SVIBOR - Radovi - projekt broj: 5-12-060

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 5-12-060


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 22
Ukupno objavljenih radova: 22


  1. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Analiza odluka organa krivičnog postupka prema maloljetnim osobama u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Grozdić, Marina
    Cajner, Irena (192911)
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 28
    Godina: 1992
    Stranice: od 83 do 129
    Broj referenci: 13
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Analizirali smo primjenu procesno-pravnih normi kreiranih u svrhuodstranjenja iz krivičnog postupka onih maloljetnih osoba za kojene bi bilo osnova ili ne bi bilo svrhe pokretati krivičnipostupak, te predlagati i izricati krivične sankcije, kao iutjecaj nekih činilaca na izbor krivičnih sankcija. Obzirom nateritorij i obzirom na vrst krivičnih djela ispitivane su odlukejavnih tužitelja povodom prijave s posebnim osvrtom na razlogodbačaja prijave, odluke javnih tužitelja po dovršenom pripremnompostupku i odluke vijeća za maloljetnike s posebnim osvrtom naodnos kriminalnog ponašanja maloljetnika prema vrsti izrečenesankcije. Za nešto manje od polovice prijavljenih maloljetnikajavni tužitelj vijeću za maloljetnike nadležnog suda stavljajuprijedlog za izricanje nake sankcije, u pravilu odgojne mjere.Intenzitet sankcije skoro je podjednak kod odlučivanja povodomprijave kao i kod odlučivanja po dovršenom pripremnom postupku.Usporedbom intenziteta selekcije na području mjesne nadležnostipojedinih okružnih javnih tužiteljstava možemo konstatirati dameđu nekima od njih postoje značajne razlike za koje, po svemusudeći, nema adekvatnog oslonca u razlikama u strukturi iintenzitetu kriminaliteta. Rezultati ispitivanja selekcijskihmehanizama u krivičnom postupku prema maloljetnicima upućuju naneophodnost razmatranja načina i opsega akceptiranja načelasupsidijariteta krivičnog progona maloljetnog počinioca krivičnogdjela. Relacije između vrsta krivičnih djela različite težine sjedne strane i vrste izrečene sankcije s druge strane pokazuju datežina počinjenog djela izražena u visini zapriječene kazne, alido izvjesne mjere i priroda samog delikta, vrlo značajno utječuna odluku suda da li će maloljetniku izreći institucionalnu iliizvaninstitucionalnu sankciju. Ukoliko bi se kasnijimistraživanjem ovog problema našlo da teži delikti, pogotovo oni snasilnim modelom izvršenja, koreliraju s većim stupnjem pedagoškezapuštenosti i slabijom pedagoškom prognozom, tada će, uočenaveza između apstraktne težine djela s jedne i vrste izrečenesankcije s druge strane biti pozitivna.
    Ključne riječi: maloljetni delinkvent, načelo oportuniteta, kriteriji, sankcije

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Pojam prometnog delikta

    Autori:
    Pavišić, Berislav
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 2819
    Godina: 92
    Stranice: od 139 do 169
    Broj referenci: 49
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Prometni delikt je negativna društvena pojava koju je nužnosuzbijati. Pretpostavka djelotvornosti svake akcije poduzete utom smjeru je temeljito poznavanje bitnih značajki toga pojma. Tozahtijeva prije svega jasno morfologijsko pojmovno određenje,kojega u ranijim istraživanjima prometne akcidentogeneze nijebilo. U radu je izložena sustavno-strukturalna analiza pojma narazini općih, zajedničkih značajki. U izloženom smislu razmatranje klasni, vrsni pojam, njegova definicija, divizija iaplikacija. Bitne odrednice pojma prometnog delikta suugrožavanje (sigurnosti) prometa, poseban ambijent i sustavprometa. Time je stvorena osnova za dalju klasifikaciju ispecijalizaciju toga pojma i detaljniju analizu pojedinih tipova.Iz toga je moguće stvarati posebnu morfologijuistraživanja pojedinih kategorija delikata (prometnakriminalistika) te istovremeno ta saznanja konvergirati sdosezima u drugim oblastima, prije svega u kaznenom pravu.
    Ključne riječi: dinamika prometnog delikta, fizička struktura zločina, kriminalistička morfologija, prometni delikt, struktura prometnog delikta, ugrožavanje sigurnosti prometa, znanost o tehnici zločina

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Osnovne karakteristike imovinskog kriminaliteta u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Dujmović, Zvonimir (172714)
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 28
    Godina: 1992
    Stranice: od 213 do 243
    Broj referenci: 21
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Imovinski kriminalitet kao problem prelazi nacionalne granice iremeti ekonomski, društveni i kulturni razvoj društva.Analiziraju se osnovni pojavni oblici imovinskih krivičnih djelate njihov utjecaj na pristup suzbijanju. Pomoću utvrđenihpokazatelja (o karakteristikama imovinskog kriminaliteta)provjeravane su teze da karakteristike imovinskog kriminalitetautječu na organizaciju i pristup suzbijanju, a posebno da jepotreban strateški pomak težišta djelovanja policije skriminalističke obrade u pravcu kriminalističke kontrole iprevencije. Posebno su proučavana tipična obilježja imovinskogkriminaliteta: masovnost, neprikrivenost imovinskogkriminaliteta, anonimnost počinioca, tragovi, utjecaj protekavremena od izvršenja djela na uspješnost otkrivanja počinioca, tesami počinioci. Zaključak razmatranja jest da bi strateški pomaku organizaciji i djelovanju doveo policiju i društvo u cjelini uofenzivniju, operativniju i strateški povoljniju poziciju uodnosu na počinitelja imovinskih krivičnih djela.
    Ključne riječi: imovinski kriminalitet, osnovne karakteristike, sprečavanje, suzbijanje, policija

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Utjecaj demografskih i socioloških karakteristika na ponašanje nasilnika

    Autori:
    Žaja, Božo (106182)
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 28
    Godina: 1992
    Stranice: od 243 do 261
    Broj referenci: 25
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Polazišna tema rada je da se delinkventna ličnost i njezinoponašanje ne mogu objasniti izvan utjecaja sredine u kojoj onaživi. Utjecaj demografskih i socioloških karakteristika nanasilničko ponašanje, razmatra se u kontekstu stajališta da je toponašanje u suštini sociološke prirode, bez obzira na eventualnuetiološku osnovu koja leži u specifičnoj patološkoj konstelacijiličnosti. Podrobno su raščlanjeni elementi socio-demografskihkarakteristika, uz osvrt na neke demografske i sociološke studijenasilničkog ponašanja. Pri tome, rezultanta su konstatacije:karakteristike sistema demografskih i socioloških obilježjapočinitelja krivičnog djela nasilničkog ponašanja moguće jediferencirati obzirom na stupanj njihove povezanosti sanasilničkim kriminalitetom; godine života, spol, bračni status,cjelovitost porodice, stalno prebivalište, vremenski period,regionalne specifičnosti, fizička okolina itd, nužno jeanalizirati kod izučavanja demografsko-socioloških odrednicanasilničkog ponašanja; socio-ekonomski status, primarna mikro imakro socijalna sredina, razvojni, a prvenstveno odgojni utjecaji uvjeti, stupanj naobrazbe, radna socijalizacija, sklonostalkoholu i drugi nezaobilazni su elementi demografsko-sociološkestrukture nasilničkog ponašanja; ponašanje počinitelja delikatanasilničkog karaktera nije direktna posljedica niti jednog odnavedenih elemenata, već se njihova etiološka relevantnost morapromatrati u kompleksu kako "socio faktora" tako i šire, kod čegaje neophodno sagledavanje i strukturalnog djelovanja "bio-psiho"faktora.
    Ključne riječi: demografske i sociološke karakteristike, delikti nasilja, nasilničko ponašanje, socijalna sredina, socijalni prostor, porodica, socijalni status

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Regionalne karakteristike toka i problema školovanja maloljetnih delinkvenata u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Poldrugač, Zdravka (108612)
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 28
    Godina: 1992
    Stranice: od 261 do 283
    Broj referenci: 30
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Rad sadrži velik broj naših i stranih istaživanja koja tretirajupovezanost poteškoća u toku školovanja i maloljetničkadelinkvencija. Navedena istraživanja ukazuju na pozitivnupovezanost neuspjeha u školovanju i kriminaliteta djece imaloljetnika, odnosno što su izraženiji poremećaji u ponašanju išto su teži modaliteti i učestalost delinkventne aktivnosti, toje u pravilu i uspjeh u toku školovanja maloljetnika višeporemećen. U radu je naveden i niz istraživanja koja ukazuju navežu ili manju povezanost pojedinih obiteljskih prilika ipoteškoća u toku školovanja. Posebna pažnja posvećena je ikarakteristikama teritorija, a navedena istraživanja uglavnompotvrđuju tezu da poremećaji toka školovanja uglavnom slijedeteritorijalnu distribuciju kriminaliteta. U radu su vrlo detaljnonavedeni osnovni rezultati istraživanja toka školovanjamaloljetnih delinkvenata sa područja četiriju regija u RepubliciHrvatskoj.
    Ključne riječi: školovanje, maloljetni delinkventi, teritorij

  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Stanje, kretanje, struktura i teritorijalna distribucija kriminaliteta maloljetnih osoba u republici Hrvatskoj

    Autori:
    Kuharić, Mirta
    Cajner, Irena (192911)
    Časopis: Policija i sigurnost
    Broj: 1
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 1 do 29
    Broj referenci: 32
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na temelju podataka kojima raspolažu policija i javna tužiteljstva, autori analiziraju opseg i kretanje kriminalitetadjece i maloljetnika na području Republike Hrvatske tijekomdesetogodišnjeg razdoblja, osvrćući se posebno na problem "tamnebrojke" kriminaliteta, problematizirajući pritom valjanostpodataka kojima raspolažu. Značaj pojave maloljetničkedelinkvencije utvrđuje se i analizom stope kriminaliteta ovedobne skupine u odnosu na ukupan broj djece i maloljetnika naraznim područjima Republike Hrvatske. Karakteristikekriminaliteta maloljetnika, ovisno o dijelovima teritorijaRepublike Hrvatske i pretpostavljenog stupnja urbanizacije mjestaizvršenja djela, razmatraju se posebno u odnosu na kriminalnipovrat djece i maloljetnika te u odnosu na neke fenomenološkekarakteristike delinkventnog ponašanja.

  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Kako onemogućiti fiskalni kriminalitet

    Autori:
    Roller, Dragan
    Časopis: Financijska praksa
    Broj: 78
    ISSN: 0350-5669
    Volumen: 16
    Godina: 1992
    Stranice: od 455 do 464
    Broj referenci: 12
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se prikazuje koncept budućeg informacijskog sustava upraveprihoda kao temelj za uspješnu borbu protiv fiskalnogkriminaliteta. Razmatraju se i neki aspekti vezani uz konceptstvaranja financijske policije.

  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Promjene kanoničkih relacija socio-ekonomskih karakteristika i kriminalitet punoljetnih osoba u Hrvatskoj u osamnaestogodišnjem razdoblju

    Autori:
    Mikšaj-Todorović, Ljiljana (100464)
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 28
    Godina: 1992
    Stranice: od 57 do 92
    Broj referenci: 28
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Cilj istraživanja o promjenama kanoničkih relacijasocioekonomskih karakteristika i kriminaliteta punoljetnih osobau Hrvatskoj u razdoblju 1968-1986. godina bio je da se utvrdikakve su i kolike su veze između latentnih dimenzijasocioekonomskog razvoja i navjažnijih varijabli kriminalnogponašanja. Hipotetski okvir sadržavao je očekivanja da se (1)indikatori razvoja i oblici kriminalnog ponašanja u određenojdruštvenoj sredini mogu iskazati statistički kao parovikanoničkih varijabli među kojima postoji značajna i visokapovezanost i (2) da se priroda ovih veza ne mijenja bitnije ufunkciji vremena, čak ni u uvjetima značajnih društvenihpromjena. Dobijeni nalazi za promatrano razdoblje prikazani su u19 tablica, od kojih svaka sadrži nađene parove kanoničkihvarijabli razvoja i kanoničkih varijabli kriminaliteta, kao injihove korelacije i sa njima povezane koeficijentedeterminacije. Istraživanjem je nedvosmisleno pokazano da izmeđudruštvenog razvoja i kriminaliteta postoji statistički značajna ivisoka povezanost. Posebno je očigledna veza između ključnihindikatora socioekonomskog razvoja i imovinskog kriminaliteta.Ostali oblici kriminaliteta, posebno oni za koje je opravdanopretpostaviti da sadrže snažniju personalnu negoli društvenudeterminaciju (destruktivne kriminalne radnje koje imaju kaoosnovicu agresivne tendencije u ličnosti) su znatno slabijeobjašnjene ovako izabranim skupom varijabli razvoja. Nejasna je isocijalna determinacija saobraćajnih delikata, pošto dobijeninalazi samo ukazuju na materijalnu stranu problema, tj. vezurazvoja i mogućnosti ljudi da nabave vozilo. Od svih analiziranihoblika kriminaliteta najslabije je objašnjen seksualnikriminalitet, kako zbog toga što u njegovu nastajanju snažnodjeluju faktori ličnosti, tako i zbog toga što se zbog stavovasredine i nedoslijedne politike kažnjavanja ovakvih djela ovadjela i rijetko prijavljuju i još rijeđe presuđuju. U zaključnimrazmatranjima date su i sugestije za dalje istraživanje. Pokazalose da treba značnajno unaprijediti statističku evidenciju nanivou općine (posebno kad se radi o indikatorima socijalnog ikulturnog razvoja) da bi se dobila jasnija predstava o društvenimmehanizmima koji povećavaju vjerojatnoću javljanja delinkventnogponašanja. Također je data i sugestija da se eventualnimnaknadnim istraživanjima pojasni interakcijsko djelovanjemakrosocijalnih, mikrosocijalnih i personalnih faktora ugeneriranju kriminalnog ponašanja. Tek tako sofisticirani nalaziomogućuju poduzimanje preventivnih akcija usmjerenih na smanjenjeučestalosti javljanja i ublažavanja težine krivičnih djela.
    Ključne riječi: razvoj, kriminalitet

  9. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Povratništvo-uvijek aktuelan krivičnopravni, kriminalnopolitički i penološki problem

    Autori:
    Žakman-Ban, Vladimira (91003)
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 28
    Godina: 1992
    Stranice: od 99 do 111
    Broj referenci: 31
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U ovom se radu daje pregled razvoja stručnih i znanstvenihspoznaja i koncepcija o povratništvu i to sa pravnog (legalnog),kriminološkog i penološkog aspekta. Ova se društvena pojava iakoje dio kriminaliteta, tretira kao posebna zbog njenih specifičnihobilježja, naročite društvene opasnosti i karakteristika njenih"protagonista". Autorica analizira brojna i vrlo različitashvaćanja i koncepcije ove negativne društvene pojave iz kojeslijede i određena zakonodavna i kriminalnopolitička rješenja sciljem njena preveniranja isuzbijanja. Pri tome se, koristećirezultate nekih novijih domaćih i stranih istraživanja, kritičkiosvrće na stajališta pojedinih autora, pa i zakonodavaca i zalažese posebno za neke oblike društvene reakcije na recidivizam.
    Ključne riječi: povratništvo, povratnik, legalni pristup, kriminološki pristup, penološki pristup

  10. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Neka socijalno-demografska i kriminološka obilježja maloljetnih delinkvenata u Republici Hrvatskoj u relaciji s vrstama krivičnih djela

    Autori:
    Mikšaj-Todorović, Ljiljana (100464)
    Kovčo, Irma
    Cajner, Irena (192911)
    Časopis: Policija i sigurnost
    Broj: 4
    ISSN: 1330-0229
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 304 do 322
    Broj referenci: 22
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Cilj je rada da se provjeri konstantnost nekih elemenatastrukture kriminaliteta maloljetnika u Republici Hrvatskoj i toonih koji se odnose na socijalno-demografska i kriminološkaobilježja maloljetničke delinkvencije. Budući da se analizapodataka temelji na populaciji (N=4667) djece i maloljetnikaprijavljenih javnim tužiteljstvima u Republici Hrvatskoj tijekomizrazito krizne i ratne 1991. godine, moglo se očekivati i većeodstupanje od općepoznate slike. Ono međutim nije zabilježeno.Promatrane su veze između vrste krivičnih djela te nekihsocijalno-demografskih i kriminoloških varijabli. Uočen jerelativno dvostruko manji udio djevojaka nego do sada, povećanjerizika da mlađa godišta ispitanika čine djela protiv općesigurnosti i dovođenja u opasnost života i imovine te nasilničkikriminalitet u mjestima koja su sjedišta općine.

  11. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Delikti nasilja

    Autori:
    Cajner, Irena (192911)
    Kovčo, Irma
    Časopis: Policija i sigurnost
    Broj: 56
    ISSN: 1330-0229
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 431 do 452
    Broj referenci: 34
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U ovom članku autori raspravljaju problem nasilja, kako kroz općepojmove i teoretske modele, tako i kroz analizu kriminalnihoblika nasilničkog ponašanja u Republici Hrvatskoj. Posebnapažnja posvećuje se pojmovima sile, agresije i agresivnosti.Stanje, kretanje i trenutačni opseg delikata nasilja autoripromatraju na podacima iz više europskih zemalja i SAD, pri čemuzasebno ističu trendove vezane uz delikte ubojstva i razbojstva.Strukturu i opseg nasilničkog kriminaliteta u Hrvatskoj autoripromatraju na temelju podataka o osobama optuženim zbog delikatanasilja u Hrvatskoj u petogodišnjem razdoblju (1987-1991). Općaobilježja kriminaliteta s elementima nasilja u Hrvatskoj (stadijizvršenja djela, intenzitet kriminalne aktivnosti, mjestoizvršenja djela, saučesništvo, spol i dob žrtve) autorianaliziraju na temelju rezultata istraživanja provedenog nauzorku punoljetnih i maloljetnih osoba koje su sudovi u Hrvatskoju razdoblju od 30.4.1975. do 3.4. 1978. godine pravomoćno osudilizbog nekog krivičnog djela s obilježjima nasilja. Modalitetikriminalnog ponašanja nasilnika u Hrvatskoj promatraju se natemelju rezultata istraživanja provedenog na uzorku 1.869punoljetnih osoba koje su u razdoblju od 1.1. do 31.12.1975.godine zatečene na izdržavanju kazne zbog krivičnih djelaubojstva, ubojstva na mah, navođenja na samoubojstvo, tešketjelesne povrede, lake tjelesne povrede, sudjelovanja u tučnjavi,silovanja djeteta, nasilnog protuprirodnog bluda, zlostavljanjadjeteta, razbojstva, razbojničke krađe, napada na službenu osobui nasilničkog ponašanja u kaznenopopravnim ustanovama uHrvatskoj. Analizirane su varijable vezane uz mjesto, vrijeme,stadij i sredstva izvršenja djela, saučesništvo, alkoholizirnostpočinitelja i žrtve, dob, boravište, broj, ponašanje i ozljedežrtava, te raniju osuđivanost počinitelja. Na kraju iste sevarijable analiziraju na subuzorku počinitelja razbojništva irazbojničke krađe.

  12. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Kriminalitet u Hrvatskoj u 1992. godini

    Autori:
    Cajner, Irena (192911)
    Časopis: Policija i sigurnost
    Broj: 12
    ISSN: 1330-0229
    Volumen: 2
    Godina: 1993
    Stranice: od 1 do 17
    Broj referenci: 10
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Autori prikazuju opseg, kretanje i strukturu kriminalitetamaloljetnih i punoljetnih osoba na području Republike Hrvatske u1992. godini, pri čemu kao jedinicu promatranja uzimaju osobeprijavljene za kaznena djela za koja se progoni po službenojdužnosti, a prema evidenciji organa kaznenog postupka i Državnogzavoda za statistiku. Upozoravaju pritom na različite izvorepodataka o kriminalitetu i kod nas i u svijetu, odnosno nanjihovu pouzdanost, vjerodostojnost i ograničenu vrijednost.Kretanje kriminaliteta promatra se tijekom petogodišnjegrazdoblja (1988-1992), iako je najviše pažnje posvećeno odnosuprema podacima iz prethodne 1991. godine. Konstatira se znatanbroj i nagli porast broja prijavljenih punoljetnih, maloljetnih inepoznatih počinitelja kaznenih djela u 1992. godini, uz osvrtna različit intenzitet tog porasta s obzirom na pojedine dijeloveteritorija Republike Hrvatse definirane mjesnom nadležnošću 14okružnih sudova. Posebno se ističe visok relativni udio brojanepoznatih počinitelja kaznenih djela te stalan porast njihovogapsolutnog broja kao indikator potrebe provjere organizacijskog ikadrovskog stanja u organima detekcije kriminaliteta. Strukturakriminaliteta analizira se s posebnim osvrtom na delikte nasilja,delikte nasilja protiv javnog reda i mira, imovinske delikte idelikte protiv službene dužnosti, gdje se također uočavaju znatneoscilacije u 1992. godini u odnosu na 1991. godinu. S obzirom naratnu, odnosno poratnu situaciju u 1992. godini, autorizaključuju da se na temelju iznesenih podataka još ne možegovoriti o izrazito uzlaznom trendu kriminaliteta u Hrvatskoj.
    Ključne riječi: opseg, kretanje, struktura kriminaliteta u Republici Hrvatskoj

  13. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Manifestna razina promjena u strukturi delinkvencije malodobnih u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Mikšaj-Todorović, Ljiljana (100464)
    Časopis: Kriminologija i socijalna integracija
    Broj: 1
    ISSN: 1330-2604
    Volumen: 1
    Godina: 1993
    Stranice: od 39 do 59
    Broj referenci: 15
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu se polazi od pretpostavke da se usprkos povećanom brojuotkrivenih, prijavljenih malodobnih delinkvenata u 1992. godini,neće značajnije promijeniti unutarnja struktura kriminaliteta povrstama krivičnih djela, socijalno-demografskimobilježjima počinitelja i njihovom recidivizmu. Hipoteza setestira obradom ovih informacija na temelju programa CONTAB iusporedbom dobijenih rezultata sa istovrsnima, za ranijarazdoblja. Unutar niza zanimljivih spoznaja, među malodobnimdelinkventima se u odnosu na ranije dugotrajno razdoblje, ističeporast udjela počinitelja imovinskih delikata kao i onih smjestom prebivališta u urbanim centrima. S druge strane, smanjenje udio počinitelja krvnih i seksualnih delikata, djevojaka idjece te počinitelja koji su ranije činili krivična djela. Ove idruge konstatirane promjene u strukturi malodobničkedelinkvencije promatrane su u svjetlu bitnih promjena koje se uRepublici Hrvatskoj dešavaju na makrosocijalnom planu, naročitoratnih zbivanja i njihovih posljedica.
    Ključne riječi: maloljetnička delinkvencija, Hrvatska, struktura

  14. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Osobne i sociodemografske karakteristike počiniteljica čedomorstva

    Autori:
    Cajner, Irena (192911)
    Časopis: Kriminologija i socijalna integracija
    Broj: 1
    ISSN: 1330-2604
    Volumen: 1
    Godina: 1993
    Stranice: od 75 do 89
    Broj referenci: 21
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Rad predstavlja deskriptivnu analizu psihičkih,socio-demografskih, ekonomskih i socio-kulturnih obilježja 30pravomoćno osuđenih počinitelja krivičnog djela čedomorstva uHrvatskoj u razdoblju između 1985. i 1990. godine. Uz tabelarneprikaze rezultata na promatranim varijablama, prezentirani su ipojedini konkretni sučajevi. Psihički status počiniteljačedomorstva karakterizira uglavnom prosječna inteligencija,kulturna deprivacija, emocionalna nestabilnost i nezrelost,egocentričnost, primitivizam, socijalna nezrelost, pasivnost,neurotičnost i sklonost depresiji. Analiza pasivnog socijalnogstatusa promatranih osoba pokazuje nedostatnost socijalnihkontakata tijekom djetinjstva i mladosti, te strog ipatrijarhalan odgoj. Podaci o aktualnim socijalnim prilikamapokazuju vrlo nizak profesionalni, ekonomski i stambeni statuspromatranih osoba.
    Ključne riječi: čedomorstvo, psihički status, pasivni socijalni status, aktivni socijalni status

  15. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Neka obilježja nasilničkog kriminaliteta mladih u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Butorac, Ksenija
    Mikšaj-Todorović, Ljiljana (100464)
    Časopis: Policija i sigurnost
    Broj: 34
    ISSN: 1330-0229
    Volumen: 2
    Godina: 1993
    Stranice: od 202 do 221
    Broj referenci: 31
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Cilj rada je bio utvrditi neka obilježja maloljetničkogkriminaliteta s obilježjima nasilja u Republici Hrvatskoj.Utvrđene su relacije između vrsta nasilničkih delikata i trijuskupina varijabli: nekih socijalno-demografskih obilježjamaloljetnih delinkvenata u Republici Hrvatskoj, nekih modalitetačinjenja krivičnih djela te recidivizma. Uzorak je činilo 237osoba mlađih od 18 godina, koje su tijekom 1991. godineprijavljene nekome od javnih tužiteljstava Republike Hrvatskeglede krivičnih djela s elementima nasilja. Podaci su obrađeni natemelju programa CONTAB (Zlobec, Varga, Momirović). Podaciukazuju da nešto manje od polovice ispitanika čini krivična djelarazbojstva i razbojničkih krađa, u jednoj trećini slučajeva riječje o nasilničkom ponašanju i sprečavanju rada službene osobe, dok1/5 slučajeva čine seksualni delikti, krivična djela ubojstva isudjelovanja u tučnjavi. Postavljene hipoteze uglavnom supotvrđene. Po nekim je obilježjima moguće izdvojiti počiniteljekrivičnih djela ubojstva i seksualnih delikata, jer se ti deliktičine jednokratno, uglavnom u manjim mjestima, a njihovipočinitelji nisu ranije prijavljivani niti sankcionirani.Naprotiv, među počiniteljima krivičnih djela razbojstava irazbojničkih krađa relativno češće sudjeluju djeca, oni djelačine višekratno i uglavnom u urbanim aglomeracijama te su ranijeprijavljivani i sankcionirani. Dobiveni podaci stavljeni su ukontekst ratnih zbivanja u ispitivanom razdoblju. Autoriceanticipiraju obilježja nasilničkog kriminaliteta mladih profuturo i upozoravaju na potreno poboljšanje organizacijskihi programskih rješenja, s posebnim naglaskom na rizičnu djecu imladež, potencijalne počinitelje nasilničkih delikata.

  16. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Neke specifičnosti imovinskog kriminaliteta maloljetnika u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Mikšaj-Todorović, Ljiljana (100464)
    Butorac, Ksenija
    Časopis: Policija i sigurnost
    Broj: 12
    ISSN: 1330-0229
    Volumen: 2
    Godina: 1993
    Stranice: od 17 do 34
    Broj referenci: 20
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Cilj rada bio je utvrditi neke specifičnosti maloljetničkogimovinskog kriminaliteta u Republici Hrvatskoj. Utvrđene surelacije između vrsta imovinskih krivičnih djela i triju skupinavarijabli: nekih socijalo-demografskih obilježja maloljetnihdelinkvenata u Republici Hrvatskoj, nekih modaliteta činjenjakrivičnih djela, te recidivizma. Uzorak je činilo 3936 osobamlađih od 18 godina, koje su tijekom 1991. godine prijavljenenekome od javnih tužiteljstava Republike Hrvatske radi krivičnogdjela protiv imovine. Podaci su obrađeni na temelju programaCONTAB (Zlobec, Varga, Momirović). Postavljene hipoteze uglavnomsu potvrđene, ali je moguće govoriti i o nekim specifičnostima:mnogo većoj prisutnosti višekratnog činjenja krivičnih djela negou ukupnom kriminalitetu mladih, relativno dvostruko većojprisutnosti teških krađa u odnosu na krađe i relativno dvostrukomanjoj prisutnosti djevojaka nego ranije, a koje uz to činedelikte osobite društvene opasnosti. Ova situacija promatra se uširem društvenom kontekstu uz anticipiranje obilježja imovinskogkriminaliteta pro futuro i neke napomene u svrhu prevencije.

  17. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Neke sociodemografske karakteristike maloljetnika sankcioniranih u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Uzelac, Slobodan (51282)
    Časopis: Kriminologija i socijalna integracija
    Broj: 1
    ISSN: 1330-2604
    Volumen: 1
    Godina: 1993
    Stranice: od 27 do 39
    Broj referenci: 14
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na dva uzroka (N1= 2734, N2= 661) maloljetnika koji su urazdoblju od 1990-1992. godine u Republici Hrvatskojsankcionirani zbog počinjenog krivičnog djela, autor analizirarelacije između 7 sociodemografskih karakteristika maloljetnika iformi njihovog kriminalnog ponašanja, s posebnim osvrtom napojedina krivična djela protiv imovine. Analizom tablicakontigencije autor iznalazi svega 3 od ukupno 14 varijabli i to:životna dob maloljetnika i vrsta glavnog krivičnog djela, pitanjeda li su roditelji živi ili ne i vrsta krivičnog djela te školskasprema maloljetnika i vrsta glavnog krivičnog djela. Nisupronađene statistički značajne relacije između sociodemografskihobilježja i pojedinih krivičnih djela protiv imovine. Dobivenerezultate autor razmatra u cjelovitom etiološko-fenomenološkommehanizmu, pripisujući nepovoljne pomake u strukturi kriminalnogponašanja kompleksnom, dinamičkom i dijalektičkom sklopu brojnihčinitelja, među kojima posebno mjesto pridaje aktualnim ratnimzbivanjima i njihovim brojnim i raznovrsnim reperkusijama.
    Ključne riječi: sociodemografske karakteristike, oblici kriminalnog ponašanja, maloljetni delinkventi, krivične sankcije

  18. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Analiza nekih obilježja kriminaliteta maloljetnika u Republici Hrvatskoj s posebnim naglaskom na vrste krivičnih djela i mjesto njihova izvršenja

    Autori:
    Mikšaj-Todorović, Ljiljana (100464)
    Stanić, Nebojša
    Časopis: Policija i sigurnost
    Broj: 3
    ISSN: 1330-0229
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 157 do 173
    Broj referenci: 16
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Analiza je provedena na populaciji svih maloljetnika koji su uHrvatskoj od 1986. do 1990. godine, odnosno od 1984. do 1988.godine, sankcionirani radi počinjenoga krivičnoga djela. Analizapodataka ukazuje na to da oko 4/5 njih čini krivična djela protivimovine. Stariji maloljetnici (16-18 godina života) relativno suprisutniji i relativno češće čine sva krivična djela osimimovinskih delikata, nego mlađi maloljetnici (14-16 godinaživota). Ispitanici koji žive samo s jednim roditeljem, relativnonajčešće čine krivična djela protiv dostojanstva ličnosti imorala. Krivična djela čine najčešće u mjestu prebivališta i tona gradskom području: krivična djela protiv dostojanstva ličnostii morala, protiv javnog reda i pravnog saobraćaja te protivživota i tijela. U seoskim područjima relativno su najčešćakrivična djela protiv privrede te protiv sigurnosti javnogprometa. Iz podataka proistječe potreba pojačanog preventivnogdjelovanja na rizičnu djecu što ranije životne dobi, pridavanjaznačajne pažnje djeci koja žive samo s jednim roditeljem teispitivanje mogućnosti kvalitetnije organizacije života, naročitoprovođenja slobodnog vremena, u rizičnim područjima gdjemaloljetne osobe žive, jer upravo tako i čine najveći diokrivičnih djela.

  19. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Kretanje i teritorijalna distribucija kriminaliteta punoljetnih osoba u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Cajner, Irena (192911)
    Časopis: Penološke teme
    Broj: 12
    ISSN: 0352-8030
    Volumen: 7
    Godina: 1992
    Stranice: od 19 do 38
    Broj referenci: 30
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U studiji se analizira kretanje broja počinitelja krivičnih djelatijekom razdoblja od deset godina na teritoriju RepublikeHrvatske, komparativno u odnosu na regije i u odnosu na područjamjesne nadležnosti četrnaest odružnih sudova. Interpretirane surazlike između pojedinih dijelova teritorija s obzirom na vrstkriminaliteta u cjelini, a posebno s obzirom na vrst imovinskihdelikata i delikata protiv života i tijela. Intenzitet kriminalneaktivnosti delinkvenata, pojava sudioništva i kriminalni povratpromatraju se u relaciji s vrstom krivičnih djela, vrstomimovinskih delikata i vrstom delikata protiv života i tijela.Analizira se disribucija kriminaliteta prema stupnjuurbaniziranosti mjesta izvršenja krivičnog djela, koje jedefinirano kao mjesto u kojem je sjedište okružnog suda, mjesto ukojem je sjedište samo općinskog suda i mjesto koje nije sjedištesuda. Utvrđen je trend smanjenja broja poznatih počiniteljakrivičnih djela te da, u odnosu na promatrane modaliteteizvršenja djela među pojedinim dijelovima teritorija RepublikeHrvatske postoje značajne razlike relevantne za kreiranjediferencirane strategije sprečavanja kriminaliteta.
    Ključne riječi: kretanje kriminaliteta, modalitati izvršenja djela, teritorijalne razlike

  20. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Utjecaj socioekonomskog razvoja na delinkvenciju maloljetnika u Hrvatskoj

    Autori:
    Uzelac, Slobodan (51282)
    Časopis: Defektologija
    Broj: 12
    ISSN: 0351-1839
    Volumen: 28
    Godina: 1992
    Stranice: od 35 do 57
    Broj referenci: 41
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na uzorku od 100 općina u Hrvatskoj analizirane su, pod modelomkorelacijske analize i pod modelom kanoničke korelacijske analizekovarijance, relacije između faktora socioekonomskog razvoja ipodataka o delinkventnom ponašanju maloljetnika u 1986. godini.Faktori socioekonomskog razvoja dobiveni su jednom prethodnomkomponentnom analizom onih indikatora toga razvoja koji seregistriraju i prate u programu statističkih istraživanja. Ti sufaktori identificirani kao 1) razvoj trgovine i ugostiteljstva,2)gusta naseljenost, 3) razvoj poljoprivrede, 4) razvoj robnogželjezničkog prometa, 5) razvoj osnovnog školstva, 6) razvojstambene izgradnje, 7) razvoj zdravstva, 8) stupanj urbanizacije,9) razvoj industrije, 10) vrijednost osnovnih sredstava, 11)razvoj voćarstva i vinogradarstva i 12) razvoj putničkogželjezničkog prometa. Podaci o delinkventnom ponašanjumaloljetnika dobiveni su kondenzacijom statističkih podataka omaloljetnicima kojima je izrečena neka od sankcija za počinjenokrivično djelo formirali su ove varijable: 1) delikti protivživota i tijela, 2) imovinski delikti, 3) ostali delikti, 4)materijalna šteta, 5) zatvroske kazne. Pod oba primjenjena modelaza analizu podataka dobiveni su vrlo slični rezultati. Jedinaznačajna kanonička korelacija (.64) i jedina zadržanakvazikanonička korelacija (.56) bile su posljedice činjenice dasocioekonomksi razvoj, a posebno razvoj tercijarne djelatnostiznačajno utječe na stopu krivičnih djela protiv imovine, ali nemautjecaja na krivična djela protiv života i tijela.
    Ključne riječi: razvoj, delinkvencija, maloljetnici, teritorij

  21. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Analiza odluka organa krivičnog postupka protiv punoljetnih osoba u Republici Hrvatskoj

    Autori:
    Cajner, Irena (192911)
    Kovčo, Irma
    Časopis: Penološke teme
    Broj: 12
    ISSN: 0352-8030
    Volumen: 7
    Godina: 1992
    Stranice: od 39 do 71
    Broj referenci: 18
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Značajan je rezultat kompromisa između tendencije efikasnostikrivičnog postupka i nastojanja da nitko nevin ne bude suđen, apo mogućnosti da ne bude ni subjekt krivičnog postupka,normiranje odgovarajućih procesno-pravnih mehanizama selekcijeprijavljenih, otkrivenih ili optuženih osoba, u svrhu njihovogodstranjenja iz krivičnog postupka. Na taj način treba spriječitida pojedinac ne bude žrtva onih procesno-pravnih normi koje sukreirane za podizanje razine efikasnosti krivičnog postupka. Ovomistraživanju pristupili smo stoga s namjerom da utvrdimo da li utom smislu postoje raskoraci između procesne norme i realitetakrivičnog postupka te, posebno, da li i do koje mjere izmeđupojedinih dijelova teritorija Republike Hrvatske i pojedinihvrsti krivičnih djela postoje značajne razlike u realizacijiprocesnih normi kreiranih u svrhu selekcije. Općenito, možemokonstatirati izraziti trend porasta djelovanja mehanizamaselekcije, kako kod odlučivanja u povodu prijave, tako i u raznimstadijima krivičnog postupka. Intenzitet selekcije kontinuiranoje u porastu u posljednje promatrane tri, a naročito u 1990.godini. Tako možemo konstatirati da je unatoč izvjesnimoscilacijama u pojedinim godinama i manjim neujednačenostimaizmeđu pojedinih područja i pojedinih vrsta krivičnih djelavidljiv izrazit trend ka povećanoj selekciji kod odlučivanja upovodu prijave, kod primjene članka 8. st.2 preuzetog KZ-a, kododlučivanja nakon dovršene istrage, ali i kod odlučivanja suda upoodu optuženja. Unatoč iznesenom, intenzitet selekcije od stranesuda u povodu optuženja ukazuje na potrebu preispitivanja rada ikriterija javnih tužiteljstava, istražnih sudaca iizvanraspravnih vijeća, jer rezultati ove analize osnovanoupućuju na zaključak da nisu dovoljno korišteni oni propisiprocesnog prava kojim je bila svrha da spriječe nedovoljnoosnovano izvođenje okrivljenih pred sud.
    Ključne riječi: selekcija u krivičnom postupku, odbačaj krivične prijave, obustava istrage, oslobađajuća i odbijajuća presuda

  22. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Teritorijalne karakteristike kriminaliteta maloljetnika u Republici Hrvatskoj u 1992. godini

    Autori:
    Poldrugač, Zdravka (108612)
    Časopis: Kriminologija i socijalna integracija
    Broj: 1
    ISSN: 1330-2604
    Volumen: 1
    Godina: 1993
    Stranice: od 59 do 75
    Broj referenci: 8
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na temelju podataka kojima raspolažu organi krivičnog postupkaanalizira se opseg, kretanje i struktura kriminaliteta djece imaloljetnika na području Republike Hrvatske u 1992. godini. Nekekarakteristike maloljetnih delinkvenata kao što su spol i dob, teneke fenomenološke karakteristike njihova delinkventnogponašanja, a napose vrste i broj krivičnih djela, kriminalnipovrat i suučesništvo u vršenju krivičnih djela, stavljene su uodnos prema četrnaest okružnih državnih odvjetništava, te seanalizira teritorijalna distribucija spomenutih karakteristika.
    Ključne riječi: kriminalitet maloljetnika, vrste krivičnih djela, kriminalni povrat, suučesništvo


MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr