SVIBOR - Radovi - projekt broj: 5-06-168

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 5-06-168


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 7
Ukupno objavljenih radova: 7


  1. Tip rada: Knjiga

    Naslov: Tehnologija i organizacija

    Autori:
    Haladin, Stjepan (16722)
    Urednici
    Đukan, Petar
    Izdavač: Društvo za organizaciju građenja Republike Hrvatske
    ISBN: 953-96245-1-7
    Godina: 1993
    Broj stranica: 296
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Knjiga sadrži 5 poglavlja: 1. razvoj tehnika i tehnologija rada,2. promjene u kvalifikacionoj i profesionalnoj strukturi rada, 3.socijalna ortganizacija poduzeća, 4. specifične tehnologije iorganizacije u građevinarstvu, 5. panorama suvremenecivilizacije. Oslanjajući se na dostignućeobjavljena u svjetskoj literaturi kao i na obimna vlastitaempirijska istraživanja, autor u kontekstu razvoja suvremene tehnologije i organizacije utvrđuje i analizira najvažnije sociološkeparametre građevinarstva i građevinskog poduzećakao specifičnogsociotehničkog sustava. Knjiga je namijenjena prvenstvenostudentima građevinarstva kao obavezan udžbenik.
    Ključne riječi: rad, tehnika, tehnologija, industrijalizacija, sociotehnički sustav, organizacija, kvalifikaciona struktura, građevinarstvo, gradilište, građevinsko poduzeća

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Hrvatski građevinari na radu u Njemačkoj

    Autori:
    Haladin, Stjepan (16722)
    Časopis: Građevinar
    Broj: 10
    ISSN: 0350-2465
    Volumen: 45
    Godina: 1993
    Stranice: od 579 do 584
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U članku se cjelovito prikazuje izvođenje te obrada iinterpretacija rezultata ankete, provedene na uzorku građevinskihradnika iz hrvatskih poduzeća koji rade u Njemačkoj. Anketa jeprovedena ponajprije sa namjerom da se empirijski utvrde ivaloriziraju oni čimbenici koji utječu na to da hrvatski radniciu inozemstvu postižu znatno veće radne učinke. Anketa jepotvrdila neke hipoteze, ali je dijagnosticirala i nekečimbenike kojima se nije pridavala primjerena pažnja.
    Ključne riječi: građevinar, anketa, obrada, interpretacija, građevinski radnik, poduzeće, radni učinak

  3. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Temeljne smjernice razvoja građenja u Hrvatskoj za uključivanje u Europu

    Autori:
    Lončarić, Rudolf (117735)
    Naslov zbornika: Radni sabor, Graditelji u obnovi Hrvatske
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Brijuni, Hrvatska
    Godina: 1992
    Stranice: od 43 do 48
    Skup: Radni sabor, Graditelji u obnovi Hrvatske
    Održan: od 25.06.92 do 27.06.92
    Sažetak: Novi društveni sustav omogućava i traži tržišni oblik poslovanja,što je u svezi s potrebom razvoja građenja u skladu s razvojem umodernoj Europi. U ovom radu su iznijete smjernice unapređenjagrađenja s maksimalnim mehaniziranjem procesa proizvodnje iuvođenjem automatizacije. Racionalna organizacija i tehnologijauz podršku elektronske obrade podataka temeljni je trrendrazvoja.
    Ključne riječi: organizacija, tržište, mehanizacija, racionalizacija, tehnologija

  4. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Sociološki pristup organizaciji u građevinarstvu

    Autori:
    Haladin, Stjepan (16722)
    Urednici
    Horner, R.M.W.
    Žaja, Marko
    Naslov zbornika: Zbornik radova, IV. jugoslavenski simpozij "Organizacija građenja"
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1991
    Stranice: od 519 do 529
    Skup: IV. jugoslavenski simpozij "Organizacija građenja"
    Održan: od 22.04.91 do 24.04.91
    Sažetak: Intenzivan proces industrijalizacije kojise u novije vrijemezbiva u građevinarstvu može se usporediti s identičnim procesom uvećini industrijskih grana prije 100-tinjak godina. Komparativnom analizom ovih procesa može se objasniti činjenica da ugrađevinarstvu upravo sada dominira tejloristička koncepcijaorganizacije kao što je ona prevladavala i u drugim djelatnostimau početnim fazama njihove industrijalizacije. Unarednim fazamasvog tehnološkog razvoja ove su djelatnosti nailazile na ozbiljneprobleme u području organizacije, mukotrpno pronalazeći pravarješenja. Građevinarstvo uskoro očekuje isti problem, pa bitrebalo odmah započeti s primjenom provjerenih rješenja, kako bise izbjegla nepotrebna lutanja i promašaji. Ova studija imanamjeru da ukaže na ta rješenja.
    Ključne riječi: industrijalizacija, industrijska revolucija, organizacija građenja, tehnološki determinizam, teorija sistema, sociotehnički sistem

  5. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Tehnologija i organizacijska klima u građevinarstvu.

    Autori:
    Mraović, Branka
    Urednici
    Horner, R.M.W.
    Žaja, Marko
    Naslov zbornika: Organizacija građenja
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Dubrovnik
    Godina: 1991
    Stranice: od 613 do 620
    Skup: IV. jugoslavenski simpozij "Organizacija građenja"
    Održan: od 22.04.91 do 24.04.91
    Sažetak: Rezultati ovog istraživanja potvrdili su naše radne hipoteze, odnosno, s povećanjem tehničko-tehnološke komleksnosti u građevinarstvu se ne poboljšavaju radni uvjeti niti raste zadovoljstvo na poslu, ali se zato povećava centralizacija procesa odlučivanja, što znači da se nehumane konzekvence podjele rada ne kompenziraju u vidu redistribucije moći unutar organizacije. Naša početna dilema emancipacijska ili razarajuća uloga tehnološkog razvoja ovim je istraživanjem razriješena pesimistično jer imamo više argumenata za dehumanizirajuće implikacije.
    Ključne riječi: tehničko-tehnološka kompleksnost, zadovoljstvo, odlučivanje, redistribucija moći

  6. Tip rada: Baza podataka

    Naslov: Baza podataka

    Autori:
    Haladin, Stjepan (16722)
    Palašek, D.
    Belić, S.
    Mraović, Branka
    Sažetak: Izvođenje ovog projekta započela je 1988.godine istraživačka ekipa u sastavu: S.Haladin (voditelj projekta), D.Palašek, S.Belić i B.Mraović. U toku 1988. i 1989. prikupljeni su i obrađeni podaci koji su krajem 1989.godine objavljeni u posebnoj ediciji (zborniku) Fakulteta građevinskih znanosti na ukupno 382 stranice teksta. Podaci su obrađeni i svrstani u slijedeće tematske blokove: - Teorijski okvir, ciljevi i zadaci istraživanja s razradom metodologije, instrumentarija i operativnim planom; - Monografski prikazi 4 tipična građevinska poduzeća: "Industrogradnja", "Međimurje", "V. Gortan" i "Domoinvest" kao i nekoliko poduzeća na rivremenom radu u Alžiru ("Hidroelektra", "Domoinvest", "Slovenija-ceste"). Ovi su prikazi izvedeni na temelju opsežnih anketa, proučavanja primarnih izvora podataka (pravilnici, organizacione sheme, neposredan uvid u ojedine djelatnosti na terenu, razgovori s radnicima i ukovodiocima i sl.) u upravi poduzeća i na gradilištima. Posebno su obrađeni problemi:struktura moći, stilovi rukovođenja, radne brigade i organizacioni sustavi. Na temelju ovih bazičnih podataka za koje gotovo da uopće nema drugih izvora ni uzora, objavljen je čitav niz studijskih saopćenja i članaka u časopisima, a velik dio ovog materijala koristi se u nastavi na studiju građevinarstva. Evo za primjer samo nekoliko naslova saoćenja: S.Haladin, Osvrt na tehnološku i organizacijsku složenost GRO, Zbornik radova III. simpozija OG., Cavtat 1989., (15 stranica); D.Palašek, Neki socijalni aspekti organizacije rada u jednoj građevinskoj RO, Zbornik radova XV. međukatedarskog savjetovanja Građevinskih fakulteta (11 stranica); S.Belić, Ekonomska i socijalna pozadina štrajkova građevinskih radnika u Zagrebu, Kulturni radnik br. 43/1990., str.187-205. Takvih radova ima 10-tak. Treba napose istaći da je navedeni zbornik bez sumnje može smatrati kao baza podataka i temeljni materijal za sve daljnje studije ove vrste sve do konačnog završetka projekta.

  7. Tip rada: Ostalo

    Naslov: Anketa o nastavi na Građevinskom fakultetu u Zagrebu

    Autori:
    Haladin, Stjepan (16722)
    Palašek, D.
    Palašek, D.
    Vrsta rada: Tiskano kao interni materijal za Građevinski fakultet u Zagrebu, lipanj 1995.
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Anketa, provedena na kvotnom uzorku od 284 studenta svih godišta, zamišljena je i provedena s namjerom da pokaže korelaciju između stvarnih zahtjeva koji se u praksi postavljaju pred građevinskog inžinjera i sistema njegova osposobljavanja (sadržaj i realizacija nastavnih planova i programa) na studiju građevinasrtva. U obzi su uzeti i drugi modaliteti kao na primjer aspiracije i predodžbe studenata o njihovom pozivu i primjerenosti studija. Anketa je koncipirana i izvedena u kontekstu svih postojećih spoznaja o građevinskom poduzeću kao specifičnom socioteničkom sustavu, tj. kao dio znanstvnog projekta.
    Ključne riječi: Studij građevinarstva, izvođenje nastave, uvjeti studiranja, karakteristike građ.inženjera, poziv građ.inženjera, građevinsko poduzeće


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr