SVIBOR - Radovi - projekt broj: 6-06-153

MINISTARSTVO ZNANOSTI I TEHNOLOGIJE

Strossmayerov trg 4, HR - 10000 ZAGREB
tel.: (01) 459 44 44, faks: (01) 459 44 69
E-mail: ured@znanost.hr

SVIBOR

SVIBOR - Prikupljanje podataka o projektima u RH


Radovi objavljeni na projektu 6-06-153


Broj radova citiranih u CC: 0
Broj ostalih radova: 24
Ukupno objavljenih radova: 24


  1. Tip rada: Rad u knjizi

    Naslov: Distinctiveness Effects In Intergroup Perceptions: An International Study

    Autori:
    TURČINOVIĆ, PETAR (80071)
    ABALAKINA, MARINA
    AGEYEV, VLADIMIR
    BLANCO, AMALIO
    BOND, MICHAEL
    SAITO, ISAMU
    STEPHAN, WALTER, G.
    STEPHAN, COOKIE WHITE
    WENZEL, BRENDA
    Urednici
    BLANCO, AMALIO
    GEORGAS, J.
    GRAD, H.
    Izdavač: Swets & Zeitlinger
    Godina: 1995
    Stranice: od 21 do 43
    Broj referenci: 49
    Jezik: engleski
    Sažetak: Na osnovu teorija socijalnog identiteta i samo-kategorizacije prognozirano je da će ljudi činiti uglavnom pozitivna razlikovanja između vlastite nacije i drugih nacija na relevantnim osobinama. Ispitanici iz 6 zemalja (Hong Kong, Japan,Rusija, Španjolska, Jugoslavija, SAD) rangirali su Japan, Rusiju i SAD i svoju grupu na 10 osobina. Rezultati pokazuju da je za osobine relevantne za svoju grupu načinjen gotovo ekvivalentan broj pozitivnih i negativnih razlikovanja između svoje i drugih grupa. Za ne-relevantne osobine, dobiven je veći broj razlikovanja koja su bila negativna za vlastitu grupu. Iako je dobiven određeni broj efekata distinktivnosti struktura rezultata ne podržava ni teoriju socijalnog identiteta niti teoriju socijalne kategorizacije. Rezultati su interpretirani u terminima uočljivosti pojedinih osobina nastalih zbog nedavnih događaja u pojedinim zemljama. Sugerirano je da nacionalnost nema značajnu ulogu u identitetu osim kada je nacionalni identitet ugrožen u razdobljima političke ili ekonomske nestabilnosti.
    Ključne riječi: Efekt distinktivnosti, intergrupna percepcija, socijalni identitet, samo-kategorizacija

  2. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: I Want Therefore I Am: The Role of Motivation and Cognition in Stereotype Formation

    Autori:
    TURČINOVIĆ, PETAR (80071)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 149 do 166
    Broj referenci: 23
    Jezik: engleski
    Sažetak: Načinjen je terenski eksperiment (3x2x2x2x2) u svrhu ispitivanja procesa formiranja socijalnih stereotipa kod 2135 srednjoškolaca. Tijekom procesa formiranja i modificiranja stereotipa izmjeren je doprinos motivacije i odabranih kognitivnih faktora u procesu stereotipiranja kao i promjene u sadržaju rezultirajućeg stereotipa. Prezentirani model formiranja stereotipa predviđa da će motivacija djelovati na stereotipiranje samo u fazi elaboracije i ponašanja dok će kognitivni faktori (količina, pozitivnost, relevantnost i općenitost informacija) djelovati na proces u fazi kodiranja, elaboracije i ponašanja. Predikcije modela su uglavnom potvrđene osim što nisu svi kognitivni faktori pokazali utjecaj na sve faze stereotipiranja. Pozitivnost informacija djelovala je u svim fazama, količina informacija djelovala je na kodiranje i elaboraciju, općenitost informacija djelovala je na kodiranje dok relevantnost nije imala statistički značajnih efekata. Promjene u sadržaju stereotipa nalikovale su ulozi koju su faktori imali u procesu formiranja stereotipa a relevantnost informacija pokazala je značajan efekt po prvi puta tek na sadržaju novoformiranog stereotipa. Osim što je motivacija pokazala predviđeni utjecaj u fazi elaboracije ona je bila najutjecajniji faktor u fazi ponašanja i u sadržaju rezultirajućeg stereotipa - ali kao što je model predvidio nije pokazala utjecaj u fazi kodiranja.
    Ključne riječi: wtereotip, motivacija, kognitivni faktori, količina informacija, relevantnost informacija, pozitivnost informacija, općenitost informacija, formiranje stereotipa

  3. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Congruence of Attitudes Towards Abortion Among Elderly: Myth or Reality

    Autori:
    TURČINOVIĆ, PETAR (80071)
    HUDEK-KNEŽEVIĆ, JASNA (113806)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 166 do 172
    Broj referenci: 7
    Jezik: engleski
    Sažetak: Izmjereni su stavovi prema pobačaju na 454 ispitanika. Što su ispitanici bili stariji to su im stavovi prema pobačaju negativniji. Ovaj opći nalaz je u skladu s prognozom izvedenom na temelju stereotipa starih. jednostavnost ovog nalaza dovedena je u pitanje zbog uloge nekih manje uočljivih relevantnih varijabli poput spola, bračnog statusa, obrazovnog statusa, broja djece, oblika stanovanja i udovništva. Sve ove varijable mijenjaju značenje navedenog općeg nalaza. Stoga je sugerirana potreba korištenja drugačije epistemologije u mjerenju stavova prema pobačaju.
    Ključne riječi: stav, pobačaj, stari, spol, bračni status, edukacijski status,

  4. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Socijalna kompetencija i socijalni status

    Autori:
    BRDAR, INGRID (88895)
    Smojver-Ažić, Sanja
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108x
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 31 do 36
    Broj referenci: 17
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Cilj je istraživanja bio ispitivanje odnosa između različitih mjera socijalne kompetencije i socijalnog statusa. Socijalna je kompetencija za svakog ispitanika određena na tri načina: testom (George Washington Test - GWT), samoprocjenom i prosječnom procjenom drugih članova grupe. Socijalni je status određen također na osnovi samoprocjene i prosječne procjene drugih članova grupe. Ispitanici su bili studenti. Test GWT socijalne inteligencije nije pokazao dobre metrijske karakteristike na ispitanom uzorku pa nije uključen u dalju obradu rezultata. Samoprocjene i procjene nisu povezane - niti za socijalni status niti za socijalnu kompetenciju. Značajna je povezanost dobivena između samoprocjena za socijalni status i za socijalnu kompetenciju, kao i između prosječnih procjena socijalnog statusa i socijalne kompetencije. Određena je kompozitna mjera socijalne kompetencije koja je uključila prosječnu procjenu i samoprocjenu socijalne kompetencije. Prema rezultatima regresijske analize samoprocjena i prosječna procjena socijalnog statusa zajedno su objasnile 45 % varijance ove kompozitne mjere socijalne kompetencije.
    Ključne riječi: socijalna kompetencija, socijalne vještine, socijalna inteligencija, socijalni status

  5. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Što je socijalna kompetencija?

    Autori:
    BRDAR, INGRID (88895)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108x
    Volumen: 2
    Godina: 1993
    Stranice: od 13 do 21
    Broj referenci: 38
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Socijalna je kompetencija pojam s dugom poviješću, ali se zanimanje za istraživanje tog područja ciklički izmjenjivalo. Problemi vezani uz mjerenje socijalne kompetencije, kao i odnos između inteligencije i socijalne kompetencije, dugo su bili neriješeni. Unatoč konceptualnim razlikama, većina se istraživača slaže da socijalna kompetencija obuhvaća djelotvorno funkcioniranje u socijalnim kontekstima. Međutim, neslaganje se javlja onda kada se s teoretskih prelazi na empirijske analize. Pojam socijalne kompetencije privukao je istraživače koji polaze s različitih stajališta i primijenjuju vrlo različite tehnike mjerenja.
    Ključne riječi: socijalna kompetencija, socijalne vještine, socijalna inteligencija

  6. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Predstavlja li empatija dio socijalne kompetencije?

    Autori:
    BRDAR, INGRID (88895)
    POKRAJAC-BULIAN, ALESSANDRA (189603)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108x
    Volumen: 2
    Godina: 1993
    Stranice: od 23 do 29
    Broj referenci: 31
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Ispitan je odnos između socijalne kompetencije i empatije. 110 studenata je ispunilo Inventar socijalnih vještina (Riggio, 1986), Interpersonalni indeks reaktivnosti (Davis, 1980), Skalu straha od negativne evaluacije (Leary, 1983) i skalu ekstraverzije (Eysenck i Eysenck, 1964). Upitnici su pokazalI relativno zadovoljavajuću unutarnju konzistentnost. Faktorskom analizom u koju su uključene sve dimenzije socijalne kompetencije i empatije dobivena su dva faktora koja objašnjavaju oko 40 % zajedničke varijance. Prvi je fator socijalna anksioznost, a drugi empatija i emocionalna domena socijalne kommpetencije.
    Ključne riječi: empatija, socijalna kompetencija, socijalne vještine, socijalna inteligencija

  7. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Socijalna kompetencija i neki aspekti ličnosti

    Autori:
    BRDAR, INGRID (88895)
    HUDEK-KNEŽEVIĆ, JASNA (113806)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108x
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 11 do 19
    Broj referenci: 37
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Cilj je istraživanja bio ispitati odnos između višedimenzionalne mjere socijalne kompetencije i nekih mjera ličnosti i self-koncepta (samopoštovanja, eksternalnosti, privatne svijesti o sebi, percipirane nekompetentnosti, straha od negativne evaluacije, neurotizma, ekstraverzije, spolne orijentacije i neverbalne osjetljivosti). U ispitivanju je sudjelovalo 155 studenata različitih studijskih grupa Pedagoškog fakulteta u Rijeci. Rezultati su pokazali da 13 varijabli objašnjava ukupno 50% varijance socijalne kompetencije. Značajnim prediktorima socijalne komepetencije pokazali su se privatna svijest o sebi, maskulinost i osamljenost, objašnjavajući zajedno 42% varijance.
    Ključne riječi: socijalna kompetencija, self-koncept, ličnost

  8. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Različiti teorijski pristupi socijalnoj kompetenciji

    Autori:
    BRDAR, INGRID (88895)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108x
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 21 do 28
    Broj referenci: 28
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Posljednjih se godina ponovno pojavilo zanimanje za socijalnu kompetenciju. Walker i Foley (1973) ističu kako je socijalna kompetencija pojam s dugom poviješću i neravnomjernim razvojem. Pojam socijalne kompetencije privukao je pažnju istraživača različitih teorijskih usmjerenja. Oni su se također razlikovali u tehnikama mjerenja koje su upotrebljavali. U ovom su radu prikazani različiti teorijski pristupi pojmu socijalne kompetencije. Opisan je način na koji svaki pristup definira socijalno kompetentnog i socijalno nekompetentnog pojedinca. Prikazano je i nekoliko modela socijalne kompetencije koje su postavili različiti autori. Može se zaključiti da u području socijalne kompetencije treba rješiti još dosta problema prije nego bude moguće razviti teorijski model koji će dati konačne odgovore o prirodi socijalne kompetencije.
    Ključne riječi: socijalna kompetencija, socijalne vještine, socijalna inteligencija

  9. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Empatija: konstrukt i operacionalizacija

    Autori:
    POKRAJAC-BULIAN, ALESSANDRA (189603)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 131 do 142
    Broj referenci: 41
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu su prikazani različiti pristupi definiranju i mjerenju empatije te teškoće njezina proučavanja. Istaknute su dvije odvojene istraživačke tradicije: prva naglašava kognitivni aspekt empatije, prema kojemu je empatija sposobnost preuzimanja uloge ili perspektive druge osobe; dok se druga usmjerava na empatiju kao vikarijsko podudaranje emocionalnog stanja s onim druge osobe ili kao brigu za stanje druge osobe, odnosno naglašava se emocionalni aspekt empatije. U skladu s ovim različitim pristupima empatiji, javljaju se i problemi u vezi s operacionalizacijom. Prikazan je Hoffmanov (1975) razvojni model empatije te Davisov (1980) multidimenzionalni pristup empatiji.
    Ključne riječi: multidimenzionalni pristup empatiji, kognitivna empatija, emocionalna empatija

  10. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Konflikti i faktori njihova rješavanja

    Autori:
    POKRAJAC-BULIAN, ALESSANDRA (189603)
    Časopis: Godišnjak Zavoda za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 115 do 121
    Broj referenci: 26
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: U radu su prikazana različita istraživanja koja se odnose na konflikte i njihove osnovne značajke. Ovaj pregled, polazeći od faktora koji utječu na vjerojatnost pojave konflikta, preko njegova tijeka, izbora strategija i zaoštravanja, dolzi do nekih mogućnosti rješavanja konflikta s posebnim osvrtom na medijaciju. Istaknut je i značaj psiholoških faktora u pojedinim fazama konflikta, te je ukazano na potrebu za daljim istraživanjima u tom pravcu.
    Ključne riječi: konflikt, tijek konflikta, strategije, zaoštravanje, rješavanje konflikata, medijacija

  11. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Mjerenje stilova rješavanja interpersonalnih konflikata u različitim socijalnim interakcijama:adaptacija i validacija skale

    Autori:
    POKRAJAC-BULIAN, ALESSANDRA (189603)
    SUŠANJ, ZORAN (137662)
    Kardum, Igor
    Časopis: Godišnjak Zavoda za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 107 do 113
    Broj referenci: 9
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Na uzorku od 307 zaposlenih ispitanika primijenjen je adaptirani ROCI-II (Rahim, 1983) upitnik za mjerenje stilova rješavanja interpersonalnih konflikata, i to u dva različita tipa socijalne interakcije: bračni partner i kolega na poslu. Rezultati faktorske analize ukazuju na 4-faktorsku strukturu upitnika koja je gotovo identična po sadržaju u oba tipa socijalne interakcije. Komentirane su razlike, kao i stupanj povezanosti među stilovima rješavanja interpersonalnih konflikata s različitim ciljnim osobama, te razlike dobivene s obzirom na neke karakteristike ispitanika.
    Ključne riječi: interpersonalni konflikti, stilovi rješavanja konflikata, bračni konflikti, konflikti sa suradnicima

  12. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prikaz istraživanja i teorijskih pristupa proučavanju suočavanja sa stresom

    Autori:
    HUDEK-KNEŽEVIĆ, JASNA (113806)
    Časopis: Godišnjak Zavoda za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 31 do 41
    Broj referenci: 51
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Ovaj rad je pregled dosadašnjih istraživanja i relevantnih teorijskih pristupa koji se javljaju u području ispitivanja suočavanja sa stresom. Prikazna su tri pristupa. Prvi, strukturalni pristup, suočavanje promatra u funkciji dimenzijaličnosti. U drugom, transakcijskom pristupu ispitivanju suočavanja naglašava se dinamička, interaktivna priroda stresne transakcije, a stres promatra u terminima odnosa između osobe i okoline. Noviji, aditivni pristup predstavlja proširenje transakcijskog, a ispituje suočavanje simultano uzimajući u obzir situacijske, okolinske i interindividualne faktore kao odvojene izvore utjecaja.
    Ključne riječi: stress, suočavanje, strukturalni pristup, transakcijski pristup, aditivni model

  13. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Prikaz modela suočavanja s konfliktima između profesionalne i obiteljske uloge

    Autori:
    HUDEK-KNEŽEVIĆ, JASNA (113806)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 29 do 46
    Broj referenci: 42
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Prikazan je model stresa i suočavanja sa specifičnim stresnim situacijama. Njime su predviđeni utjecaji varijabli samopoimanja, stilova suočavanja i percipirane socijalne podrške kao antecedentnih varijabli, te primarne i sekundarne kognitivne procjene kao medijator varijabli, na suočavanje u specifičnim stresnim situacijama konflikata između profesionalne i obiteljske uloge. Odnosi među varijablama su derivirani na temelju hipoteza transakcijskog, strukturalnog i aditivnog pristupa istraživanju suočavanja. Model je testiran postupkom strukturalnog modeliranja (LISREL VI). Rezultati pokazuju da su stilovi suočavanj relativno nezavisni konstrukti, koji zajedno s crtama ličnosti, okolinskim i situacijskim varijablama utječu na strategije suočavanja u specifičnim situacijama. Antecedentne varijable ovog istraživanja i izravno i posredno utječu na suočavanje u specifičnim situacijama. Kognitivne procjena se pokazuje važnom posredničkom varijablom između antecedentnih varijabli ovog istrživanja i suočavanja sa specifičnim sstresnim situacijama.
    Ključne riječi: stres, suočavanje, konflikt među ulogama, model

  14. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Obilježja ličnosti, biološki spol i percepcija socijalne podrške kao korelati suočavanja sa stresnim situacijama

    Autori:
    HUDEK-KNEŽEVIĆ, JASNA (113806)
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 47 do 56
    Broj referenci: 80
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Prikazan je pregled rezultata ispitivanja odnosa suočavanja sa stresom i nekih dimenzija ličnosti, aspekata pojma o sebi, socijalne podrške i spola ispitanika. Rezultati većine istraživanja potvrđuju da se neke temeljne crte ličnosti (npr. neuroticizam, ekstraverzija, optimizam, pesimizam) dosljedno pokazuju važnim prediktorima različitih strategija suočavanja sa stresom. Aspekti pojma o sebi kao npr. samopoštovanje i percepcija samoefikasnosti djeluju na smanjenje percepcije stresnosti i povezani su s korištenjem problemu usmjerenih načina suočavanja. Istraživanja odnosa mjesta kontrole i suočavanja sugeriraju da osobe s unutranjim mjestom kontrole više koriste zadatku usmjerena suočavajuća ponašanja, a manje emocijama usmjerena, u usporedbi s osobama s izvanjskim mjestom kontrole. Navedeni su i rezultati ispitivanja spolnih razlika u suočavanju koje nisu velike, ali su dosljedne. Istraživanja socijalne podrške i suočavanja upućuju na značenje socijalne podrške kao faktora otpornosti na stres, naročito kada su ispitanica žene.
    Ključne riječi: stres, suočavanje, ličnost, spol, socijalna podrška

  15. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Atribucija odgovornosti: Uloga strukture kognitivnog sklopa

    Autori:
    TURČINOVIĆ, PETAR (80071)
    SUŠANJ, ZORAN (137662)
    TABAKOVIĆ, ĐURO
    Časopis: Godišnjak Odsjeka za psihologiju
    ISSN: 1330-108X
    Volumen: 3
    Godina: 1994
    Stranice: od 172 do 178
    Broj referenci: 6
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Koristeći statistički umjesto individualnog pristupa pokušalo se na metodološki nov način pratiti proces atribucije krivice i odrediti ulogu strukture kognitivnog sklopa u tom procesu. Na uzorku od 606 ispitanika načinjena je analiza atribucije krivice za privrednu aferu "Agrokomerc". Ispitanici su nešto veću krivicu za nastale štete pripisali "društvu" nego vodećem pojedincu. Osobito su žene bile blaže u atribuciji odgovornosti pojedincu i strože u atribuciji odgovornosti društvu. Faktorska analiza krivice "društva" pokazala je da se društvene grupe raspoređuju u tri skupine obzirom na stupanj atribuirane krivice. Ove socijalne grupe objasnile su oko 10% varijance krivice za aferu. Mada korišteni postupak uglavnom uspješno prati proces atribucije u konkretnom primjeru, naglašena je potreba provjere stabilnosti kognitivnog sklopa u funkciji vremena.
    Ključne riječi: atribucija, atribucija odgovornosti, kognitivni sklop, struktura krivice, eksternalna atribucija, internalna atribucija

  16. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Preventing Conflicts Based on Stereotypes: An Attempt to Use Experimental Results in Practice

    Autori:
    TURČINOVIĆ, PETAR (80071)
    Časopis: Godišnjak Zavoda za psihologiju
    ISSN: 1330-108x
    Volumen: 1
    Godina: 1992
    Stranice: od 165 do 172
    Broj referenci: 13
    Jezik: engleski
    Sažetak: Konflikti često nastaju kao posljedica procesa stereotipiranja. Ovaj rad predstavlja pokušaj da se na temelju rezultata bazičnih eksperimentalnih istraživanja promjene stereotipa daju sugestije za prevenciju konflikata zasnovanih na stereotipiranju starih. Konstatira se da je proces samopotvrđivanja stereotipa starih potrebno mijenjati socijalnom intervencijom tako da se opći, uglavnom negativni, stereotip starih mijenja u niz manjih povoljnijih supstereotipa. Eksperimentalnim postupkom utvrđena je uloga veličine motivacije i kognitivnih faktora u procesu promjene općeg stereotipa u supstereotipe manjih grupa ljudi. Na temelju dobivenih rezultata deducirale su se upute za primjenu nalaza na konkretan problem mijenjanja općeg stereotipa starih u pozitivnije supstereotipe.
    Ključne riječi: prevencija konflikta, promjena stereotipa, stari

  17. Tip rada: Rad u časopisu

    Naslov: Mišljenje građana o veličini kazne u funkciji vremena

    Autori:
    TABAKOVIĆ, ĐURO
    SUŠANJ, ZORAN (137662)
    TURČINOVIĆ, PETAR (80071)
    Časopis: Penološke teme
    Broj: 1-4
    ISSN: 159 -9
    Volumen: 6
    Godina: 1991
    Stranice: od 91 do 96
    Broj referenci: 8
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Obavljeno je anketiranje građana o prvooptuženome u aferi "Agrokomerc" i to: u fazi podizanja optužbe, pri kraju sudskog procesa i nakon donošenja presude. U funkciji vremena došlo je do smanjenja veličine i raspona kazne koju građani očekuju od suda i one koju bi oni odmjerili. U vrijeme podizanja optužbe građani misle da će sud biti preblag, a nakon izricanja kazne, da je bio prestrog. Zajednička korelacija između kazni koje građani odmjeravaju optuženome i onih koje očekuju od suda iznosi r=0.49.
    Ključne riječi: punishment, sentence, trial, time

  18. Tip rada: Rad u zborniku

    Naslov: Social competence and empathy

    Autori:
    BRDAR, INGRID (88895)
    POKRAJAC-BULIAN, ALESSANDRA (189603)
    Urednici
    Musek, Janek
    Polič, Marko
    Naslov zbornika: III. Alps-Adria Symposium of Psychology
    Jezik: engleski
    Mjesto: Ljubljana, Slovenija
    Godina: 1993
    ISBN/ISSN: 86-7207-066-6
    Stranice: od 43 do 48
    Skup: III. Alps-Adria Symposium of Psychology
    Održan: od 02.06.93 do 05.06.93

  19. Tip rada: Sažetak u zborniku

    Naslov: Social Competency and Empathy

    Autori:
    BRDAR, INGRID (88895)
    POKRAJAC-BULIAN, ALESSANDRA (189603)
    Urednici
    Musek, Janek
    Polič, Marko
    Naslov zbornika: III. Alps-Adria Symposium of Psychology
    Jezik: engleski
    Mjesto: Ljubljana, Slovenija
    Godina: 1993
    Stranice: od 6 do 6
    Skup: III. Alps-Adria Symposium of Psychology
    Održan: od 02.06.93 do 05.06.93

  20. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Socijalna kompetencija u interpersonalnoj komunikaciji
    Fakultet: Filozofski fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Autor: BRDAR INGRID
    Datum obrane: 17.05.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 186
    Sažetak: Nekompetentno socijalno ponašanje možr biti posljedica slabe socijalne kompetencije, ali i različitih drugih faktora. Zbog toga se ovim istraživanjem pokušalo ispitati kakav je odnos između socijalne kompetencije i nekih varijabla ličnosti i samopoimanja. Istražvanje obuhvaća korelacijski i eksperimentalni dio. U korelacijskom je istraživanju sudjelovalo 155 ispitanika (128 ženskog i 27 muškog spola), a cilj je bio ispitati odnos između multidimenzionalne mjere socijalne kompetencije i različitih mjera self-koncepta i neverbalne osjetljivosti. U eksperimentalnom su istraživanju prikazani rezultati 30 ispitanika ženskog spola. Cilj je ovog dijela istraživanja bio eksperimentalno ispitati razlike u ponašanju socijalno kompetentnih ispitanika u odnosu na nekompetentne. Oko 42 % varijance socijalne kompetencije objašnjavaju privatna svijest o sebi, maskulinost i osamljenost. Oko 30% varijance emocionalne izražajnosti objašnjavaju ekstraverzija, privatna svijest o sebi, neverbalna osjetljivost za lice, tijelo i glas. Femininost i privatna svijest o sebi objašnjavaju oko 33% varijance emocionalne osjetljivosti. Maskulinost i ekstraverzija objašnajvaju oko 19 % varijance emocionalne kontrole. Oko 52 % varijace socijalne izražajnosti objašnjavaju osamljenost, ekstraverzija i samopoštovanje. Strah od negativne evaluacije objašnjava oko 43 % varijance socijalne osjetljivosti. Oko 45 % varijance socijalne kontrole objašnjavaju maskulinost, strah od negativne evaluacije i neurotizam. Eksploratorna je faktorska analiza pokazala da dva faktora objašnjavaju oko 51 % varijance ispitanih varijabli. Prvi se faktor odnosi na self-koncept, a drugi na socijalnu kompetenciju, ali obuhvaća još maskulinost i femininost.
    Ključne riječi: socijalna kompetencija, komunikacija, samopoimanje, neverbalna osjetljivost


  21. Tip rada: Doktorska dizertacija

    Naslov: Suočavanje sa stresnim situacijama izazvanim konfliktom između profesionalne i obiteljske uloge: Uloga stilova suočavanja, samopoimanja i percepcije socijalne okoline
    Fakultet: Filozofski fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Autor: HUDEK-KNEŽEVIĆ JASNA
    Datum obrane: 07.05.94
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 192
    Sažetak: Cilj je ovog istraživanja bio provjeriti model suočavanja sa stresnim situacijama konflikata između obiteljske i profesionalne uloge kod zaposlenih žena. Model se temelji na postavkama transakcijskog, strukturalnog i aditivnog pristupa suočavanju sa stresom. Ispitani su efekti nekih aspekata samopoimanja, stilova suočavanja i percipirane socijalne podrške kao antecedentnih varijabli u modelu, te primarne i sekundarne kognitivne procjene kao medijacijskih varijabli u procesu suočavanja sa stresnim situacijama. Model je testiran primjenom strukturalnog modeliranja (LISREL VI). Njime se pokušava odgovoriti na dva relevantna pitanja. Prvo je je li suočavanje direktno derivirano iz crta ličnosti ili ono reprezentira relativno nezavisne karakteristike ličnosti. Drugo je pitanje utječu li odabrane antecedentne varijable na suočavanja u specifičnim situacijama i je li taj utjecaj prvenstveno posredovan kognitivnom procjenom ili je direktan. Rezultati sugeriraju da je većina varijabli samopoimanja povezana sa stilovima suočavanja, iako se ove varijable konceptualno razlikuju od stilova suočavanja. Stilovi suočavanja, zajedno s drugim dimenzijama ličnosti, okolinskim i situacijskim varijablama utječu na strategije suočavanja koje se koriste u specifičnim situacijama. Rezultati također upućuju na to da antecedentne varijable imaju i direktnih i indirektnih efekata na situacijski specifično suočavanje. Iako kognitivna procjena pokazuje značajne efekte na strategije suočavanja, ona nije pod utjecajem svih antecedentnih varijabli niti antecedentne varijable imaju utjecaja na suočavanje samo putem posredništva kognitivne procjene.
    Ključne riječi: stres, suočavanje, konflikt među ulogama, samopoimanje, socijalna podrške,


  22. Tip rada: Magistarski rad

    Naslov: Odnos empatije i izbora stila rješavanja interpersonalnih konflikata
    Fakultet: Filozofski fakultet Sveučilište u Zagrebu
    Autor: POKRAJAC-BULIAN ALESSANDRA
    Datum obrane: 11.11.93
    Jezik: hrvatski
    Broj stranica: 163
    Sažetak: Cilj istraživanja bio je ispitati postoji li povezanost između empatije kao dispozicijske karakteristike ličnosti i njezinih različitih dimenzija i stilova rješavanja interpersonalnih konflikata u bračnom i suradničkom odnosu. Za ispitivanje tog odnosa krenulo se od dva modela: - Davisov (1980) multidimenzionalni model koji na empatiju gleda kao na skup konstrukata povezanih tako što svi odražavaju reakciju usmjerenu na druge, ali je svaki od tih aspekata moguće međusobno razlikovati. Autor uzima u obzir i afektivnu (empatička briga, osobna uznemirenost) i kognitivnu komponentu empatičkog odgovora (tendencija preuzimanja perspektive drugoga, identifikacija s imaginarnim likovima filmova, knjiga, priča); - Rahimov (1983) model dvostrukog interesa koji opisuje stilove rješavanja konflikata pomoću dvije dimenzije: interesa za sebe i interesa za druge. U okviru ovog modela, koji je nastao kao rezultat istraživanja u području organizacijskog konflikta, autor je identificirao 5 specifičnih stilova rješavanja interpersonalnih konflikata: integriranje, izbjegavanje, dominiranje, obavezivanje i kompromis. U istraživanju je sudjelovalo 307 zaposlenih ispitanika (221 ženskog i 86 muškog spola), raspona dobi od 20 - 60 godina, srednje, više i visoke stručne spreme. Ispitanici su ispunjavali Davisov Indeks interpersonalne reaktivnosti koji mjeri razlike u empatiziranju, Rahimov inventar organizacijskog konflikta za mjerenje stilova rješavanja konflikata i Marlowe-Crowne skalu socijalne poželjnosti. Skale su podvrgnute analizi čestica, a Davisov i Rahimov instrument podvrgnuti su faktorskoj analizi jer predhodno nisu validirani na našem jezičnom području. Rahimov je instrument pripremljen u dvije forme kako bi se ispitali stilovi rješavanja konflikata u dvije različite socijalne interakcije: supružnik i suradnik na poslu. Stavljanjem u odnos pojedinih faceta empatije i stilova rješavanja interpersonalnih konflikata, pokazalo se sljedeće: pojedinci koji se percipiraju empatičnijima pokazuju specifičnosti u izboru stila rješavanja konflikata, u suradničkom i partenskom odnosu. Osobe koje pokazuju brigu i simpatiju za druge ljude i koji su u stanju spontano preuzeti stajalište drugoga, pokazuju veću sklonost integriranju, odnosno konstruktivnom rješavanju sukoba. Pojedinci kod kojih su ove facete empatije slabije izražene pokazuju veću sklonost dominiranju, biraju kompetitivni stil u rješavanju konflikata, vodeći isključivo brigu o svojim interesima. Pojedinci koji proživljavaju visoku osobnu uznemirenost u napetim interpersonalnim odnosima, u konfliktnoj situaciji biraju izbjegavanje kao stil rješavanja konflikata. Osobe visoke empatične brige pokazuju i veću sklonost k obavezivanju, stilu rješavanja konflikata gdje pojedinac negira vlastite interese u korist suprotne strane. Rezultati govore u prilog da empatija igra ulogu u rješavanju konflikata, u smislu da empatični pojedinci u socijalnim situacijama pokazuju specifično ponašanje, a u konfliktnim situacijama biraju točno određene stilove. Poznavanje nekih karakteristika ličnosti pojedinaca, kao npr. empatije, omogućuje u određenoj mjeri predviđanje ponašanja u konfliktnim situacijama.
    Ključne riječi: empatija, stilovi rješavanja interpersonalnih konflikata, kognitivna empatija, afektivna empatija, integracija, dominacija, izbjegavanje, obavezivanje


  23. Tip rada: Studija/Elaborat

    Naslov: MOBITEL '93

    Autori:
    TURČINOVIĆ, PETAR (80071)
    Naručitelj: HPT
    Depo ustanova: Pedagoški fakultet
    Godina: 1993
    Stranica ukupno: 132
    Jezik: hrvatski
    Sažetak: Ova studija bavila se rješenjem dva problema: 1. Kako prepoznati i naći budućeg kupca mobitela? Date su sugestije za daljnju promociju i prodaju mobitela kao i liste potencijalnih kupaca. 2. Kako poboljšati marketing mobitela? Date su sugestije za neke marketinške probleme (cijena, organizacija, reklama) na temelju analize rezultata ankete. Na probleme je odogovoreno anketom potencijalnih kupaca (N=400) i analizom postojeće marketinške koncepcije.
    Ključne riječi: mobitel, marketing, anketa, kupci

  24. Tip rada: Pozvano predavanje

    Naslov: Conflict Resolution Strategy after Insult and Apology
    Ustanova: SPIT - Society for Social Psychology in Texas
    Godina: 1993



MZT Engleski jezik SVIBOR Abecedni popis Složeno po šifri projekta Složeno po ustanovi projekta Pretraga Pomoć
Ministarstvo znanosti
i tehnologije
Engleski
jezik
Svibor
početna stranica
Abecedni
popis
Složeno po
šifri projekta
Složeno po
ustanovi projekta
Pretraživanje Pomoć

Informacije: svibor@znanost.hr