerje određena aktivnost navedenih mikrosomnih enzima dok je sadržajbakra i cinka izmjeren u srčanom i moždanom tkivu embrija.Utvrđeno je da tiram primješan u hranu pilića u manjimkoncentracijama potiče, dok u većim koncentracijama kočiaktivnost mikrosomnih enzima. Doza tirama od 10 mg/kg apliciranau zračnu komoru 15-todnevnih embrija isto tako umanjujebiotransformacijski odnosno detoksikacijski kapacitet hepatocita.Pri tome 50 mg/kg tirama predstavlja za kokošje embrije LD70.Zbog sposbnosti tirama da kelira bakar, ovaj fungicidpreraspodjeljuje sadržaj bakra i cinka u tkivima pilića ikokošjih embrija. Međutim promjene ovih vrijednosti, u odnosu nakontrolne piliće, nisu na razini značajnosti od 5 %. Tiram uhrani u ispitanim koncentracijama od 10 i 50 ppm uzrokuje slabijepriraštanje tovnih pilića odnosno lošiju konverziju hrane, aposebno je nepovoljna njegova gonadotoksičnost što se iskazalosignifikantno nižim vrijednostima apsolutne i relativne masetestesa u pilića.
    Ključne riječi: tiram, tovni pilići i kokošji embriji, polisupstratne monooksigenaze jetre i citokrom P-450, teške kovine - bakar i cink.



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr