SVIBOR - Radovi - projekt broj: 5-12-110

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 5-12-110


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 21
Ukupno objavljenih radova: 21


  1. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prilog psihodinamskom gledištu na razvoj govora

    Autori:
    Šikić, Neven
    Stracenski, M.
    Časopis: Arhiv zaštite majke i djeteta
    Broj: 35
    Godina: 1991
    Stranice: od 61 do 72
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U ovom radu autori su prikazali psihijatrijske aspekte govora i njihove poremećaje. Polazeći s psihodinamskog gledišta iznijeli su klasična Freudova iskustva, zatim spoznaje njegovih sljedbenika i neoanalitičara. Posebno su se zadržali na strukturalno-lingvističkoj teoriji J. Lacana.
    Ključne riječi: Psihodinamika govora, poremećen razvoj govora, psiholingvistika

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Istraživanja povezanosti artikulacijskih poremećaja i ortodontskih anomalija

    Autori:
    Hunski, Marija (144320)
    Vranić, Đurđa (106426)
    Časopis: Govor
    ISSN: 0352-7565
    Volumen: 7
    Godina: 1990
    Stranice: od 87 do 91
    Broj referenci: 9
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Artikulacijski poremećaji, prema podacima iz dosadašnjih istraživanja, čine oko 60% svih govornih teškoća. Istraživanja u Centru SUVAG u Zagrebu na skupini djece u dobi od 6 do 8 godina, koja su bila na terapiji na temelju dijagnoze "dislalija", pokazalo je da od ukupnog broja ispitanika njih 64,44% imaju ortodontske anomalije.
    Ključne riječi: Artikulacijski poremećaji, ortodontske anomalije

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Artikulacijski poremećaji

    Autori:
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Časopis: Suvag
    Broj: 1-2
    ISSN: 0353-2704
    Volumen: 6
    Godina: 1993
    Stranice: od 59 do 62
    Broj referenci: 14
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Artikulacijski poremećaj je neodređen termin kojim se označava veći broj poremećaja, različitog opsega i intenziteta, koji na neki način narušavaju fonematsku realizaciju govora. Kad se artikulacijske greške javljaju kao jedini poremećaj, tada govorimo o funkcionalnim izgovornim poremećajima ili dislalijama. Međutim, poremećaji se izgovora mnogo češće javljaju udruženi s nekim drugim, pa i vrlo blagim, govornim poremećajem (jezičnom slabošću, brzopletošću, i dr.) ili smetnjama čitanja i pisanja. Tada se radi o artikulacijskom poremećaju s organskom podlogom, čiju će nam pravu prirodu najbolje osvijetliti upravo taj drugi, pridruženi poremećaj.
    Ključne riječi: Artikulacijski poremećaj, funkcionalni izgovorni poremećaj, dislalija

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Dijagnostika govornih poremećaja

    Autori:
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Časopis: Suvag
    Broj: 1-2
    ISSN: 0353-2704
    Volumen: 6
    Godina: 1993
    Stranice: od 67 do 72
    Broj referenci: 11
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Govor je strukturalna cjelina sastavljena od elemenata koji su međusobno tako isprepleteni (međuovisni) da poremećaj svakog elementa u izvjesnoj mjeri narušava tu cjelinu. Stoga elemente govora i poremećaje pojedinih elemenata moramo promatrati u odnosu na cjelinu govora i kao njegove dijelove.

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Povezanost izgovornih grešaka s poremećajima drugih motornih i percepcijskih sposobnosti govornog područja

    Autori:
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Časopis: Govor
    Broj: 2
    ISSN: 0352-7565
    Volumen: 10
    Godina: 1993
    Stranice: od 47 do 77
    Broj referenci: 54
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Svrha je ovog rada potvrditi pretpostavke o povezanosti funkcionalnih izgovornih grešaka s poremećajima drugih motornih i percepcijskih sposobnosti govornog područja koje se vezuju za više govorne integracijsko-analizatorske funkcije mozga. Proveli smo niz pregleda i ispitivanja kojima se izravno (neurološki pregled, EEG snimanje, kompjutorizirani perceptivni labirinti) ili posredno (WISC i Bender test, ispitivanje fonematskog sluha te slušne analize i sinteze) može utvrditi postojanje dizmaturacija ili disfunkcija središnjeg živčanog sustava. Podaci dobiveni navedenim ispitivanjima obrađeni su statističkim metodama kanoničke didkriminativne funkcije, korelacije i faktorske analize. Rezultati istraživanja u cijelosti su potvrdili polaznu pretpostavku o neurogenosti funkcionalnih izgovornih grešaka te poremećaja njima pridruženih motornih i perceptivnih sposobnosti govornog područja.
    Ključne riječi: Izgovorne greške, dislalija, motorne sposobnosti, percepcijske sposobnosti, govorna područja, neurolingvistika, patologija govora

  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Kako se zaboravlja materinski jezik

    Autori:
    Dudaš, Geza (166166)
    Časopis: Govor
    Broj: 2
    ISSN: 0352-7565
    Volumen: 10
    Godina: 1993
    Broj referenci: 5
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na uzorku od 38 ispitanika (učenika od 5. do 8. razreda osnovnih škola u široj okolici grada Pečuha u Mađarskoj) a čiji je materinski jezik deklarativno hrvatski, pokazano je da govorno okruženje najnepovoljnije utječe na gubljenje prozodijskih elemenata govora, zatim se zaboravlja glasnički sustav govora, koji je otporniji na zaboravljanje od prozodijskog sustava. Gubi se također gramatičnost govora i na kraju značenje riječi. Pri tome govorno-socijalna okolina najviše utječe na zaboravljanje prozodijskog sustava, a školovanje na materinskom jeziku najviše pridonosi čuvanju gramatičnosti govora i bogatstvu rječnika.
    Ključne riječi: Materinski jezik, govorno-socijalna okolina, prozodija, hrvatski jezik, sociolingvistika

  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Akustička analiza govornog statusa ispitanika s ortodontskim anomalijama

    Autori:
    Hunski, Marija (144320)
    Časopis: Acta Stomatol. Croat.
    Broj: 4
    ISSN: 0001-7019
    Volumen: 28
    Godina: 1994
    Stranice: od 261 do 270
    Broj referenci: 21
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Budući da postoji stanovita međuovisnost između ortodontskih anomalija i poremećaja artikulacije, svrha ovog istraživanja bila je ustanoviti u kojoj mjeri ortodontska terapija utječe na korekciju artikulacijskih poremećaja. Izbor ispitanika obuhvaća dizgnate i eugnate ispitanike adolescentne i postadolescentne dobi različitog spola. Ukupni broj ispitanika bio je 120. Zastupljenost spolova: 31 muški i 89 ženskih. Mjerenja ortodontskih dijagnostičkih gnatoloških varijabla vršena su na sadrenim odljevima čeljusti standardnim instrumentarijem. Ocjena govornog uzorka određena je na osnovi magnetofonske snimke na magnetofonu NAGRA s brzinom trake od 9,5 cm/sek. Analiza akustičkih svojstava glasova provedena je s pomoću kompjutorskog laboratorijskog sustava za analizu govornog signala AGOS. Na temelju provedenih ispitivanja dobiveni rezultati pokazuju da su ispitanici s ortodontskim anomalijama ocijenjeni kao izgovorno lošiji od eugnatih ispitanika. Terapijski postupak imao je različite učinke na ispitivane skupine s ortodontskim anomalijama. Kompjutorska analiza artikulacije s obzirom na varijable trajanja i spektra pokazuje da su trajanja eksplozije izgovorenih glasnika prosječno dulja kod ispitanika s ortodontskim anomalijama, dok su vrijednosti spektra sibilanata kod istih ispitanika niže nego kog eugnatih. Dobiveni učinci vlastitih istraživanja malo će osvijetliti samo jedan dio kompleksnog problema poremećaja artikulacije.
    Ključne riječi: Akustička analiza, govor, dizgnati ispitanici

  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Nasljedni i društveni čimbenici glasa

    Autori:
    Bertapelle, Nina
    Časopis: Govor
    Broj: 2
    Volumen: 10
    Godina: 1993
    Stranice: od 31 do 46
    Broj referenci: 24
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Članak se bavi statičkom i nekim elementima dinamičke boje glasa. Namjera je potvrditi pretpostavku da potomci glasom sliče roditeljima i otkriti je li glas zadan anatomijom ili se uči djelovanjem slušne sprege i imitacijom. Analizirane su snimke govora po 15 majki, kćeri, očeva i sinova. Provedena su akustička mjerenja dugotrajnog usrednjenog spektra, osnovnog tona i intenziteta, a potom su se izračunale standardne devijacije i koeficijenti varijacije osnovnog tona i intenziteta. U kratkovremenskom spektru vokala locirana su i očitana prva tri formanata. Iz njih se izračunala udaljenost od larinksa do prednjih zubi, što predstavlja jedini anatomski parametar. Skalom procjene procjenjivaka se sličnost glasova srodničkih i nesrodničkih parova u varijanti normalnih i obrnutih snimaka. Rezultati pokazuju da se muški glasovi spektrom međusobno više razlikuju, kao i da postoji veći stupanj sličnosti među srodničkim glasovima nego među nesrodničkim. Srodnici, međutim, nisu sličniji po prosječnom osnovnom tonu, prosječnom intenzitetu, njihovim promjenama u vremenu, a niti po vokalnoj duljini. Rezultati korelacija akustičkih, anatomskog i psihoakustičkog parametra upućuju na mogućnost postojanja različitih načina slušanja muških i ženskih glasova.
    Ključne riječi: Boja glasa, nasljedni čimbenici, društveni čimbenici

  9. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Prosječni spektar govora kao slika boje glasa

    Autori:
    Škarić, Ivo (47243)
    Urednici
    Kosmač, Dušanka
    Likar, Ljudmila
    Naslov zbornika: Multidisciplinarni pristop v logopediji
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Portorož, Slovenija
    Godina: 1993
    ISBN/ISSN: 961-90022-0-2
    Stranice: od 202 do 205
    Skup: Multidisciplinarni pristop v logopediji
    Održan: od 13.05.93 do 15.05.93
    Sažetak: Utvrđuje se da prosječan spektar (LTAS) treba pročišćavati da bi što vjernije iskazao statične boje glasa. Ovdje je to učinjeno dvjema intervencijama: izostavljanjem frikativnih glasnika i izdvajanjem samo jačih dijelova govora (odbacivanjem suglasničkih segmenata).
    Ključne riječi: Boja glasa, LTAS, disfonija
    Ostalo:

  10. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Problemi u diferencijalnoj dijagnostici govornih poremećaja

    Autori:
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Urednici
    Ibrahimpašić, Fuad
    Jelčić, Suzana
    Naslov zbornika: Govorna komunikacija
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1992
    Stranice: od 121 do 127
    Skup: Govorna komunikacija
    Održan: od 04.06.90 do 09.06.90
    Sažetak: Autor se članka bavi problemom logopedske terminologije koja je prilično štura i ne odgovara današnjim potrebama u diferencijalnom dijagnosticiranju govornih poremećaja, te iznosi neke svoje prijedloge i sugestije.
    Ključne riječi: Razvoj govora, usporen razvoj govora, psiholingvističke sposobnosti

  11. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Neurogenost izgovornih poremećaja

    Autori:
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Urednici
    Likar, Ljudmila
    Kosmač, Dušanka
    Naslov zbornika: Multidisciplinarni pristop v logopediji
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Portorož, Slovenija
    Godina: 1993
    ISBN/ISSN: 961-90022-0-2
    Stranice: od 60 do 63
    Skup: Multidisciplinarni pristop v logopediji
    Održan: od 13.05.93 do 15.05.93
    Sažetak: Kako bi se provjerila pretpostavka o neurogenoj uvjetovanosti "funkcionalnih" artikulacijskih poremećaja, provedeno je ispitivanje na skupini od 19 djece (djece s izgovornim poremećajima i "normalne" školske djece), Rezultati su obrađeni metodama kanoničke diskriminativne funkcije, faktorske analize i korelacije.
    Ključne riječi: Artikulacijski poremećaji, funkcionalne dislalije, neurološki artikulacijski poremećaji

  12. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Mogući etiološki faktori u nastanku artikulacijskog poremećaja

    Autori:
    Vranić, Đurđa (106426)
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Hunski, Marija (144320)
    Šikić, Neven
    Naslov zbornika: Strokovno srećanje logopedov Slovenije
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Gozd Martuljak, Slovenija
    Godina: 1991
    Stranice: od 11 do 14
    Skup: Strokovno srečanje logopedov Slovenije
    Održan: od 18.04.91 do 19.04.91
    Sažetak: Autori analiziraju rezultate opsežnog istraživanja provedenog na skupini od 75 djece između 6 i 8 godina koja su se javila u Centar SUVAG zbog artikulacijskih grešaka. Analizirani su: audiološki i neurološki status, nalazi EEG-a, diferencijalnog psihološkog testiranja (WISC, Bender, psiholingvističke sposobnosti), detaljno ispitivan govor i zastupljenost ortodontskih anomalija.
    Ključne riječi: Etiološki čimbenici, artikulacija

  13. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Prilog izučavanju artikulacijskih poremećaja kod djece rane školske dobi

    Autori:
    Vranić, Đurđa (106426)
    Hunski, Marija (144320)
    Urednici
    Kosmač, Dušanka
    Likar, Ljudmila
    Naslov zbornika: Multidisciplinarni pristop v logopediji
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Portorož, Slovenija
    Godina: 1993
    Stranice: od 105 do 109
    Skup: Multidisciplinarni pristop v logopediji
    Održan: od 13.05.93 do 15.05.93
    Sažetak: Željelo se utvrditi kolika je povezanost artikulacijskih poremećaja i ortodontskih anomalija u djece rane školske dobi. U tu svrhu provedeno je istraživanje na skupini od 134 djece u dobi od 6 do 8 godina starosti jedne zagrebačke škole. Rezultati su pokazali da od ukupnog broja ispitanika 28,35% ima artikulacijske poremećaje, a 57,46% ortodontske anomalije.
    Ključne riječi: Rana školska dob, artikulacija, ortodontske anomalije

  14. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Komparativna analiza ortodontskih anomalija djece s poremećajima artikulacije i normalne populacije rane školske dobi

    Autori:
    Hunski, Marija (144320)
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Vranić, Đurđa (106426)
    Naslov zbornika: Zbornik VI. kongresa ortodonata Jugoslavije
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Sarajevo, Bosna i Hercegovina
    Godina: 1990
    Stranice: od 91 do 92
    Skup: VI kongres ortodonata Jugoslavije
    Održan: od 03.10.90 do 06.10.90

  15. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Govorni poremećaj kao ograničavajući faktor u izboru profesije i mogućnosti intervencije na njihovom uklanjanju u odrasloj dobi

    Autori:
    Hunski, Marija (144320)
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Vranić, Đurđa (106426)
    Naslov zbornika: Istraživanja na području defektologije
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Zagreb
    Godina: 1992
    Stranice: od 47 do 48
    Skup: Istraživanje na području defektologije IV
    Održan: od 01.10.92 do 03.10.92

  16. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Ortolalodontski problemi profesionalnog govora

    Autori:
    Ivičević-Desnica, Jelena (143611)
    Hunski, Marija (144320)
    Škarić, Ivo (47243)
    Vranić, Đurđa (106426)
    Naslov zbornika: I. kongres Hrvatskog ortodontskog društva
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Varaždin
    Godina: 1993
    Stranice: od 0 do 0
    Skup: I kongres Hrvatskog ortodontskog društva
    Održan: od 30.09.93 do 03.10.93

  17. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Interdisciplinarni pristup artikulacijskim poremećajima

    Autori:
    Hunski, Marija (144320)
    Vranić, Đurđa (106426)
    Naslov zbornika: I. kongres Hrvatskog ortodontskog društva
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Varaždin
    Godina: 1993
    Stranice: od 0 do 0
    Skup: I kongres Hrvatskog ortodontskog društva
    Održan: od 30.09.93 do 03.10.93

  18. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Neki problemi u dijagnosticiranju govorno jezičnih poremećaja

    Autori:
    Vranić, Đurđa (106426)
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Rijeka
    Godina: 1993
    Stranice: od 0 do 0
    Skup: Savjetovanje za učitelje razredne nastave, ravnatelje, stručne suradnike osnovnih škola, te liječnike školskih centara primarne zdravstvene zaštite
    Održan: od 23.09.93 do 25.09.93

  19. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Verbotonalni pristup terapiji čitanja i pisanja

    Autori:
    Vranić, Đurđa (106426)
    Naslov zbornika: Poteškoće govora, čitanja i pisanja u osnovnoj školi
    Jezik: hrvatski
    Mjesto: Rijeka
    Godina: 1993
    Stranice: od 0 do 0
    Skup: Savjetovanje za učitelje razredne nastave, ravnatelje, stručne suradnike osnovnih škola, te liječnike školskih centara primarne zdravstvene zaštite
    Održan: od 23.09.93 do 25.09.93

  20. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Neurogenost artikulacijskih poremećaja

    Autori:
    Bertapelle, Nina
    Fakultet: Filozofski fakultet Zagreb
    Autor: IVIČEVIĆ-DESNICA JELENA
    Datum obrane: 12.10.93
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 115
    Sažetak: Na skupini od 91 ispitanika nizom je pretraga direktno (neurološki pregled, EEG, kompjutorizirani perceptivni labirinti) i indirektno (WISC i Bender test, liste za fonematski sluh i slušnu analizu i sintezu) utvrđeno postojanje disfunkcije CMS-a i time potvrđena postavka o neurogenosti "funkcionalnih" izgovornih poremećaja, ADDH sindrom.
    Ključne riječi: Izgovorni poremećaji, funkcionalna dislalija, neurološke osnove artikulacijskih poremećaja, ADDH sindrom

  21. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Kompjutorska akustička analiza učinaka ortodontske terapije na funkciju govora
    Fakultet: Stomatološki fakultet Zagreb
    Autor: HUNSKI MARIJA
    Datum obrane: 19.06.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 131
    Sažetak: Budući da postoji stanovita međuovisnost između ortodontskih anomalija i poremećaja artikulacije, svrha ovog istraživanja bila je ustanoviti u kojoj mjeri ortodontska terapija utječe na korekciju artikulacijskih poremećaja. Izbor ispitanika obuhvaća dizgnate i eugnate ispitanike adolescentne i postadolescentne dobi različitog spola. Ukupni broj ispitanika bio je 120. Zastupljenost spolova: 31 muški i 89 ženskih. Mjerenja ortodontskih dijagnostičkih gnatoloških varijabla vršena su na sadrenim odljevima čeljusti standardnim instrumentarijem. Ocjena govornog uzorka određena je na osnovi magnetofonske snimke na magnetofonu NAGRA s brzinom trake od 9,5 cm/sek. Analiza akustičkih svojstava glasova provedena je s pomoću kompjutorskog laboratorijskog sustava za analizu govornog signala AGOS. Na temelju provedenih ispitivanja dobiveni rezultati pokazuju da su ispitanici s ortodontskim anomalijama ocijenjeni kao izgovorno lošiji od eugnatih ispitanika. Terapijski postupak imao je različite učinke na ispitivane skupine s ortodontskim anomalijama. Kompjutorska analiza artikulacije s obzirom na varijable trajanja i spektra pokazuje da su trajanja eksplozije izgovorenih glasnika prosječno dulja kod ispitanika s ortodontskim anomalijama, dok su vrijednosti spektra sibilanata kod istih ispitanika niže nego kog eugnatih. Dobiveni učinci vlastitih istraživanja malo će osvijetliti samo jedan dio kompleksnog problema poremećaja artikulacije.
    Ključne riječi: Akustička analiza, govor, dizgnati ispitanici



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr